Pan Tomasz z "Katarynki".

PAN TOMASZ

Wygląd zewnętrzny:

Pan Tomasz jest to starszy człowiek z zawodu prawnik, który mieszka sam w dużym i dobrze wyposażonym mieszkaniu na ulicy miodowej w Warszawie. Jest samotny, ponieważ najpierw nie mógł znaleźć czasu, aby się ożenić, a potem nie odpowiadała mu żadna kandydatka. Ma on szpakowate bokobrody i jasnoszare, łagodne oczy. Ubiera się bardzo elegancko.
Często ma na sobie ciemnogranatowe palto ,popielate spodnie ,połyskujące buty i nieco wyszarzany cylinder. W pogodny dzień nosi pod pachą laskę ,a w pochmurny
parasol angielski .


Cechy charakteru:
Jest człowiekiem bardzo spokojnym. Bardzo trudno jest go zdenerwować, nie wdaje się raczej w kłótnie, jest życzliwy dla innych, nawet jeśli inni nie zawsze są życzliwi dla niego. Ma wielu przyjaciół i znajomych.

Upodobania:
W swoim mieszkaniu urządza przyjęcia i koncerty muzyczne. Pan Tomasz zna osobiście kilku znakomitych muzyków, którzy goszczą w jego domu. Ma w mieszkaniu także galerię obrazów.

Dziwactwa:
Jedyną rzeczą, która wyprowadza pana Tomasza z równowagi, jest muzyka kataryniarzy .
Co tydzień płaci stróżowi podwórka, przy którym mieszka aby dopilnował, żeby nigdy nie pojawił się na nim żaden kataryniarz.

Moja ocena postaci:
Uważam, ze pan Tomasz jest bardzo dobrym człowiekiem. Świadczy o tym to, że postanowił poświęcić się i znosić dźwięki katarynki tylko dlatego, że chciał sprawić przyjemność niewidomej dziewczynce. Zaczął nawet płacić stróżowi, aby codziennie sprowadzał kataryniarzy, specjalnie dla niej. Poświęcił się dla dziecka, chciał ,aby było szczęśliwe , nie zwracając uwagi na swoje upodobania. Jest moim zdaniem osobą godną naśladowania.. Takich ludzi jest sporo, ale niewielu z nich potrafi tak jak pan Tomasz pomagać innym własnym kosztem.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Pan Tomasz z "Katarynki".

Pan Tomasz jest z zawodu adwokatem.Mieszka od samotnie w ogromnym bogato wyposarzonym mieszkaniu.Jest samotny ponieważ nigdy nie mógl znaleźć czasu aby się ożenic.Jest eleganckim mężczyzną w średnim wieku.Ma jasnoszare krótkie włosy nie ...

Język polski

Porównanie Pana Tomasza z "Katarynki" z narratorem "Kamizelki".

Odwołaj się do haseł pozytywistów polskich.Zanim zacznę porównywac narratora z "Kamizelki"do Pana Tomasza z "Katarynki" pokrótce przedstawię fabuły obu wspomnianych przeze mnie nowel Prusa.
Nowelę pt. "Kamizel...

Język polski

Charakterystyka pana Tomasza- bohatera "Katarynki" Bolesława Prusa

Charakterystyka pana Tomasza- bohatera ,,Katarynki,, Bolesława Prusa
Głównym bohaterem noweli pod tytułem ,,Katarynka,, autorstwa polskiego pisarza Bolesława Prusa jest starszy jegomość- pan Tomasz.
Z zawodu adwokat, od wielu lat prz...

Język polski

Dopisz zakończenie "Katarynki" Bolesława Prusa.

Pan Tomasz stał w oknie i smutno patrzył na deszcz, który monotonicznie stukał w parapet.
- Eh, jesień przyszła – westchnął i zasunął ciężkie kotary. W pokoju zrobiło się ciemno, starszy pan sięgnął więc po stojącą na stol...

Język polski

Charakterystyka pana Tomasza - bohatera "Katarynki".

Głównym bohaterem "Katarynki" Bolesława Prusa jest pan Tomasz, mieszkający w Warszawie przy ulicy Miodowej. Był kawalerem i mecenasem.
Pan Tomasz o rumianej twarzy, szpakowatych bakach oraz swych siwych, delikatnych oczach przyci...