Problemy alkoholowe

PROBLEMY ALKOHOLOWE (06.11.2006).

1. Problemy alkoholowe:
Termin oznacza występowanie negatywnych zjawisk w konsekwencji używania przez osobę lub osoby substancji psychoaktywnej, chemicznej jaką jest alkohol.
2. Właściwości substancji psychoaktywnej (w tym alkoholu):
- w sposób doraźny modyfikuje niektóre funkcje organizmu (zmienia spostrzeganie rzeczywistości)
- wywołuje uzależnienie.
3. Termin „problem alkoholowy”:
Pojawił się po raz pierwszy w latach osiemdziesiątych IX Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób I Przyczyn Zgonów (z ang. ICD 9) jako kategoria służąca do opisu alkoholizmu w szerokim znaczeniu. W latach 80’tych zaczęto odchodzić od terminu „alkoholizm” a stosować termin „osoba uzależniona” czy „choroby alkoholowe” (w szerokim znaczeniu).
4. „Rodzina alkoholowa” a raczej „rodzina z problemem alkoholowym” (termin dla pedagogów);
To rodzina, w której jedna osoba używa alkoholu w sposób przynoszący szkody pozostałym członkom rodziny (psychiczne, emocjonalne, socjalno – bytowe, zdrowotne).
5. W ICD 10 z 1992r. pojęcie „problemy alkoholowe” już nie występuje, ale jest używane do charakterystyki różnych innych zjawisk. Za Państwową Agencją Zwalczania Problemów Alkoholowych można podać, że te zjawiska to:
- samozniszczenia osób nadmiernie pijących
- uszkodzenia w rozwoju psychofizycznym u pijącej młodzieży
- szkody występujące u członków rodzin z problemem alkoholowym
- dezorganizacji alkoholowej pracy
- środowiska bezrobotnych
- naruszeń prawa i porządku przez osoby nietrzeźwe
- naruszeń prawa w związku z handlem napojami alkoholowymi.
6. Wzory picia dotyczą używania alkoholu w sposób przynoszący szkody.
Negatywne konsekwencje dotyczą przeważnie osób nadużywających alkoholu jednakże odnoszą się także do osób umiarkowanie lub sporadycznie pijących i mogą obejmować zdrowotne konsekwencje picia jak i problemy psychologiczne, egzystencjalne, wypadki, zaburzenia w zachowaniu czy pełnieniu ról społecznych. Umiarkowane picie, nadmierne picie lub sporadyczne picie to zmienne opisujące wzór (sposób) picia.
7. Jarosławski i Zieliński stwierdzili sposoby rozumienia wzorów picia. Ich zdaniem oznaczają one specyficzną klasę powtarzalnych zachowań społecznych odnoszących się do picia napojów alkoholowych:
A/ Picie szkodliwe – pojęcie zbliżone do nadużywania alkoholu i oznacza i oznacza picie powodujące ewidentne szkody zdrowotne i społeczne.
B/ Picie ryzykowne – picie potencjalnie związane z powstaniem szkód zdrowotnych na wskutek zachowań ryzykownych takich jak:
- przypadkowe kontakty seksualne
- prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu
- obsługa maszyn pod wpływem alkoholu
- praca na wysokościach pod wpływem alkoholu.
C/ Picie problemowe – regularne picie w celu upicia się, któremu często towarzyszy branie innych substancji psychoaktywnych.
D/ Picie intensywne – wypicie 5 lub więcej standardowych porcji alkoholu (100g) pod rząd w ciągu ostatnich 2 tygodni.
Amerykanie uważają, że należy uwzględnić także kontekst społeczny i konsekwencje picia.
Stąd takie pojęcie jak „picie towarzyskie”, które poprzedza „picie problemowe” i oznacza picie alkoholu w grupie, z przyjaciółmi na prywatkach, imprezach lub z okazji imprez sportowych, z intencją upicia się bądź takiego nastawienia.
8. Uzależnienia od alkoholu:
W latach trzydziestych XX wieku w USA w czasach prohibicji powstały kluby AA.
Jelenik w latach pięćdziesiątych przebadał grupę 2000 mężczyzn, opracował mechanizm uzależnienia i dostrzegł w nich powtarzalność. Opracował cztery fazy uzależnienia:
a) faza picia towarzyskiego
b) faza ostrzegawcza
c) faza krytyczna
d) faza chroniczna.

Dodaj swoją odpowiedź
Psychologia

Wybrane problemy uzależnień.

Używanie różnego rodzaju środków odurzających, toksycznych, szkodliwych dla organizmu nie jest, jak pisze Cz. Cekiera (1993) zjawiskiem nowym. Znane było już w starożytności. Obecnie zmieniły się jednak środowiskowe i kulturowe uwarunko...

Wiedza o społeczeństwie

Współczesne problemy rodziny.

WSPÓŁCZESNE PROBELMY RODZINY

W dzisiejszych czasach wraz z rozwojem cywilizacji powstają coraz to nowe problemy. Pojawiają się one również w rodzinie. Moja praca ma na celu przedstawienie głównych z nich.
Pierwszym jest trudn...

Wiedza o społeczeństwie

Uzależnienie alkoholowe

Co to jest alkohol?

Alkohol etylowy: C2H5OH, etanol. Monohydroksylowy, pierwszorzędowy alkohol alifatyczny nasycony. Bezbarwna ciecz (temperatura topnienia - 117, 3 C, temperatura wrzenia 78, 3 C), rozpuszczalna
w wodzie i eterze o ch...

Biologia

Problemy młodzieży wobec problemu toksykomanii

Aby dogłębnie rozpatrzyć wszystkie aspekty związane z tematem, należy rozpocząć od wyjaśnienia pojęcia toksykomanii i tego, co różni ją od uzależnienia – nałogu. Toksykomania to przewlekłe zatrucie spowodowane systematycznym przyjmo...

Geografia

Współczesne problemy moralne świata

I. ALKOHOLIZM

1. Co to jest alkohol?
Alkohole są związkami organicznymi, w których cząsteczkach występuje przynajmniej jedna grupa -OH, nazywana grupą wodorotlenową lub grupą hydroksylową. Zatem najbardziej ogólnym wzorem alk...