Japonia
Obszar: 377 801 km2
Ludność: 123 612 000
Stolica: Tokio
Ludność: 11 680 000
Najwyższy punkt: Fudżi- Jama, 3776 m.n.p.m
GOSPODARKA
Rolnictwo: Jedynie 15% terenów nadaje się pod uprawę. Głównym zbożem jest ryż.
Rybołówstwo jest jednym z największych na świecie.
Zasoby naturalne: Japonia posiada nieliczne własne zasoby naturalne i polega na imporcie większości surowców, głównie ropy naftowej i rudy żelaza.
Przemysł: Japonia słynie ze swych produktów elektronicznych. Produkuje ona również wiele stali, połowę statków świata i więcej samochodów niż jakikolwiek kraj.
RZĄDY
Przez wieki Japonia była rządzona przez cesarzy, ale od 1946 roku jest monarchią konstytucyjną. Cesarz nadal jest panującym władcą, ale kraj jest rządzony przez parlament i rząd.
RELIGIA
Większość Japończyków jest szintoistami lub buddystami, ale silne wpływy ma także konfucjonizm.
JĘZYK
Japoński
Japonia składa się z czterech dużych wysp- Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu- oraz blisko 4000 małych. 75% ludności Japonii żyje na Honsiu, największej z wysp, ale najgęściej zaludnioną wyspą jest Kiusiu, która połączona jest z Honsiu tunelami kolejowymi.
GÓRY I MIASTA
Japonia jest bardzo górzystym krajem, ze spadzistymi, zalesionymi zboczami, rwącymi rzekami i licznymi wulkanami, łącznie ze słynnym i pięknym Fidżi- Jama. Większość japońskiej ludności jest stłoczona na wąskich nizinach przy brzegu morza i wzdłuż dolin rzek. Dziewięciu na dziesięciu Japończyków mieszka w mieście. Tokio jest czwartym, co do wielkości, miastem świata, a tempo życia jest tu niesłychane. Ponad 40 mln. ludzi żyje w Tokio i na jego przedmieściach. Ludzie w śródmieściu Tokio żyją w mieszkaniach mających powierzchnię niewiele większą od maty do spania.
JAPONIA DZIŚ
Japonia została pokonana w czasie II wojny światowej; dwa jej wielkie miasta Hiroszima i Nagasaki zostały zniszczone przez amerykańskie bomby atomowe. Japończycy są pracowitym narodem, eksportują rozliczne produkty i Japonia ma obecnie największą gospodarkę świata, wyprzedzając nawet Stany Zjednoczone. Japońskie miasta są bardzo nowoczesne, większość mieszkań wypełniona jest wszelkiego rodzaju cudeńkami elektronicznymi. Japończycy są jednocześnie dumni ze swojej tradycyjnej kultury i religii.
SZOGUNOWIE I SAMURAJE
Od 1254 do 1869 roku Japonia praktycznie była rządzona nie przez cesarzy, ale przez dowódców wojskowych zwanych szogunami. Każdy szogun miał potężne bractwo wojowników zwanych samurajami. Samurajowie posiadali bardzo surowy kodeks honorowy, nazywany buszido („Droga wojownika”). Jeżeli samuraj popełnił czyn niehonorowy, dla odzyskania czci pozostawało mu popełnienie harakiri (samobójstwa) za pomocą swego sztyletu.
PRACOWNICY FIRM
Japońscy pracownicy prawie zawsze pracują w tej samej firmie przez całe życie. Pracownicy często razem spędzają urlopy, razem uprawiają gimnastykę i mogą nawet odśpiewać firmową pieśń na rozpoczęcie każdego dnia. Kierownicy są tak dumni ze swojej pracy, że często spędzają wiele wieczorów pracując. Obciążenie psychiki takim reżimem jest dla niektórych ludzi jest zbyt duże i Japonia ma wysoki wskaźnik samobójstw.
CIEKAWOSTKI
Tunel kolejowy Seikan łączący Honsiu z Hokkaido jest najdłuższy na świecie.
Superekspresowy pociąg Shinkansen przejeżdża z Tokio do Fukuoki (1176 km) w ok. 6 godz.
Budynki w Tokio są rozbierane, w ich miejsca powstają nowe co około 6 lat.
Japońskie dzieci w wieku 7 lat odrabiają zadania domowe przez ok. 5 godz. dziennie.
Japońskie pismo wykorzystuje ponad 3000 znaków.
Ulice tokijskie są najbardziej na świecie zanieczyszczone spalinami i policjanci drogowi muszą nosić maski .