Charakterystyka stekowców

Łuskowce
Sklasyfikowane kiedyś razem z mrówkojadami, leniwcami i pancernikami w jeden rząd Edentata łuskowce, inaczej zwane pancernymi mrówkojadami, stanowią osobny rząd, Pholidota. Obejmuje on jedna rodzinę Manidae reprezentowaną przez dwa rodzaje: pangoliny azjatyckie/Manis/ i pangoliny afrykańskie /Phataginus/. Od pozostałych ssaków różnią się pancerzem zbudowanym z rogowych łusek, co upodabnia je bardziej do gadów niż do ssaków. Łuski, które wyrastają z grubej warstwy podskórnej, chronią wszystkie części ciała oprócz brzucha i wewnętrznej strony kończyn. Ogon u niektórych gatunków jest dwa razy dłuższy od reszty ciała. Mają małe, silne kończyny i stożkowatą głowę.

Łuskowce występują w południowo-wschodniej Azji oraz w strefie tropikalnej Afryki.

Trzy gatunki azjatyckie charakteryzują: wielkie uszy, pokryty łuskami ogon i włosy pomiędzy łuskami.

Cztery gatunki afrykańskie mają długi mostek a spodnia część ogona nie jest pokryta łuskami. Dwa z nich prowadzą naziemny tryb życia a dwa pozostałe są zwierzętami nadrzewnymi.

U wszystkich gatunków samce są znacznie większe od samic, niekiedy nawet dwukrotnie.

Wszystkie gatunki mają krótkie i silne kończyny, którymi rozkopują kopce termitów i mrowisk. Gatunki naziemne używają pazurów dobudowania nor, w których kryją się w ciągu dnia. Gatunki nadrzewne szukają schronienia w dziuplach. Ogon, chociaż pokryty łuskami, u niektórych gatunków jest chwytny i może służyć do obrony.

Łuskowce odżywiają się wyłącznie owadami /termitami i mrówkami/ chwytając je długim językiem, którego długość może dochodzić do 70 cm. Pangoliny nie mają zębów, a pokarm jest miażdżony w dolnej części żołądka. Znajdują się tam drobne kamyki, które rozcierają pokarm, podobnie jak u ptaków w drugim żołądku. W czasie jedzenia grube bony chronią oczy zwierzęcia a specjalne mięśnie zamykają nozdrza chroniąc je przed ukąszeniami owadów.

Rozwój narządów zmysłów zależy od rodzaju pokarmu i sposobu życia. Łuskowce nocne mają słabo rozwinięty wzrok i przeciętny słuch, ale bardzo dobry zmysł powonienia. Łuskowce są samotni-kami, ale nie bronią swego terytorium przed sąsiadami swojego gatunku. Systematycznie zaznaczają swoje terytorium wydzielina z gruczołu odbytowego.

W Afryce łuskowce są zabijane dla ich smacznego mięsa a w Azji Chińczycy wykorzystują ich łuski lako środek lecznicy.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Ssaki - charakterystyka

Ssaki (Mammalia)
To zwierzęta tworzące najwyżej uorganizowaną gromadę podtypu kręgowców (Vertebrata), typu strunowców, która powstała ok. 200 mln lat temu z gadokształtnych ssaków kopalnych z rzędu Therapsida, żyjących w pe...

Biologia

Biologia


UKLAD ROZRODCZY MESKI


JADRA
- są w mosznie
- mają kolor biało-niebieski, kształt dużego jaja
- są długości 45 mm, szerokości 30 mm, grubości 25 mm
- ich gładka powierzchnia pokryta jest błoną włóknis...

Geografia

Dziaje ziemi - geologia

Przez wiele lat geolodzy próbowali określić wiek Ziemi na podstawie dowodów odnalezionych w skałach.
Metoda ta okazała się jednak mało skuteczna.
Dopiero stosunkowo niedawno udało się wypracować metody, które pozwalają na dokła...

Geografia

Dzieje ziemi

Przez wiele lat geolodzy próbowali określić wiek Ziemi na podstawie dowodów odnalezionych w skałach.
Metoda ta okazała się jednak mało skuteczna.
Dopiero stosunkowo niedawno udało się wypracować metody, które pozwalają na dokła...

Biologia

Męski i żeński układ rozrodczy

Charakterystyka męskiego i męskiego układu rozrodczego.

Układ rozrodczy
W opisie narządów płciowych (układu rozrodczego) przyjął się podział na gruczoły płciowe, (czyli gonady) wytwarzające komórki płciowe (plem...