Kompleksy młodzieży

KOMPLEKSY
Według amerykańskich statystyk prawie 80% ludności uważa lato za najbardziej stresującą porę roku! Dlaczego? Trzeba, co nieco na plaży odsłonić, a to bywa potwornie krępujące. A wiesz, co jest w tym wszystkim najciekawsze? Że kompleksy wymyślamy sobie sami! Jesteś za gruba? A przyszło ci do głowy, że zaokrąglone kształty mogą być twoją zaletą? Pamiętaj, że dopóki ludzie widzą, że akceptujesz siebie i swoje kształty, nie dokuczają ci. Jeśli zauważą, że to dla ciebie temat krępujący, zaczynają go drążyć. Pamiętaj, że nie ma ludzi bez wad.

ZA GRUBA
Tak myśli o sobie większość dziewczyn. Wszystko przez to, że już od kilku lat są na topie chude modelki, piosenkarki i aktorki. Katują się dietami i ćwiczeniami, pamiętajcie, że faceci wcale nie lubią kościstych lasek! I nie cierpią dziewczyn, które w czasie romantycznej kolacji zamiast patrzeć im w oczy, przeliczają pod stołem kalorie, które właśnie zjadły.
ZA CHUDY
No tak, wyglądasz, jakbyś był młodszy od rówieśników, kiedy zdejmiesz T-shirt, gołym okiem widać wszystkie twoje żebra. Większość chłopaków z czasem z tego wyrasta. A tymczasem… wiedz o tym, że przy twojej sylwetce większość ludzi uzna cię za osobę niezwykle energiczną.
KRZYWE NOGI
Można być szczupłym, ale niezgrabnym. Krzywych nóg nie da się wyprostować zwykłymi ćwiczeniami czy jakimiś cud-preparatami. Czujesz, Ze wszyscy się gapią na twoje krzywe nogi? Cóż, jeśli wada jest naprawdę duża, powinieneś iść do ortopedy, bo z czasem może się pogłębić. A jeśli nogi są krzywe tylko trochę? Pewnie nikt tego nie zauważy…
ZA MAŁY BIUST
Patrzysz na biust koleżanek i załamujesz się – twoje piersi nie chcą rosnąć! Wyluzuj, jest na to sporo czasu, piersi rozwijają się jeszcze nawet u dziewczyn, które skończyły 20 lat… Wbrew pozorą facetą podobają się nie tylko laski z wielkim biustem. Te z mniejszym są dla wielu bardziej sexy! Poza tym małe piersi lepiej znoszą upływ czasu – raczej nie stają się obwisłe!.
ZA DUŻY BIUST
Aktorki ustawiają się w kolejce do operacji powiększenia biustu, a ty narzekasz na ten dar natury. W dodatku nikt nie rozumie, że masz dość kolesi wpatrujących się tylko w twój dekolt. Nosisz luźne bluzki i garbisz się, żeby to zatuszować
KŁOPOTY Z CERĄ, BLIZNY, PIEGI…
W przypadku dziewczyn niedoskonałości cery łatwo ukryć pod makijażem…Ale kto będzie nosił tonę pudru w 30-stopniowym upale? Nie ma więc sensu chować głowy w piasek- takie drobne wady najlepiej nadrabia się uśmiechem!
ZA NISKI
Koledzy są od ciebie wyżsi – a co gorsza, większość lasek też. Niski wzrost może być związany z brakiem niektórych hormonów. Zazwyczaj w czasie dojrzewania, ok. 16 roku życia chłopcy zaczynają gwałtownie rosnąć. To, jaki wzrost osiągasz zależy głównie od genów.
BRZYDKA PUPA
Niby wszystko OK., jesteś w miarę szczupła, ale krępujesz się, bo masz cellulit, obwisłe pośladki albo za szerokie biodra…Tony maści nie pomagają? Zaakceptuj siebie! Przeważająca większość kobiet wcale nie ma gładkiej skóry na pośladkach. Modelki do sesji zdjęciowych tuszują niedoskonałości tej części ciała specjalnym fluidem. A potem fotki dodatkowo poprawiane są komputerowo.


TRĄDZIK
Trądzik może przybierać różne formy. Czasami to tylko kilka krostek, a innym razem masa okropnych pryszczy. Przez kłopoty z cerą można złapać doła.
Jest jeden główny powód pojawiania się trądziku młodzieńczego – dużą produkcja testosteronu w okresie dojrzewania. Ten hormon pobudza gruczoły łojowe do produkcji większej ilości łoju. Ujścia gruczołów zatykają się. Potem tworzą się w nim duże wągry – a ty masz wtedy ogromną ochotę je powyciskać! To słaby pomysł.
Ku rozpaczy młodzieży, trądzik umiejscawia się głównie na twarzy. Gdy pryszcze pojawiają się tylko od czasu do czasu - to pół biedy można jakoś to przeboleć. Jeżeli jednak cała twarz pokryta jest wysypkami i z każdym dniem pojawia się ich coraz więcej, problem zaczyna być poważny.
Osoby dotknięte trądzikiem wstydzą się swojego wyglądu i ograniczają kontakty z rówieśnikami. Po pewnym czasie pojawia się obniżone poczucie własnej wartości i ogromne kompleksy. To często z kolei odbija się na całym życiu. Brak pewności siebie odbiera siłę przebicia. Pojawiają się trudności z nawiązaniem kontaktu z ludźmi czy kłopoty ze znalezieniem pracy. Niektórzy tak ciężko przeżywają oszpecenie spowodowanie przez trądzik, że muszą poddawać się psychoterapii, by mogli normalnie funkcjonować.



UZALEŻNIENIA

ALKOHOL
Alkohol jest powszechnie dostępny, społecznie akceptowany i odpowiednio tani. Nastolatki mają szczególną zdolność do jego nadużywania zwłaszcza wtedy, gdy stanowi on problem również dla ich rodziców. Nietrzeźwi kierowcy to jeden z najpowszechniejszych przyczyn wypadków drogowych, pośród zabitych i ciężko rannych jest zaś najwięcej nastolatków u progu dorosłości. W przeciwieństwie do palenia, którego po prostu w ogóle nie należy zaczynać, większość ludzi potrafi kontrolować użycie alkoholu. W rodzinach, w których pija się w towarzystwie, przy specjalnej okazji, dla przyjemności, gdzie stanowi to normalny element życia towarzyskiego, większość nastolatków uczy się, jak pić rozsądnie i bezpiecznie.
Młodzi ludzie obecnie piją więcej niż kiedyś. Około 60% młodzieży prawdopodobnie kupowało już alkohol; ok. 1/3 dzieci w tym wieku pije jakiś trunek, co najmniej raz w tygodniu. Niektórzy piją podczas przerw śniadaniowych w szkole, a liczba przestępstw popełnionych przez osoby nietrzeźwe w wieku do 18 lat stale rośnie.

NARKOTYKI
Nastolatki na ogół lubią eksperymentować i może im się wydawać, że między ich sięganiem z ciekawości po narkotyki a akceptowanym społecznie używaniem przez dorosłych środków uspokajających, tabletek nasennych, papierosów, alkoholu – jest niewielka różnica. Większość nastolatków daje sobie sprawę, że wiele z tych ,,dozwolonych narkotyków” również prowadzi do uzależnienia i stanowi potencjalne zagrożenie.
Większość nastolatków nie narkotyzuje się. Ci, którzy to robią, stosują przeważnie,,miękkie”, i to jedynie na próbę, od czasu do czasu, a ostatecznie je zarzucają. Najpowszechniejszą praktyką jest używanie narkotyków na imprezach – z tych samych przyczyn, z powodu, których dorośli palą i piją: robię to, sprawia mi przyjemność i dzięki temu czuję się zrelaksowany i rozluźniony. Niektórzy sięgają po nie dla fantazji lub dlatego, że,,tak się robi”. Część nastolatków stosuje narkotyki dla odkrycia nowych doznań, zdobycia nieznanych doświadczeń. Stosunkowo nieliczni prawdopodobnie chcą w ten sposób się sprawdzić lub zaznać przyjemność zrobienia wspólnie z przyjaciółmi czegoś ryzykownego i niedozwolonego.

PALENIE
Tytoń jest najpowszechniej używaną, łatwo dostępną na rynku, potencjalnie niebezpieczną używką, stanowiącą większe zagrożenie dla zdrowi niż jakakolwiek inna. Ludzie, którzy przed ukończeniem 20 roku życia nie palili, prawdopodobnie nigdy nie zaczną palić, zaś 85% tych, którzy palili jako nastolatki – zostaje nałogowymi palaczami.

ANOREKSJA
Anoreksja przejawia się tym, że dana osoba pragnie być szczupła, przy czym uważa się że jest grubszą, niż jest w istocie, chodź wszyscy widzą jej chorobliwą chudość. Dziewczyna chora na anoreksję je coraz mniej w beznadziejnej próbie zrzucenia tłuszczu, którego po prostu nie ma.

TELEWIZJA
Migające na ekranie telewizora obrazki, najbardziej nawet głupie seriale czy byle, jakie rozmówki o niczym mają niemal magiczną moc, pozwalają bowiem zapomnieć o własnych sprawach. Wciągają. Człowiek wyłącza się ze swojego życia, aby śledzić cudze. Im sprawniej zrobiony jest program, tym mocniej przejmujemy się podstawowymi treściami, które stają się pożywką dla naszej wyobraźni. Kryje się tu jednak pewna pułapka. Oglądacz staje się biernym konsumentem, który bez wyboru łyka wszystko, co mu się serwuje. Z czasem zaciera się granica między tym, co sam przeżywa i czego doświadcza, a fikcją stworzoną dla potrzeb małego ekranu.



Masz problem z rodzicami? Śmiało przyznaj się, kto ich nie ma! Konflikt pokoleń chyba dręczył już Kaina i Abla. Jak Adam kazał im wyjść z owieczkami na spacer ( skąd my to znamy?), któryś powiedział ,,Nie”, tato odpowiedział ,, A właśnie że tak!”, i na tym dyskusja się zakończyła. Młody musiał wyjść z owieczkami, a ojciec w ten sposób postawił na swoim.
Czy postąpił niesłusznie? W opinii syna na pewno tak. A nuż coś ciekawego nadają w telewizji, a tu trzeba te przebrzydłe owce na żer wyprowadzić, jakby to drugiego brata nie było. Jemu to nic nie każe, niesprawiedliwość panuje na tym świecie. Ciężko to przeżyć biednemu nastolatkowi, ale co robić? Ojciec władza zwierzchnia w domu, matka też się za synem nie wstawi, więc trzeba iść.
Wciąż mówią,,ucz się i ucz”, oni chyba nie rozumieją, że nie samą nauką człowiek żyje. Mówią, że jeśli się nie będę uczyć, to proszę bardzo, to twoje życie, a potem się wykłócają, dlaczego masz trzy czwórki, a nie jedną? I tak bez końca.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Miłość, diety i kompleksy - czyli o problemach dzisiejszej młodzieży; recenzja książki ewy Nowak pt. „Wszystko, tylko nie mięta”

Niedawno przeczytałam książkę Ewy Nowak, znanej autorki bestsellerów młodzieżowych, pod tytułem „Wszystko, tylko nie mięta”. Jest ona skierowana głównie do młodzieży, w szczególności do dziewczyn. Opowiada ona o życiu nastolatkó...

Socjologia

Profilaktyka uzależnień dzieci i młodzieży.

Rodzina jest miejscem, w którym dziecko przychodzi na świat, gdzie zaspakajane są potrzeby, zarówno fizjologiczne jak i psychologiczne. W środowisku rodzinnym przebiega proces kształtowania się człowieka. Postawa ojca i matki w stosunku do d...

Psychologia

Przyczyny i problem młodzieży z narkotykami.

Narkotyki są środkami odurzającymi, zmniejszającymi wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego. Zaistniały już w średniowieczu. Pozwalały oddalić się od rzeczywistości i porozumiewać się ze zmarłymi przy obrzędach szamańskich. W dz...

Język polski

List do młodzieży o narkotykach

Szanowna młodzieży,

Jednym z bardzo istotnych problemów współczesnej cywilizacji jest narkomania. Szczególnie narażona na ten nałóg jest młodzież. Dlatego też postanowiłam napisać ten list właśnie do was, którzy nie radząc...

Pedagogika

Andragogika

Andragogika - Wykład

TEMAT: MOŻLIWOŚCI ROZWOJOWE CZŁOWIEKA DOROSŁEGO

Andragogika - Nauka o kształceniu i wychowaniu osób dorosłych

1. Czy grupa osób dorosłych stanowi na tyle liczne grono by się nimi zajmowa�...