Ekologia środowiska pracy i nauki.
Temat pracy: Ekologia środowiska pracy i nauki.
Ostatnie dwa stulecia były okresem,w którym ludzie zrobili wielki krok rozwoju
cywilizacji. W medycynie pojawiły się nowe metody walki z chorobami zagrażającymi życiu. Technika również osiągnęła wysoki poziom, zaczęto produkować na szeroką skalę samochody, sprzęt AGD,RTV oraz komputery i automatyczne roboty. Świat zmienił się nieodwracalnie.
Postęp cywilizacji zaczął sprzyjać wzrostowi liczby ludności. Z kolei ludzie, dla których nie było miejsca zaczęli zagospodarowywać nowe terytoria Ziemi. Pojawiło
się większe zapotrzebowanie na produkty spożywcze i inne dobra codziennego użytku, które proponowała technika. Przy produkcji zaczęto w bardzo szybkim tempie wykorzystywać złoża nieodnawialnych surowców naturalnych.
Ludzie zaczęli żyć w pośpiechu dla wielu stała się najważniejsza praca zawodowa
Nikt początkowo nie zauważył jakiemu zniszczeniu uległa przyroda, że zatruwa się
powietrze, glebę oraz wszystkie istoty żywe, nie wyłączając człowieka.
Wtedy zaczęto zauważać, że pojawiają się dziwne zjawiska przyrody, których wcześnie nie było np.: smog, kwaśne deszcze, zanieczyszczone ściekami przemysłowymi rzeki. Dopiera wtedy stwierdzenie, że postęp cywilizacyjny, który ułatwił życie człowiekowi, stał się zagrożeniem dla środowiska. Z obawy o przyszłość świata wprowadzono nową dziedzinę wiedzy, jaką jest ekologia. Zajmuje się badaniem zależności między otaczającą przyroda a działaniem człowieka.
W edukacji dzieci bardzo ważnym czynnikiem jest edukacja ekologiczna dzieci.
Powinno się ją zacząć już od najmłodszych lat, kiedy maluch nie ma jeszcze wykształtowanych wzorców zachowań. Dziecko jako najlepszy obserwator naśladuje dorosłych. Dlatego ważnym jest, aby kształcić w nich postawy zgodne z etyką ekologiczną. Dziecko powinno mieć świadomość tego, iż jest nieodłączną częścią przyrody i troszczy się o samego siebie.
Czas wolny - zamiast samochodem można więcej jeżdzić rowerem. Korzystając z ekologicznych środków transportu będzie zdrowsze dla nas oraz dla klimatu. W ten sposób istotnie ograniczony zostanie poziom zanieczyszczenia i degradacja środowiska naturalnego, wytwarzanie spalin i hałasu. Niepotrzebne książki, zabawki czy inne urządzenia można oddać komuś, komu mogłyby się przydać, zamiast wyrzucać je do śmietnika.
Ekologia pracy
Oszczędność energii elektrycznej kończąc pracę komputera powinno się
pamiętać, żeby wyłączyć listę zasilającą drukowanie. Drukowanie powinno się włączyć dopiero przed drukowaniem, ponieważ jej praca wstanie czuwania zużywa energię. Nowoczesne drukarki uruchamiają się szybko, dzięki czemu nie trzeba długo czekać na wydruk.
Oświetlenie - powinno się stosować żarówki energooszczędne, które zużywają
pięciokrotnie mniej energii niż żarówki tradycyjne oraz są trwalsze – działają 10 razy dłużej;
przed wydrukiem dokumentu czy e-maila należy zastanowić się czy nie wystarczy nam jego elektroniczna wersja. Oszczędzamy w ten sposób nie tylko drzewa i wodę potrzebne do produktu papieru, ale także energię. Powinno wykorzystać się dwie strony kartki do pisania lub rysowania. Zmniejsza się w ten sposób liczbę wytwarzanych śmieci oraz chroni drzewa przed wycinaniem.
Zaopatrzenie biura w papier z recyklingu oraz dwustronne drukowanie to odpowiedzialne zarządzanie papierem w pracy. Takie działania zmniejszają negatywne działania na środowisko oraz pozwalają oszczędzić pieniądze.
Najlepszym i najłatwiejszym sposobem oszczędzania energii elektrycznej jest połączenie kilku urządzeń do listwy zasilającej lub przedłużacza. Dzięki temu można szybko włączyć wszystkie urządzenia i w niekorzystny sposób przyczynić się do ochrony środowiska. Jeżeli nie jesteśmy pewni, że dane urządzenie pobiera prąd wystarczy przyłożyć do niego rękę. Jeżeli wyczuwamy ciepło to mamy pewność, iż energia elektryczna jest marnowana.
Ekologia jest nauką „młodą”. Jednak ta dziedzina wiedzy ma bardzo duże znaczenie dla ocalenia świata od samozagłady. Bardzo często w środkach masowego przekazu jest mowa o ekologii. Przede wszystkim w szkołach przeprowadza się różnego rodzaju zajęcia, promujące dbanie o środowisko. Te działania są zapewne dobre, bo kształtują świadomość człowieka już od najmłodszych lat, że poprzez niszczenie otaczającej przyrody niszczymy sami siebie.
To co dobre, w świecie jest wykorzystywane w złym celu. Osoby zajmujące się
reklamą i marketingiem spostrzegły, że wiele osób zwraca uwagę na to, czy kupowane towary są ekologiczne. Na mnóstwie produktów codziennego użytku pojawiają się napisy: „ Nie szkodzi zdrowiu”, „ Nie zanieczyszcza przyrody”, „Przyjazny dla powietrza”. Jako przykład można podać papier toaletowy, zaszyty, torebki plastikowe, talerzyki i kubki jednorazowego użytku. Jednak folia i plastik nie ulegają rozkładowi od ponad 100 lat. Poruszając ten temat reklamy i proporcji należy jednak zwrócić uwagę na bezmyślne nadużywanie nieodnawialnych zasobów przyrody poprzez stosowanie opakowań i produktów, które przyciągają klientów, lecz są grożne dla środowiska naturalnego.
Powstają odpady - są to ciekłe i stałe uboczne produkty działalności człowieka, nieprzydatne lub uciążliwe dla środowiska.
Ze względu na miejsce powstawania możemy wyróżnić:
odpady przemysłowe, związane z działalnością gospodarczą ludzi (np. odpady poprodukcyjne).
Aby wyeliminować szkodliwe działanie odpadów, należy poddać je utylizacji lub odizolować od środowiska. Unieszkodliwianie może odbywać się poprzez spalanie, kompostowanie, składowanie na wysypiskach. Znacznie lepsze i mniej kosztowne będzie jednak ograniczenie kupna produktów w opakowaniach z tworzyw sztucznych na rzecz opakowań szklanych i organicznych.
Nowoczesny przemysł, wytwarzający zarówno produkty jak i odpady trujące dla środowiska, transport z samochodami i odrzutowcami na czele, rolnictwo i jego milionami ton sztucznych nawozów, są w swej działalności uciążliwe dla środowiska często niszczą je. Likwidacja tych uciążliwości jest wprawdzie w znacznym stopniu możliwa, ale bardzo kosztowna. W czasach ostrej walki konkurencyjnej nikt nie chce podwyższać swoich kosztów, nawet, gdy uznaje racje ekologów. Co więcej ograniczenie, a tym bardziej likwidacja szkód ekologicznych wymaga inwestycji obliczonych na lata. Tymczasem gospodarką współczesną rządzi prymat doraźnego zysku. Nie chcą go stracić bogaci, biedni tego świata godzą się nieraz na szkody w środowisku, aby przeżyć.
Demograficzny wzrost, zwiększanie się ilości ludzi, właśnie w krajach biednych, łączy się nie unikanie ze zwiększonym naciskiem na środowisko naturalne jedyne, którym mogą tam ludzie dysponować. Eksploatuje się, więc przyrodę ponad jej możliwość regeneracji, wycina lasy, rozszerza obszary prymitywnego rolnictwa, aby doraźnie przekonać ludność.
W krajach bogatych problemy ekologii przegrywają wobec innych, uznawanych za ważniejsze. Świadczy o tym przykład z praktyki, bogatego, uprzemysłowionego kraju, w którym istnieje jednak, odczuwany boleśnie, problem bezrobocia. W pewnym średniej wielkości mieście, zaplanowano budowę nowego przemysłowego zakładu, który miał dać pracę pięciu tysiącom ludzi. Produkcja tego zakładu wiąże się z niebezpieczeństwem dostania się do środowiska szkodliwych substancji tzw. dioksyn. "Zieloni" zaprotestowali, więc wobec tych planów, władze miasta przeprowadziły plebiscyt. Znaczna większość mieszkańców opowiedziała się za budową zakładu, wiedząc, czym ona może grozić. Opinia publiczna zaakceptowała niebezpieczeństwo dając pierwszeństwo miejscom pracy.
Przemysł wysoko rozwinięty stanowi zagrożenie występuje wiele fabryk emitujących zanieczyszczenia zarówno do wód, gleb jak i przede wszystkim do atmosfery. W szczególności przedsiębiorstwa i fabryki niszczą przyrodę. Często w celu wzbogacenia się społeczeństwa ignorują ochronę środowiska. Natomiast coraz więcej ludzi zaczęło zdawać sobie sprawę ze zanieczyszczeniem ochrony środowiska, ponieważ następne pokolenia, będą skazane na życie w świecie, który dla nich pozostawimy.