Mózg, a kłamstwo.

Mózg pracuje inaczej, gdy kłamiemy i gdy mówimy prawdę. Gdy kłamiemy obszary mózgu związane z kontrolą i koncentracją są bardziej aktywne niż gdy mówimy prawdę - odkryli badacze z USA. Informację podaje serwis internetowy EurekAlert.

Wyniki badań zostaną przedstawione 13 listopada na spotkaniu Society of Neuroscience w San Diego w USA.

W przeprowadzonych doświadczeniach zespół pod kierunkiem prof. Daniela Langlebena z University of Pennsylvania School of Medicine prześledził przy użyciu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego - fMRI (tj. techniki, która mierzy zmiany w przepływie krwi w mózgu) aktywność mózgu u 18 badanych ochotników, których poddawano odpowiedniemu testowi na kłamstwo.
W tym celu każdy uczestnik badania otrzymał etui z kilkoma kartami do gry. Badani nie mogli ujawnić, jakie karty posiadają.
Następnie oglądając na ekranie komputera serię różnych kart uczestnicy musieli odpowiadać na pytanie "Czy masz tę kartę?". Jeśli uczestnik kartę posiadał, prowadzący doświadczenie zobowiązywali go do kłamstwa (tj. do twierdzenia, że jej nie posiada).
Okazało się, że obszary mózgu związane z koncentracją uwagi oraz kontrolowaniem i wyłapywaniem błędów (jak przedni zakręt obręczy i fragmenty kory przedczołowej i przedruchowej) były bardziej aktywne, gdy badana osoba kłamała niż gdy mówiła prawdę.
Według prof. Langlebena, kłamstwo wymaga zwiększonej aktywności w tych obszarach mózgu, które są związane z kontrolą.
Jak komentują autorzy, ich wyniki wykazały, że funkcjonalny rezonans magnetyczny może wyprzeć obecnie stosowaną m.in. przez policję metodę wykrywania kłamstw, jaką jest poligraf. Metoda z użyciem poligrafu zakłada, że kłamstwo wywołuje u badanej osoby stres. Poligraf mierzy zmiany w przewodzeniu przez naskórek, związane z poceniem się w odpowiedzi na stres oraz dokonuje pomiaru ciśnienia krwi.
Metoda rezonansu magnetycznego jest, według autorów ,bardziej obiektywna, gdyż badana osoba nie może wpłynąć na obraz aktywności mózgu.
Podobne pomiary mogą też znaleźć zastosowanie w dziedzinie psychologii pomagając w lepszym zrozumieniu, jakie procesy zachodzą w mózgu, gdy człowiek kłamie.
Badacze podkreślają potrzebę dalszych badań na większej grupie osób różnych narodowości i z różnych grup etnicznych. (PAP)

Dodaj swoją odpowiedź
Psychologia

Wykrywanie kłamstw. Analiza sygnałów niewerbalnych kłamstwa.

Jak rozpoznać, że ktoś kłamie? Można to zrobić na kilka sposobów. Nie zawsze jest to łatwe ale można się nauczyć tej umiejętności. Już nikt Cie nie okłamie!

Jest wiele teorii na temat objawów kłamstwa i jego wykrywania. Ja ...

Psychologia

Psychologia kliniczna

PSYCHOLOGIA KLINICZNA

I. WPROWADZENIE
1. Psychologia kliniczna (kline ? łoże, klinike ? sztuka leczenia chorych obłożnie, klinikos- lekarz opiekujący się obłożnie chorymi) - zajmuje się zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami z...

Biologia

Mowa ciała

Komunikowanie się jest to porozumiewanie się międzyludzkie. Komunikacja jest procesem złożonym ? przekazywaniem wiadomości pomiędzy ludźmi i wśród ludzi ? za pośrednictwem symboli, którymi są słowa, sygnały pozawerbalne (np. wyraz twa...

Pedagogika

Biomedyka – patologie społeczne (alkoholizm, nikotynizm, narkomania, AIDS)

Biomedyka – patologie społeczne (alkoholizm, nikotynizm, narkomania, AIDS)

Społeczeństwo polskie po kilkuletnim okresie zasadniczych przemian ustrojowo-społecznych, charakteryzuje się wieloma przejawami życia, typowymi dla wysoko ro...

Pedagogika

Narkomania

Narkomania (z greckiego narke – odurzenie, mania – szaleństwo), patologiczne zjawisko społeczne, uzależnienie spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem leków (głównie przeciwbólowych środków narkotycznych) albo innych środków u...