Adopcja
ADOPCJA-jedna z najlepszych form opieki nad dzieckiem jeśli nie ma rodziców. To inaczej przyjęcie dziecka do własnej rodziny ze wszystkimi prawami. Ma prawo do nazwiska, do dziedziczenia. Adopcja = przysposobienie / Adoptio- usynowienie
Adopcja ze wskazaniem- matka może wskazać matkę adopcyjną.
Kogo można przysposobić :
-osobę nieletnią (osobę od urodzenia do 18r. ż.)
Warunki które muszą spełnić mąż i żona :
-Zgłoszenie się do placówki ,,Centrum pomocy rodzinie- zorientowanie się w sytuacji.-gromadzenie dokumentów.
-Sytuacja materialna musi być wystarczająca aby utrzymać dziecko.
-Warunki mieszkaniowe do przyjęcia dzieci do siebie(np. ciepła woda).
-Stabilny i trwały związek małżeński musi trwać( najchętniej widzi się co najmniej 5-letnim).
-Rodzice muszą być pełnoletni.
-Jednomyślność w podjęciu decyzji. Jednakowo muszą chcieć tego dziecka.
-Dobry stan zdrowia psychicznego i fizycznego.
-Brak uzależnień od leków, alkoholu, narkotyków.
-Wiek młody lub średni(ok.30-32 do 45-47) górny 50lat.
-Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.
Adopcja niepełna- ma najdłuższą tradycję ale najsłabiej chroni interes adoptowanego dziecka. Jej następstwem jest bowiem powstanie stosunku rodzinnego (w sensie prawnym).
Tylko pomiędzy przysposobieniem a przysposabiającym. Nie rozciąga się ona na dalszych kierunkach, osób przysposabiających. Nie ustają w związku z tym prawa i obowiązki dziecka względem wszystkich członków jego rodziny naturalnej.
Przysposobienie niepełne nie pozwala adoptowanemu dziecku utożsamiać się z rodzina adopcyjną. Dla tego dziecka nie jest możliwe sporządzenie nowego aktu urodzenia nawet na wniosek stron. W istniejącym akcie wpisuje się tylko wzmiankę dodatkową o przysposobieniu. Na podstawie orzeczenia sądu wydanego na wniosek przysposabiającego za zgodą osób, których zgoda jest potrzebna do wpisania przysposabiających jako rodziców w skróconym akcie urodzenia. Przysposobienie niepełne można przekształcić w adopcję pełną.
Osoby które przysposobiły dziecko w ten sposób nigdy nie będą mogły poczuć się rodzicami sensu stricte. Osoba adoptowana wie bowiem o fakcie przysposobienia, pamięta naturalnych rodziców.
Adopcja pełna-rodzaj przysposobienia zbliżony do adopcji całkowitej. W wyniku aktu przysposobienia pomiędzy osobą przysposobioną a osobami przysposabiającymi powstaje taki stosunek jaki łączy dzieci z biologicznymi rodzicami. Tak jak przy przysposobieniu całkowitym, dziecko z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysposobieniu nabywa prawa i obowiązki względem osób, które je przysposobiły oraz ich krewnych. Ustają zaś one względem naturalnych członków jego rodziny. W adopcji pełnej nie sporządza się z urzędu nowego aktu urodzenia dla osoby przysposobionej. W odpisie zupełnym aktu urodzenia przysposobionego wpisuje się jedynie wzmiankę o przysposobieniu. Natomiast w odpisach skróconych czyli tych które zwykle wykorzystuje się w życiu codziennym, jako rodziców wpisuje się osoby które dziecko przysposobiły.
Adopcję taka można rozwiązać gdy :
-Znajdzie się biologiczna matka tego dziecka, np. miała amnezję.
-Rodzice uznają że nie czują żadnej więzi z dzieckiem ,nie ma uczucia.
-Gdy nastąpi molestowanie dziecka przez któregoś z rodziców.
-Kiedy rodzina adopcyjna chce np. wychować sobie swojego bandytę bo jest w mafii.
-Znęcanie się nad dzieckiem.
Adopcja całkowita-zastosowanie tego rodzaju przysposobienia jest możliwe tylko w stosunku do dzieci których rodzice wyrażają przed sądem rodzinnym i opiekuńczym zgodę na przysposobienie dziecka w przyszłości bez wskazania osoby przysposabiającej (zgoda in blanco)i zgoda ta nie została odwołana w określonej formie przed wszczęciem postępowania o przysposobienie. To przysposobienie jest nierozwiązywalne. Dziecku przysposobionemu w ten sposób sporządza się z urzędu nowy akt urodzenia w którym jako dane rodziców wpisuje się dane osób które je przysposobiły.
Adopcja na odległość-jest to adopcja w której nie dostajemy dziecka ale wpłacamy na nie pieniądze np. na naukę, wyżywienie.
Adopcja duchowa-jest to taki rodzaj adopcji dla osób wierzących, polega na tym że się modli za dziecko poczęte. Gdzie może być niebezpieczeństwo że matka je pożuci .modlitwa o to aby matka go nie odrzuciła albo żeby nie usunęła(aborcja).
Oddziały preadopcyjne- to oddziały w niektórych szpitalach dla dzieci które przeznaczone są do adopcji. Służy dzieciom których matki stwierdziły że dziecko chcą oddać do adopcji.
Ośrodek adopcyjno-opiekuńczy- placówka która zajmuje się przeprowadzaniem procesu adopcji dzieci; przygotowuje i weryfikuje kandydatów na rodziców adopcyjnych, pośredniczy w kontaktach pomiędzy kandydatami na rodziców przysposabiających a przeznaczonymi do adopcji.
Wymagane dokumenty niezbędne przy staraniu się o zakwalifikowanie na rodzinę adopcyjną:
1.Wniosek do Ośrodka Adopcyjno- Opiekuńczego o pomoc w przysposobieniu dziecka lub zakwalifikowanie na rodzinę zastępczą.
2.Życiorysy własnoręcznie napisane.
3.Odpis zupełny aktu małżeństwa(aktualny). W przypadku II związku- akt rozwodowy. Osoby samotne- odpis aktu urodzenia.
4.Zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach/Rolnicy z urzędu gminy/.
5.Opinie z miejsc pracy.
6.Zaświadczenie lekarskie o ogólnym stanie zdrowia z adnotacją ,że wymienione osoby mogą opiekować się dzieckiem z Poradni Zdrowia Psychicznego , Poradni Leczenia Odwykowego oraz badania dodatkowe: rtg płuc, badania krwi na odczyn Wassermana.
7.Fotografia małżonków.