Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego "Latarnika" H. Sienkiewicza.

Skawiński jest głównym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza. Urodził się około 1800 roku kilka lat po rozbiorach państwa. Od małego był uczony by walczyć o niepodległość
kraju.Sam brał w powstaniu listopadowym i innych mniejszych bitwach. Bohater po powstaniu listopadowym emigrował do innych krajów,gdyż bał się że może być represjonowany przez zaborców.Tułając się po świecie nie zaznając spokoju osiadł w Aspinwall gdzie zatrudnił się jako latarnik na małej bezludnej wyspie. Myślał że dożyje tu swojej starości w spokoju.

Pewnego dnia jak zwykle przyszła paczka z Nowego Yorku. Otworzył ją i zdumiał gdy zobaczył oprócz jedzenia i ubrań polskie książki. Od około 40 lat nie widział swojej ojczyzny ani nie słyszał głosu i mowy polskiej. Zaczął czytać pierwszą książkę, był to ,,Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Lektura tego poematu wciągnęła go i nic oprócz tego nie było dla niego ważne. Ożywiły się w nim uczucia patriotyczne. O niczym innym nie marzył oprócz swojej ojczyzny. Co chwila musiał przerywać czytanie bo wzruszenie odbierało mu głos. Serce jego biło mocno. Gdy przeczytał wers ,,Inwokacji" nie mógł już opanować swoich emocji. Padł na piasek i silnie zapłakał.Wstydził się tego,że zapomniał o ojczyźnie i zobojętniał podczas pobytu na bezludnej wyspie.

Nie myślał już o swojej pracy. oddał się szumowi morza i głośnym głosom mew. Dał ptakom całe pożywienie jakie miał nie myśląc że nie zostanie mu na kolejne dni. Myślał o Polsce, kraju najbliższemu sercu. Wieczorem znów dosiadł do lektury i czytał.Później pogrążył się w marzeniach.Myślał o czasach kiedy był w kraju jako ułan walczył o wolność.Wyobrażał sobie krajobraz polski: łąki, pola, lasy.Rzeczywistość dla niego się już nie liczyła ani statki które szukały drogi ani inni ludzie. Nagle usłyszał czyjeś kroki był strażnik portowy. Ocknął się a był to już poranek. Poinformował go o tym że przez jego niekompetencje rozbił się statek ugrzęznąć na mieliźnie. Na szczęście nic nikomu się nie stało. Za kare Skawiński stracił swoją prace. Znów od początku musiał zacząć tułaczkę tym razem nie tak trudną bo z egzemplarzem ,,Pana Tadeusz"

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego wywołanych epopeją narodową - "Latarnik" Henryka Sienkiewicza.

Gdy Skawiński objął posadę latarnika w Aspinwall, miał nadzieję, że w końcu nadszedł kres jego bezkresnych podróży, których zakończenia nikt nie mógł się spodziewać. Biorąc udział w wielu wojnach i tułaczkach, przemierzył dużą...

Język polski

Opis przeżyć wewnętrznych "Latarnika".

„Latarnik” Henryka Sienkiewicza przyciąga uwagę czytelnika nie tylko swoimi wartościami artystycznymi i poznawczymi, ale przede wszystkim postacią głównego bohatera, którego dzieje podobne są do losów tysięcy Polaków, zmuszonych po up...