Dlaczego warto dbać o dobra kultury?

Dobra kultury to dobra ruchome lub nieruchome, które mają wielką wagę dla dziedzictwa kulturalnego naszego narodu, np. zabytki architektury, sztuki lub historii, dzieła sztuki, rękopisy, książki i inne przedmioty o znaczeniu artystycznym, historycznym lub archeologicznym, a także zbiory naukowe i poważne zbiory książek; gmachy, których podstawowym zadaniem jest przechowywanie lub wystawianie dóbr kulturalnych, np. muzea, galerie, biblioteki, archiwa, jak również schrony mające na celu przechowywanie na wypadek wojny.
Dobra kultury należy chronić przede wszystkim dlatego, gdyż są one częścią naszej historii, która nie powinnam nam być obojętna. Ułatwiają nam, szczególnie młodzieży, zapoznanie i przyswojenie się z czasami, gdy nie było nas jeszcze na świecie, np. fotografie, czy obrazy pozwalają przenieść się w odległe czasy i choć trochę nam je przybliżyć. Niszcząc dobra kultury tak naprawdę niszczymy nasza historię. Dzięki dawnym kulturom możemy poznać siebie, kim jest człowiek i jak żyli ludzie – tacy sami jak my – w zupełnie innych realiach.
Dzięki dobrom kultury uczymy się o wybitnych, znanych ludziach o ich czynach, jak i o postępach techniki, które zmieniły, unowocześniły wiele rzeczy, bez których współcześni ludzie nie mogliby funkcjonować.
Mimo upływu wielu lat dobra te będą nadal świadectwem istnienia ludzi, których nie ma już wśród nas. Nabierają one zatem coraz większej wartości osobistej, sentymentalnej.
Warto dbać, by pamięć o innych przetrwała jak najdłużej, bo jeżeli my będziemy pamiętać o swoich przodkach, to również kolejne pokolenia będą pamiętać o nas.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Frasyki i pieśni - Kochanowski - dokładne opracowanie

Kochanowski fraszki i pieśni

Kochanowski w swych pieśniach i fraszkach przedewszystkim ukazuje pragnienie spokojnego życia, bez burz, łez i mocnych wrażeń. Poeta pragnie żyć w harmoni i w zgodzie z naturą,ceni prawość cnotę, odp...

Biologia

Rolnictwo ekologiczne- nadzieja czy utopia?

ROLNICTWO EKOLOGICZNE- nadzieja czy utopia?
Podział rolnictwa :
I - Konwencjonalne II – Ekologiczne
• Ekstensywne – tradycyjne Biologiczne
• Intensywne – uprzemysłowione Organiczno-biologiczne
• Proekologiczne Bio...

Język polski

Wszystko o Renesansie.

RAMY CZASOWE
WŁOCHY
Początek: przełom XIV w.
Koniec: XVI w.
EUROPA
Początek: XV w.
Koniec: po lata trzydzieste XVII w.
PODSTAWOWE CECHY KULTURY RENESANSU
Epoka ta narodziła się we Włoszech w XIV wieku. ...

Język polski

Starożytność i jej nawiązania w literaturze - materiały do matury.

Matura ustna

1. Konflikt tragiczny w “Antygonie” Sofoklesa
Wstęp
• Antygona to dramat starogrecki; głos w dyskusji o prawie i władzy, toczącej się w Atenach
• Akcja jest oparta na konflikcie tragicznym, z histori...

Filozofia

Sokrates – sylwetka, zarys poglądów oraz stosowanych metod.

Sokrates był świętym i męczennikiem filozofii. Żadnego innego z wielkich filozofów nie pochłaniała aż tak bardzo idea prawego życia. Jak wielu męczenników, postanowił on nie próbować ratować swego życia, choć prawdopodobnie mógł ...