Przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów
Kodeks karny ujmuje pojęcie dokumentu bardzo szeroko. Dokumentem w myśl art. 115 & 14 k.k. jest każdy przedmiot lub zapis na komputerowym nośniku informacji, z którym jest związane określone prawo albo który ze względu na zawartą w nim tresc stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mogącej mieć znaczenie prawne. Dokumentami są wiec np. dowody wpłaty określonych sum do banku, wyciągi z konta bankowego, dokumenty stwierdzające tożsamość osoby, jak dowód osobisty lub paszport, zaświadczenie lekarskie, świadectwo z zakładu pracy, weksle i czeki itd. Dokumentem jest także indeks studencki czy legitymacja szkolna.
Fałszerstwo dokumentu polega na jego podrobieniu lub przerobieniu w celu użycia za autentyczny. Przestępstwem jest nie tylko fałszowanie dokumentu, lecz również używanie takiego dokumentu jako autentycznego, jezeli posługująca sie nim osoba ma świadomość, że jest on sfałszowany. Przez podrobienie dokumentu należy rozumieć takie jego spreparowanie, aby stwarzał pozory, że pochodzi od innej osoby (np. do osoby uprawnionej do jego wystawienia lub nawet osoby fikcyjnej). Przerobieniem dokumentu jest natomiast uczynienie w nim zmian przez osobę nie upoważnioną, co powoduje nadanie mu innej treści.
Przestepstwo poswiadczenia nieprawdy popełnia funkcjonariusz lub inna osoba upowazniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne. Sam więc dokument wystawiony przez funkcjonariusza jest dokumentem autentycznym, jednak zawarte w nim dane rozmijają się z rzeczywistym stanem rzeczy: badz zniekształcają pewne fakty, bądz je przemilczają, bądz wreszcie potwierdzają fakty nie istniejące. Poświadczenie nieprawdy jest przestępstwem, które może być popełnione tylko umyślnie.
Za przestepstw kodeks karny uwaza rowniez posługujący sie ma świadomość, ze w dokumencie potwierdzono nieprawdę.
W myśl postanowień kodeksu karnego (k.k.) niszczenie dokumentu moze być przestępstwem. NIszczenie, uszkadzanie, ukrywanie lub usuwanie dokumentu, którym sprawca nie ma prawa wyłącznie rozporzadzac jest karane grzywną, karą ograniczenia wolnosci albo karą pozbawienia wolności do lat 2. Obojętny jest przy tym cel w jakim dokument jest niszczony, jak rowniez kwestia, czy na skutek niszczenia powstala jakakolwiek szkoda.
Przestępstwo, o którym mowa, moze być popełnione wyłącznie umyślnie. Uszkodzenia dokonane nieumyślnie nie są karane.