Jak wygląda hierarchia społeczna w Polsce ?
Jest w Polsce garstka ludzi bardzo bogatych. Należą do nich przedsiębiorcy posiadający, duże dobrze prosperujące firmy, a także ludzie wielkiego talentu, artyści, muzycy, gwaizdy sportu i ekranu. Ludzie ci mieszkają w rezydencjach i apartamentach, mają luksusowe samochody, na wakacje jeżdżą za granicę. O ich życiu piszą kolorowe czasopisma.
Jest w naszym kraju grupa ludzi zamożnych. Są oni na ogół wykształceni, wykonują takie zawody, jak prawnik, księgowy, informatyk, inżynier. Często pracują w administracji państwowej, w zarządach fabryk i przedsiębiorstw. Są wśród nich właściciele średnich firm, np. hurtowni i dużych gospodarstw rolnych.
Są w Polsce ludzie, którzy sobie nieźle radzą. Wykonują pracę umysłową lub fizyczną wymagającą kwalifikacji. Mają stabilną pracę – na przykład małą rodzinną firmę czy gospodarstwo rolne. Zachowują rozsądek w wydatkach, odkładają coś na czarną godzinę. Mają samochód (często kupiony na kredyt) i przyzwoicie wyposażone mieszkanie.
Są również w Polsce rodziny, którym żyje się ciężko. Dorośli mają pracę, ale zarabiają niewiele. Pracują w takich zawodach jak robotnik, robotnik rolny, pielęgniarka, sprzedawca, sprzątaczka. Rodziny te żyją w ubóstwie, to znaczy stać je na zakup tylko najniezbędniejszych rzeczy potrzebnych do życia.
Wreszcie w Polsce, jak w każdym społeczeństwie jest, są ludzie, którzy z powodu niesprzyjających okoliczności, jak na przykład utrata pracy, czy też z powodu trudności osobistych, popadają w biedę. O biedzie mówimy wtedy, gdy rodzina nie ma pieniędzy na zakup rzeczy podstawowych, niezbędnych do życia, jak jedzenie, ubranie, opał oraz lekarstwa.