Sztuki drugiej połowy XIXw:

Wiek XIX był czasem odkryć i wynalazków technicznych (żarówka, telefon, aparat fotograficzny) a także odkryć w naukach przyrodniczych i w medycynie co wzmogło wiarę w ludzki rozum i nieograniczone możliwości człowieka.
Wtym czasie pojawiło się wiele przeciwstawnych nurtów filozoficznych: pozytywizm, racjonalizm, subiektywizm, empiryzm.
Historycyzm- naśladowanie minionych epok, powstają budowle w stylu neoromańskim, neorenesansowym, neogotyckim (np: Parlament w Budapeszcie, Most Tower Bridge, Kościół Wotywny w Wiedniu, Opera Garnier w Paryżu, Ratusz w Bielsku-Białej). Innym nurtem w budownictwie był ekleptycyzm- zlepek różnych stylów (np: Teatr im Juliusza Słowackiego w Krakowie, Opera Paryska).
Przewrót konstrukcyjno-materiałowy polegał na wprowadzeniu żelaza do konstrukcji budowli (np: Pałac Kryształowy w Londynie- Joseph Paxton, Wieża Eiffla- Paryż, 1889-rok ukończenia- Gustaw Eiffel).
Akademizm- najważniejsza miała być poprawność formy, doskonałe opanowanie warsztatu, staranne dokończenie dzieła, artyści wykonywali kopie uznanych mistrzów antycznych i renesansowych, stosowali istniejące i sprawdzone wzorce. Preferowana tematyka: historyczna, mitologiczna. Barwy spokojne z przewagą brązu.
Henryk Siemieradzki- Dirke Crześcijańska, Aleksander Cabanel- Narodziny Wenus
RealIzm- wierne przedstawienie rzeczywistości, tematy czerpane wprost z życia, ukazywały codzienną pracę prostych ludzi, w obiektywny sposób przedstawiano uczucia i emocje.
Millet-Anioł Pański, Kobiety zbierające kłosy, Henore Danmuir-Brzemię, Ilia Reipin- Rybacy nad Wołgą, Gustaw Courbet-Kamieniarze, Józef Chełmowsk- Bociany, Babie lato, Czwórka, Aleksander Gierymski- Piaskarze, Patrol Powstańczy, Święto Trąbek, Henryk Rodakowski- portret matki.
Symbolizm-kierunek sprzeciwu wobec malarzy realistów, symboliści fascynowali się tajemniczością, interesowały ich problemy i zagatki psychiki ludzkiej, intuicja i podświadomość. W ich obrazach pojawiały się znaki i symbole, które nosły ze sobą bogate treści, ukazywały fantastyczne wizje ze snów, czasem pojawiały się wątki mitologiczne i biblijne. (Gustaw Moreau- Prometeusz, zjawa, Orfeusz).
Impresjonizm- rozwinął się we Francji w latach 60 XIXw. Był buntem przeciwko akademizmowi, nazwa kierunku została nadana w 1874r od obrazu Cloda Moneta "Impresja- wschód słońca". Cechy charekterystyczne kierunku: uchwycenie i oddanie chwilowego nastroju, pory dnia. Mlarstwo jasne i świetliste w kolorach tęczy. Rysunek spotykany bardzo rzadko, kompozycja otwarta, stosowanie barw czystych, mieszanych bezpośrednio na płótnie obrazu (technika Alla Prima). Malowanie obrazów wyłącznie z natury (w plenerze). Tematyka: życie codzienne, przyroda, postać w ruchu.
Clod Monet: Impresja- Wschód słońca, Katedra w Roan, Nenufary
Edward Manet: Śniadanie na trawie
Edward De Gus: błękitne tancerki, próba baletu, Prima balerina
August Renoir- Kawka, Bal, W ogrodzie, Huśtawka, śniadanie Wioślarzy
Polscy impresjoniści: Władysław Podkowiński- Dzieci w ogrodzie
Józef Pankiewicz- wóz z sianem
Neoimpresjonizm (nowy impresjonizm): Artyści rygorystycznie przestrzegali metody malowania obrazów zwanej dawinonizmem, polega ona na nakładaniu obok siebie barw aby w pewnej odległości zlewały się ze sobą, technika ta zwana jest pointylizmem.
Paul Sigmac- port w Marsylii Georges Seuret- Niedzielne spotkanie na wyspie
W tym czasie tworzyli również czterej wielcy amatorzy:
Paul Sezamme: Góra Świętej Wiktorii, Martwa natura z jabłkami
Vincent van Gogh: siewca, słonecznik, pole żyta i cyprysy, Gwieździsta noc, Kawiarnia nocą, aqutoportrety
Paul Gaugen: skąd przyszliśmy, kim jesteśmy, dokąd idziemy, dziewczyny na twarzy, autoportret z żółtym Chrystusem
Henryk Toolust

Dodaj swoją odpowiedź
Ekonomia

Bilia

Zjednoczenie niemiec i włoch-1864r. wojna Prus i Austrii z Danią. / 1866r. sojusz prusko-włoski. / 1866r. wojna prus z austrią i jej klęska. Pokój pruski. Likfidacja zw. Niemieckiego. / 1870-1871r.wojna fr-niem. Klęska francji. / 1866r. powst...

Geografia

Woliński Park Narodowy

Utworzony na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 marca 1960r. (Dz. U. Nr 14, poz. 79 z późn. zm.) do 1 stycznia 1999r. w województwie szczecińskim - obecnie w województwie zachodnio-pomorskim.
Powierzchnia 11018,82 ha, z cze...

Prawo

Prawo rzymskie

PRAWO RZYMSKIE

1. Pojęcie prawa rzymskiego

PRAWO RZYMSKIE- prawo stworzone i obowiązujące w państwie rzymskim; prawo, które odżywało wielokrotnie po upadku Cesarstwa, obowiązywało na nowo i częściowo obowiązuje nadal ...

Pedagogika

Edukacja kulturalna

Rozumienie Edukacji Kulturalnej
Co to jest edukacja kulturalna? Czy jest to zjawisko istotne społecznie, czy jest to jakaś kategoria wirtualna? Czy ten "koń", czyli edukacja kulturalna, możliwa jest do opisania? To problem złożony. Jak to ...

Historia

Zabytkowy kościół w Haczowie

1.Historia Haczowa
Pierwsze pisemne wzmianki o Haczowie pochodzą z 1352 , kiedy Kazimierz III Wielki wydał przywilej lokacyjny dla niemieckiej kolonii Hanshoff (lub Hatshoff), zakładanej na prawie magdeburskim. 7 lutego 1388 dokument lokacyjn...