Mikołaj Sęp Szarzyński Sonet IV

Tytuł wiersza sugeruje, iż człowiek nieustannie musi walczyć z szatanem oraz pokusami świata.
Podmiot liryczny sonetu ujawnia się bezpośrednio za pomocą zaimka "nasz", czy w 1l. poj np. wygram.
Podmiot liryczny wiersza jest mężczyzną wierzącym, który boryka się ze złem i pokusom świata.
W pierwszej zwrotce podmiot liryczny pisze, iż pokój daje im szczęście, natomiast ciągle walczą aby zaznać szczęścia w niebie.
W drugiej zwrotce podmiot liryczny zwraca się do Boga(apostrofa) i wskazuje na ciało jako siedlisko nieokiełznanych rządz, które mogą prowadzić człowieka do zguby.
W trzeciej zwrotce podmiot liryczny zastanawia się nad tym co ma uczynić w walce z pokusami. Zwraca się również do boga z prośba o pomoc. Ponieważ Bóg jest jedyną nadzieja człowieka.
W ostatniej zwrotce podmiot liryczny zwraca się do boga z prośba aby go piłował aby bezpiecznie odmówił pokusom i dostał się do nieba.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Mikołaj Sęp Szarzyński  (Sonet V.O nietrwałej miłości rzeczy świata tego)   Polecenie do tekstu: 1.Wyjaśnij,czym,zdaniem podmiotu mówiącego w sonecie,wyraża się dramatyzm i paradoksalność sytuacji człowieka w świecie.   Pilnee!! potrzebuje na jutro  

Mikołaj Sęp Szarzyński  (Sonet V.O nietrwałej miłości rzeczy świata tego)   Polecenie do tekstu: 1.Wyjaśnij,czym,zdaniem podmiotu mówiącego w sonecie,wyraża się dramatyzm i paradoksalność sytuacji człowieka w świecie.   Pilnee!! p...

Język polski

Co wg barokowych poetów zagrażało człowiekowi? min. utwory Mikołaj Sęp-Szarzyński "sonet IV", P.Skarga "z kazań sejmowych J,kochanowski " wy, którzy rzeczpospolitą władacie" Blaise Pascal "myśli" daniel naborowski "krótkość żywota" i inne utwory

Co wg barokowych poetów zagrażało człowiekowi? min. utwory Mikołaj Sęp-Szarzyński "sonet IV", P.Skarga "z kazań sejmowych J,kochanowski " wy, którzy rzeczpospolitą władacie" Blaise Pascal "myśli" daniel naborowski "krótkość żywota" i...

Język polski

Sonet IV. O wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem. - Mikołaj Sęp-Szarzyński. 1. Znajdźcie odpowiedni werset Biblii, do którego nawiązał w swoim wierszu Sęp-Szarzyński. Jak poeta przekształcił biblijną sentencję? Jaki efekt uzyskał

Sonet IV. O wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem. - Mikołaj Sęp-Szarzyński. 1. Znajdźcie odpowiedni werset Biblii, do którego nawiązał w swoim wierszu Sęp-Szarzyński. Jak poeta przekształcił biblijną sentenc...

Język polski

Proszę pomóżcie mam do przełożenia na język współczesny wiersz : Sonet 5. O nietrwałej miłości rzeczy świata tego. Autor : Mikołaj Sęp Szarzyński Proszę o Pomoc :)

Proszę pomóżcie mam do przełożenia na język współczesny wiersz : Sonet 5. O nietrwałej miłości rzeczy świata tego. Autor : Mikołaj Sęp Szarzyński Proszę o Pomoc :)...

Język polski

Mikołaj Sęp-Szarzyński jako poeta pogranicza dwóch epok.

Mikołaj Sęp Szarzyński urodził się ok. 1550 roku pod Lwowem. Dokładne miejsce urodzenia poety nie jest znane. Podejrzewa się, że znajdowało się ono w Zimnej Wodzie lub Rudnie. Studiował na uniwersytecie w Wittenberdze i Lipsku. Zmarł pra...

Język polski

Mikołaj Sęp-Szarzyński życie i twórczość.

Mikołaj Sęp Szarzyński urodzony w 1552 roku.

Jego wiersza nie zostały wydane za życia. Dopiero 20 lat po śmierci ujrzały światło dzienne. Tomik poetycki ukazał się w 1601 roku Rytmy abo Wiersze polskie.

Znane wiersze to ...