Działania na Bałkanach w II wojnie światowej

W X.1940r wojska włoskie zaatakowały z terytorium Albanii Grecję. Mussolini nie uzgodnił tego posunięcia z Hitlerem. Klęska Włoch oznaczała kompromitację na arenie międzynarodowej. W tym samym roku Mussolini rozpoczął działania w Afryce. Jego plan zakładał zaatakowanie Egiptu z terytorium Libii, dojście do Kairu i zajęcie Kanału Sueskiego. Udało mu się jednak przejąć jedynie teren Cyrenaiki (część Libii).
W II poł. 1940r doszło do zawarcia tzw. paktu trzech. Włochy i Niemcy ustaliły zasady współdziałania na frontach europejskim i afrykańskim, natomiast Japonia miała ustanowić „nowy ład w Wielkiej Azji Wschodniej”. Państwa te zobowiązały się również do udzielania sobie wzajemnej pomocy politycznej, gospodarczej i wojskowej. W XI zmuszono do przyłączenia się do paktu Węgry, Słowację i Rumunię, a w 1941r – Bułgarię.
W 1940r miał miejsce II arbitraż wiedeński, który dotyczył podziału Rumunii bogatej w ropę naftową. Hitler miał na celu ubezwłasnowolnić Rumunię i jednocześnie skłonić Węgry i Bułgarię do przystąpienia do paktu trzech. Tak więc w VI oddano ZSRR Besarabię, a w VIII odstąpiono Węgrom część Siedmiogrodu. W miesiąc później część Dobrudży dostała się w ręce Bułgarii.
W 1941r regent Jugosławii książę Paweł zdeklarował przystąpienie do paktu trzech lecz został obalony, a nowe władze z królem Piotrem II unieważniły tę deklarację. W IV armia niemiecka wspierana przez Włochów, Bułgarów i Węgrów wkroczyła na teren Jugosławii. Prężnie działała partyzantka Jugosławii na czele z gen. Broz-Tito (komuniści). Po 10 dniach armia jugosłowiańska skapitulowała, a król emigrował do Anglii. Powstało satelickie wobec Niemiec państwo Chorwackie z przywódcą profaszystowskiego ruchu Paveliciem na czele. Część terytoriów zagarnęły Bułgaria i Węgry, resztę podzielono na dwie strefy okupacyjne – włoską i niemiecką.
Na przełomie IV/V 1941r Grecja i Kreta dostały się pod okupacje włoską i niemiecką. Król Konstantyn I udał się do Londynu.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Sprawa polska w I wojnie światowej

Sprawa polska w I wojnie światowej

Orientacje polityczne
Konflikty między wielkimi mocarstwami w początkach XX wieku wskazywały, że wojna między nimi jest nieunikniona. Ponieważ sytuacja ta dotyczyła również mocarstw zaborczyc...

Historia

Niemiecka i włoska okupacja Bałkanów w czasie II wojny światowej.

Gdy w 1919 roku zakładano NSDAP , nie można było przewidywać, że już za dwadzieścia lat partia będzie niepodzielnie władać państwem niemieckim. Partyjny marsz ku władzy rozpoczął się na naprawdę dużą skalę w 1921, kiedy Adolf Hitl...

Historia

Przyczyny wybuchu i przebieg I wojny światowej.

Blok militarny jest to układ wojskowy dwóch lub więcej państw, które deklarują współpracę militarną między sobą. Zapewniają obronę swoich granic oraz stref wpływów. np. NATO.

· Na przełomie XIX w. i XX w. Powstały dwa prz...

Historia

Powstanie i działalność Wielkiej Koalicji w czasie II wojny światowej

Wstęp: Charakterystyka II wojny światowej
1.Głowne przejawy Wielkiej Trójki
1) Teheranie
2) Jałcie
3) Poczdamie

2. Zakończenie II wojny światowej i ustalenie porządku Jałtańsko – Poczdamskiego


Wstę...

Historia

Przyczyny i przebieg I wojny światowej (1914-1918). Państwa centralne ( Niemcy, Austro-Węgry).

Bezpośrednią przyczyną I wojny światowej był zamach na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Miał on miejsce 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie ? stolicy Bośni i Hercegowiny.
Rząd austriacki oskarżył Serbię o ...