Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego "Latarnik".

Nowelę pt. "Latarnik" napisał Henryk Sienkiewicz. Bohaterem swojego dzieła uczynił starego, zmęczonego życiem i tułaczką żołnierza polskiego, który w poszukiwaniu wytchnienia a zarazem przerwania swojej wędrówki podejmuje pracę jako latarnik. Dotychczas wojownik i tułacz, teraz odcięty od zgiełku poprzednich wydarzeń, wiedzie samotne, wręcz pustelnicze życie. wykonywanie codziennych czynności związanych z obowiązkami podjętej pracy przeplatały się z tęsknotą do ojczyzny i cierpieniem spowodowanym świadomością, że powrót do niej jest niemożliwy. Dzień podobny do dnia, praca, marzenia, marzenia, praca. Aż nagle nieoczekiwana przesyłka, najpierw ciekawość, potem ogromne zdziwienia, skąd i od kogo. Polskie książki na jego wieży, w jego samotności...
Ręce zaczynają mu drżeć, zakrywając oczy. Przekonany, że to sen, boi się je odsłonić, bo to co widział, może zniknąć. Ogromne wzruszenie, kiedy stwierdził, że książka dalej leży przed nim, a wśród ciszy słyszy bicie swego serca. Nagle nastaje chwila wielkiego spokoju i ciszy. Fala uczuć przelewa się od serca wyżej, wyciszając głos i ściskając gardło. Odrętwiały rzucił się na ziemię w milczeniu. Rozpacz i nostalgia, świadomość, że tyle lat tułał się po świecie i kraju nie widział, mowy ojczystej nie słyszał. Łkał, ale bólu nie czuł, tylko miłość do ojczyzny tak kochanej i oddanej. Żal i wstyd, że w swoim zapamiętaniu i samotności pamięć o kraju i tęsknota zaczynała się zacierać. Ale nadzieja zawsze była, że kiedyś powróci do ojczyzny, do znanych sobie szumiących lasów i płynących rzek. W marzeniach widział pola, miedze, łąki, lasy i wioski. Obrazy te jak żywe przesuwają się przed jego oczyma...

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego "Latarnik".

Skawinski to główny bohater lektury pt. "Latarnik". Został on przyjęty do pracy jako latarnik w Aspinwall. Któregoś dnia jak zwykle przyszła do niego paczka. Były w niej polskie ksiażki. Skawiński tęsknił za ojczyzną, której ...

Język polski

Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego "Latarnik" - H. Sienkiewicz

Pewnego dnia "Polskie Towarzystwo" z Nowego Jorku przysłało Skawińskiemu paczkę. Zaciekawiony otworzył ją i z niedowierzaniem patrzył na to co tam zobaczył. Była tam m.in. książka Adama Mickiewicza- Pan Tadeusz. Wziął ją a na...

Język polski

Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego "Latarnik".

Pewnego dnia Skawiński, wraz z jedzeniem otrzymał tajemniczą paczkę. Pochodziła ona z Nowego Jorku. Starzec bardzo się zaciekawił kto mógłby ja przysłać. Rozerwał przesyłkę i jego oczom ukazała się cudowna rzecz.
Były to bowiem...

Język polski

Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego "Latarnika" H. Sienkiewicza.

Skawiński jest głównym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza. Urodził się około 1800 roku kilka lat po rozbiorach państwa. Od małego był uczony by walczyć o niepodległość
kraju.Sam brał w powstaniu listopadowym i innych mniejszych...

Język polski

Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego "Latarnika".

W miasteczku Aspinwall niedaleko Panamy, W Ameryce środkowej żył sobie pewien człowiek, polak ? Skawiński. Mieszkał na małej wysepce. Pracował jako latarnik. Był bardzo sumiennym latarnikiem i co niedziela jeździł do miasta, do kościoła...