Współczesny patriotyzm
Moim zdaniem patriotyzm powinien być bardzo ważny dla młodego człowieka. Młodzież powinna wiedzieć, w jakim kraju mieszka, znać jego historię i identyfikować się z nim. W przeciwnym razie traci się coś bardzo ważnego, wyróżniającego ludzi. Od wieków nasi pradziadowie walczyli o to, aby Polska mogła istnieć. Czy teraz mamy to marnować? Zatracając swoją narodowość tracimy cząstkę samego siebie. Ktoś może powiedzieć, że jest obywatelem świata, ale czy on się identyfikuje z tym światem, tak jak może się identyfikować z ojczyzną. Kraj, w którym żyjemy daje nam szanse, ale i stawia wymagania. Nie jest idealnie, ale i tak być nie może. Pojęcie ojczyzny jest znane od wieków, zawsze było bardzo wysoko postawione. O prawo do własnego państwa toczyły się i toczą wojny, więc musi być to coś bardzo ważnego.
W dzisiejszych czasach pojęcie patriotyzmu ze szło na dalszy plan. Żyjemy w wolnej i demokratycznej Polsce, wstępujemy do UE, bierzemy udział w operacji w Iraku. Dla przeciętnego człowieka to wszystko nie jest ważne, on troszczy się tylko o siebie. Nie interesuje się sprawami państwa, chce tylko by jemu było lepiej. Jak przy takiej mentalności może być mowa o patriotyzmie. To prawie nikogo już zupełnie nie interesuje. Z młodymi ludźmi jest jeszcze gorzej oni już całkowicie nie interesują się patriotyzmem, bo mają masę innych spraw i rozrywek. Do tego dochodzi problem bezrobocia i braku perspektyw oraz nieuzasadniony pesymizm. W przeszłości, gdy Polska był pod zaborami pojęcie patriotyzmu było silniej akcentowane wśród mas społecznych. Taka jest mentalności ludzi, gdy czegoś nie mają to chcą, gdy mają to im się nudzi. Oczywiście mamy pewne pseudo przejawy patriotyzmu-mecze piłkarski i inne zawody sportowe. Gdy tylko gra Polska lub skacze Małysz to jest to w stanie ruszyć dość dużą liczbą ludzi. Ale nie kryje się w tym nic głębszego. Ogólnie mówiąc jest źle, ale to nie jest tylko polski problem, choć u nas występuje w dużym stopniu. Nasuwa się pytanie, co zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy. Otóż należy prowadzić gruntowną edukację młodzieży, nie tylko w szkole, ale i w mediach. Najwięcej zależy do rodziców, to oni kształtują światopogląd młodego człowieka,(czym kolebka za młodu nasiąknie). Jeśli nie zmienimy swojego patriotyzmu narodowego, czeka nas zagłada jako narodu. Zostaniemy wchłonięci i przestaniemy istnieć jako państwo.
Aby być dobrym patriotą, należy przede wszystkim znać historię własnego kraju, bez tego ani rusz. Oprócz tego należy interesować się sprawami państwowymi. Trzeba nie tylko oczekiwać, ale i dawać. Należy brać czynny udział w życiu, strać się rozwiązywać nie tylko własne problemy, ale i krajowe. Musimy myśleć nie tylko o sobie, ale i o całym państwie. Powinniśmy identyfikować się z ojczyzną, bo to jak się nam będzie żyło zależy w dużej mierze od tego gdzie będziemy żyć. Dobrym podsumowaniem będzie tu parafraza: “Nie pytaj, co Polska może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla Polski”