"Kamienie na szaniec" charakterystyka drużyny harcerskiej Buki.
Buki – była to nieoficjalna nazwa Dwudziestej trzeciej Drużyny młodzieży harcerskiej.
Miała ona charakter samokształceniowy i towarzyski.
Miało na celu rozwój i kształtowanie osobowości, charakteru jego członków, nabywanie coraz to nowszych umiejętności i sprawności.
Należeli do niego m. in. Alek, Rudy i Zośka. Ich przywódcą był Zeus, nauczyciel geografii z ich gimnazjum. Miał z nimi niezwykle dobry kontakt, prawie że rówieśniczy. Nazwa tego zespołu powstała od częstych wypraw do lasu.
Każdy z jej uczestników różnił się od innych.
Przede wszystkim każdego cechowało co innego. Mieli różne zainteresowania, różne charaktery, ale wiele też ich łączyło.
Zamiłowanie do harcerstwa, do sportu, do przyrody...
Ciekawi świata zdobywali coraz to nowsze doświadczenia.
Z rozmachem planowali swoją przyszłość.
Harcerstwo wpajało w nich bardzo cenne wartości, zmieniało to całkowicie ich światopogląd. Ich tok rozumowania, zapał, chęć życia, cele i ambicja mogłyby nie jednemu zaimponować, gdyż we współczesnej młodzieży owe cechy wygasają.
Głownie ich spotkania towarzyskie opierały się na rozmowie i wspólnym obcowaniu ze sobą. Wydarzenia z września 1939 roku spowodowały, że niepozorna drużyna harcerska „Pomarańczarnia”
stała się zorganizowaną działalnością konspiracyjną przeciwko wrogowi.
Ogromny wpływ na Buki miały dom i szkoła. Ten pierwszy zawsze był przez nich opisywany mile. mogli tam znaleźć spokój, oparcie... Z rodzicami rozmawiali na każdy temat. W swoich domach znajdowali odpowiedzi na każde tematy. Ojcowie Alka i Rudego byli działaczami społecznymi i to oni ukształtowali ich do organizacji utajnionych działań konspiracyjnych, potem – do sabotażu.
Wkrótce drużyna Buków stała się tajną organizacją podziemną.
Podczas okupacji ich drużyna przyjęła kryptonim „Szare szeregi”.
W swych działaniach byli zorganizowani, wytrwali, zaangażowani i co najważniejsze współodpowiedzialni. Darzyli się wzajemnym szacunkiem.
W ramach sabotażu łączyli się z innymi stowarzyszeniami, z którymi współpracowali mając ten sam cel – jeśli już nie powstrzymać Niemców od zagarnięcia Polski to za wszelką cenę im w tym przeszkodzić.
Z czasem sabotaż przerodził się w dywersję.
Działania Buków miały ogromny wpływ na dalsze dzieje Polski i na jej historię dlatego uważam chłopaków z Szarych szeregów za niezwykle zasłużonych dla Polski. Są wspaniałym wzorem godnym do naśladowania jako grupa, jako patriotyczna młodzież, jako młodzi Polacy...