Recenzja dramatu Sofoklesa "Antygona".

Na początku września przeczytałąm tragedię Sofoklesa pt.:"Antygona". Jest to odmiana dramatu, która powstała w Vwieku p.n.e, a więc bardzo popularna. Jest to świetna książka, która wykorzystuje temat z mitu o rodzie Labdakidów, na którym ciąży gniew Apollina.
Głównym problemem, jaki został poruszony w dramacie jest tragizm pary głównych bohaterów, przedstawionych w sytuacji wyboru. Antygona, jeśli nie pogrzebie brata, sprzeciwi się woli boskiej i otrzyma karę w zaśwaitach, Jeśli go pochowa - zostanie ukarana karą śmierci przez Kreona - króla Teb, który równiez staje w obliczu ciężkiego wyboru niędzy racjami religii a polityki. Pierwsze jest dumny ze swojego despotycznego postanowienia, jednak kiedy traci najbliższych - załamuje się. Tragedia kończy się śmiercią Antygny, Hajmona (syna Kreona, narzeczonego Antygony) oraz Eurydyki (żony Krona, matki Hajmona).
Uważam, że fabuła jest wciągająca, ponieważ wszystko dzieje się bardzo szybko, a nad bohateriami "wisi" fatum.
Dramat pisany językiem poięknym i bogatym. Kompozycja tragedii wiernie realizuje jej normy. Książka adresowana jest do wszystkich i mówi o trudnych decyzjach podejmowanych przez ludzi.
Mocnymi stronami "Antygony" jest krótka treść oraz podział na akty i sceny. Bardzo ważną rolę odgrywa chór, który informuje nas o wszystkim.
Książka bardzo mi sie podobała, gdyż przeczytałam ją w jeden wieczór. Chętnie poleciłabym ją wszystkim, gdyż sam temat jest bardzo interesujący.

Język polski

Recenzja dzieła "Antygona"

Utwór „Antygona” został napisany ok. 441 r. p. n. e. Jest on najbardziej znanym dziełem tragicznym jednego z głównych tragediopisarzy greckich – Sofoklesa.
Autor ten jest drugim z „wielkiej trójcy” tragików ateńskich, żyjący ...

Język polski

Recenzja spektaklu "Antygona" Sofoklesa, teatr groteska.

Ostatnio wybraliśmy się z klasą do teatru Groteska na spektakl Sofoklesa "Antygona" reżyserii Bogdana Cioska.

Sztuka opowiada o tragicznym sporze między Kreonem królem Teb, a Antygoną. Tytułowa bohaterka bez względu na sw...

Język polski

Recenzja filmu "Antygona"

W dzisiejszych czasach zalewani jesteśmy komercją pod różną postacią. W naszym przypadku jest to komercja filmowa. Filmy coraz częściej zastępują książki, lecz nie oddają w pełni całej jej fabuły. Co innego z teatrem ? tam istnieje p...