Pielęgnacja kończyny górnej.
Piękne, długie, zdrowe paznokcie, aksamitna delikatna skóra to marzenie niejednej kobiety. Zgrabne, smukłe ramiona, wypielęgnowana dłoń i piękne paznokcie to część naszej urody i kobiecości bez względu na wiek. W dzisiejszych czasach także na mężczyznach spoczywa obowiązek prawidłowej pielęgnacji dłoni i paznokci.
Ponieważ nasze dłonie zawsze są odsłonięte i narażone na działanie takich czynników zewnętrznych jak wiatr, zimno, słońce, zanieczyszczenia środowiska oraz chlorowanej wody, substancji chemicznych i detergentów, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja zarówno w domu jak i w gabinecie kosmetycznym.
Detergenty, których używamy na co dzień wysuszają, mogą powodować uczulenia, niszczyć skórę dłoni. Podczas mycia naczyń, prania czy innych prac domowych powinno się chronić dłonie zakładając jednorazowe rękawiczki ochronne. Jeśli jednak tego nie robimy należy zawsze dokładnie osuszyć ręce, aby zapobiec ich pierzchnięciu, które zdarza się najczęściej jesienią i zimą. Wskutek zmian temperatury, w następstwie mycia zimną wodą i niedokładnego wycierania rąk, może dochodzić nie tylko do spierzchnięcia naskórka, ale i do powstawania licznych pęknięć i rozpadlin, a przy skłonności osobniczej ? nawet do odmrożeń.
Należy zawsze stosować odpowiednie kremy do rąk, powinny one zawierać składniki nawilżające, uelastyczniające i wygładzające skórę, np. Panthenol, witamina A, elastyna, chitosan, gliceryna oraz filtry UV chroniące przed działaniem promieniowania.
Dobry krem powinien szybko się wchłaniać nie pozostawiać tłustej warstwy na skórze, nawilżać i wygładzać. Aby wybrać odpowiedni, trzeba sprawdzić skład, przeczytać właściwości opisane przez producenta. W czasie nakładania kremu można wykonać delikatny masaż.
W domu możemy również zrobić peeling dłoni, który złuszcza naskórek, dłonie są po nim aksamitne i gładkie.
Sposób użycia: nałożyć preparat na dłonie, zrobić delikatny kilkuminutowy masaż, następnie spłukać letnią (ale nie zimną) wodą.
Odpowiedni też będzie peeling drobnoziarnisty ponieważ skóra dłoni jest cienka, nie zawiera gruczołów łojowych i ma cienką tkankę tłuszczową.
Wygląd rąk, zniszczonych wadliwym pielęgnowaniem, można poprawić, np. moczyć je w środkach łagodzących, takich jak gotowane siemię lniane lub mąka ziemniaczana. Warto jest też wykonać kąpiel rąk przez 2-5 minut w wodzie z dodatkiem środków zakwaszających, jak ocet, kwasek cytrynowy, czy soku z cytryny w proporcji 1 łyżeczka na szklankę wody. Należy zwrócić uwagę aby na skórze dłoni nie było żadnych skaleczeń, otarć czy ran, w przypadku ich stwierdzenia odradza się stosowanie takich kąpieli.
Co pewien czas można zafundować dłoniom zabieg w profesjonalnym salonie kosmetycznym, np. parafina - jest węglowodorem nienasyconym powstającym z destylacji ropy naftowej. W kosmetyce stosuje się parafinę z dodatkiem olejków. Zabieg polega na tym, że zanurzamy ręce do pojemnika z parafiną i wyciągamy, czekamy aż ostygnie i powtarzamy tą czynność do uzyskania warstwy 2 cm. Nakładamy foliowe rękawiczki i dłonie owijamy ręcznikiem. Parafina stopniowo oddaje ciepło. Czas zabiegu wynosi 20 minut.
Przeciwwskazania do zabiegu:
-choroby skóry i paznokci
-egzema
-grzybica
-alergia na parafinę.
W salonie kosmetycznym wykonywany jest również masaż ? także całej ręki.
Etapy masażu dłoni:
1.rozpoczyna się głaskaniem paliczków (głaszczemy opuszkami palców)
2.masaż śródręcza ? wykonywany całą dłonią od góry opuszkami kciuka a od dołu pozostałych palców w kierunku nadgarstka
3.masaż zagłębienia dłoniowego ? rękę klientki obracamy ku górze i głaszczemy oraz rozcieramy kciukami i ugniatamy zgiętymi palcami
4.rozluźnienie kości śródręcza ? obejmujemy palcami i masujemy
5.masowanie ramienia ? głaskanie opuszkami palców lub całą ręką, rozcieranie opuszkami palców w kierunku przebiegu mięśni, ugniatanie całymi palcami lub całą dłonią, wałkowanie ? należy ująć ramię między dłoniowe strony ręki i wykonać wałkowanie od nadgarstka do łokcia, w dół i w górę.
6.oklepywanie ? stosujemy tylko w przypadku nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Nie tylko skóra dłoni powinna być zadbana ale także paznokcie, które są naszą wizytówką. Powinny być zadbane i eleganckie, odpowiednio pielęgnowane. Podstawą jest manikiur tradycyjny jak również odżywka pielęgnacyjna zapobiegająca łamliwości i rozwarstwieniu płytki paznokciowej, najlepiej z witaminą A, która wzmacnia paznokcie a także witaminy z grupy B.
Kolejność czynności przy wykonywaniu manikiuru jest następująca:
zmycie lakieru tamponem nasączonym zmywaczem
skrócenie paznokci za pomocą cążków
opiłowanie paznokci ? piłuje się paznokcie od lewego do prawego boku ruchem ciągłym, prawie nie odrywając pilnika
lekkie odsunięcie naskórka z boków paznokci ostro zakończoną łopatką
zmiękczenie naskórka w kąpieli mydlanej lub z dodatkiem mąki ziemniaczanej albo innego środka zmiękczającego
natłuszczenie tłustym kremem rozmiękczonego naskórka
podważenie naskórka
wycięcie naskórka cążkami (poczynając od boku, naokoło paznokcia)
odtłuszczanie płytki paznokci i osuszenie ? czynność ta zapobiega odpryskiwaniu nałożonego lakieru
lakierowanie lub polerowanie paznokci
Lakier lub emalię nakłada się pędzelkiem od miejsca wzrostu paznokcia ku szczytowi palca, równomiernie ją rozprowadzając.
Przeciwwskazaniami do wykonania manikiuru i masażu rąk są grzybice, drożdżyce, stany ropne i inne stany zakaźne rąk i paznokci klientki.
Można wykonać też manikiur francuski, który jest dobry na każdą okazję i pasuje do każdego stroju. Polega na rozjaśnieniu wolnego brzegu paznokcia za pomocą białego lub bardzo jasnego lakieru. Resztę płytki paznokciowej maluje się jasnym lakierem (różowym, kremowym lub perłowo-białym).
Kolejność czynności:
nałożenie lakieru podstawowego
po wyschnięciu przyklejenie szablonu w dowolnym kształcie (prostokątny, zaokrąglony)
malowanie wolnego brzegu paznokcia białym lakierem
po wyschnięciu ostrożnie usuwamy szablon
pomalowanie całego paznokcia przezroczystym lakierem w dowolnym jasnym kolorze (jasnym różowym, błyszczącego złota, opalizującego błękitu).
Pod lakier trzeba zawsze stosować bezbarwną bazę podkładową, którą może być również odżywka. Jeśli nie będziemy stosować bazy nasze paznokcie to po jakimś czasie stosowania samego lakieru będą żółknąc, zwłaszcza jeśli będziemy używać ciemnych odcieni lakierów. Również wierzchnią warstwą powinien być utwardzacz lub lakier szybkoschnący bo dzięki temu emalia będzie się dłużej trzymała. Ważny jest także wybór zmywacza ? powinien być bezacetonowy bo nie wysusza płytki paznokciowej.
Manikiur biologiczny wykonujemy, gdy chcemy aby nasze paznokcie były upiększone metodami nieinwazyjnymi, tzn bez używania żadnych narzędzi metalowych. Stosowane są natomiast pilniki papierowe, patyczki z drzewa pomarańczowego oraz żele i płyny zmiękczające naskórek. Kolejność zabiegu jest taka sama jak przy normalnym manikiurze tzn:
- zmycie lakieru lub emalii
- nadanie kształtu płytce paznokcia
- moczenie rąk w wodzie z dodatkiem mydła
- spryskanie płynem dezynfekującym
- nałożenie żelu, płynu lub kremu do usuwania naskórka
- po 2-3 minutach odsunięcie naskórka za pomocą łopatki
- spłukanie preparatu wodą
- polerowanie płytki
- wykonanie masażu ręki
- odtłuszczenie paznokci i osuszenie
- nałożenie bazy na płytkę paznokcia
- nałożenie emalii lub lakieru
- nałożenie na wyschniętą emalię lakieru utwardzającego i przyśpieszającego wysychanie emalii.
Oprócz dłoni i paznokci równie ważny jest wygląd naszych ramion a także łokci. Ramię to odcinek kończyny górnej od łokcia do stawu barkowego. Do najczęstszych defektów występujących w okolicy ramion należą: nadmierne odkładanie się tłuszczu, zwiotczenie mięśni i skóry oraz rogowacenie okołomieszkowe.
Rogowacenie okołomieszkowe występuje na zewnętrznej stronie ramienia i przedramienia. Skóra jest szorstka i sucha, sprawia wrażenie tarki. Mechanizm całej nieprawidłowości polega na wzmożonym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Powstałe koło mieszków drobne grudki zrogowaciałe czopy mają kolor żółtawy lub brunatny. Za główne przyczyny powstawania rogowacenia uważa się: niedobory witaminy A, brak słońca oraz skłonności dziedziczne.
Właściwa pielęgnacja ramion w domu:
stosowanie kąpieli w naparach ziołowych
nacieranie solą
stosowanie kremów nawilżających z dodatkiem witaminy A.
Pielęgnacja ramion w gabinecie kosmetycznym:
robienie kataplazmów z ziół śluzorodnych i natrysków ziołowych
peelingi
masaże szorstką rękawicą
wcieranie kremów rozmiękczających z zawartością witaminy A i D.
Zwiotczenie mięśni i skóry występuje zazwyczaj po gwałtownym schudnięciu, braku gimnastyki, po dłuższej chorobie lub na skutek starzenia się ustroju.
W gabinecie kosmetycznym stosuje się naświetlanie lampami rozgrzewającymi w celu lepszego ukrwienia skóry i mięśni, masaż ręczny oraz nacieranie wilgotną solą (pod ramię klientki podkłada się ceratkę, nabiera się garść soli, zwilża się ją wodą lub naparem, np. kwiatu lipy i energicznym ruchem naciera się ramię aż do zaczerwienienia).Następnie kompresem zwilżonym naparem ziołowym zmywa się całą kończynę górną.
Po osuszeniu można wykonać masaż wibratorem lub elektrostymulację, a na zakończenie ? natrysk lub nawilżanie aparatem wodno-tlenowym lub wapozonem.
Uzupełnieniem zabiegów stosowanych w salonie kosmetycznym powinna być pielęgnacja w domu, np. gimnastyka mięśni ramion, wykonanie peelingu i natrzepywanie płynami ujędrniającymi oraz stosowanie kremu odżywczego.
Otyłość okolicy ramion jest spowodowana skłonnością do nadwagi w wyniku nadmiernego i nieprawidłowego odżywiania się lub zaburzeniami w gospodarce wewnątrzwydzielniczej organizmu. W takim wypadku należy zasięgnąć porady lekarza endokrynologa i zastosować właściwą dietę i pielęgnację.
Najczęściej pojawiającym się defektem łokci jest zgrubienie naskórka, które jest spowodowane niewłaściwą pielęgnacją lub skłonnością osobniczą. Czasami powodem powstawania defektów łokci może być łuszczyca. W takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
Właściwa pielęgnacja łokci w domu:
częste moczenie w oleju roślinnym z dodatkiem cytryny i gliceryny
nacieranie łokci solą
stosowanie kilkakrotnie w ciągu dnia i na noc kremu nawilżającego z dodatkiem witaminy A, D i E.
Pielęgnacja łokci w gabinecie kosmetycznym:
masaże złuszczające
naświetlanie lampą rozgrzewającą
stosowanie kompresów rozmiękczających
mycie naparami ziołowymi
nakładanie kremów i masek nawilżających
zrobienie kataplazmu z siemienia lnianego lub mąki ziemniaczanej.
Wszystkie wymienione wyżej zabiegi, te w salonie kosmetycznym i te które można samemu wykonać w domu, pomogą w utrzymaniu eleganckich i zadbanych dłoni, paznokci oraz pięknych i zmysłowych ramion, które niewątpliwie są atrybutem każdej kobiety.
Bibliografia:
?ENCYKLOPEDIA ZDROWIA? - wydawnictwo naukowe PWN, Witold S. Gomułka i Wojciech Rewerski
?KOSMETOLOGIA? -wydawnictwo ATENA, Barbara Jaroszewska, wydanie V
inne źródła