Kartoteka - Tadeusz Różewicz

"Przebieg wydarzeń:

Główną postacią dramatu jest Bohater – były partyzant. Jego biografię ilustrują nie powiązane wzajemnie sceny, których przesuwanie się ma uzasadnienie oraz surrealistyczne, zgodne z poetyką snu ( Bohater leży w łóżku, pokój staje się umownie ulicą, kawiarnią, miejscem egzaminu maturalnego, biurem ). Nie zmieniająca się scenografia sygnalizuje wreszcie, że jest to pokój przechodni. Konfrontacja z innymi postaciami ( krewnymi, znajomymi, obcymi ) służy określeniu Bohatera: jest jednym z tłumu, kimś bez twarzy, imienia ( nosi wiele imion ), bez wieku ( ma 7, 38, 40 lat ), bez zawodu ( dyrektor administracyjny przedsiębiorstwa, kierownik operetki ) – jest nikim albo każdym, to tzw. everyman. Utracił niewinność dzieciństwa, wiarę w miłość, szacunek dla tradycji, nienawidzi urzędniczej egzystencji. Uznawane wartości zatraciły się w stereotypach i frazesach. Doświadczenia i pamięć wojny niweczącej pojęcie człowieczeństwa zdeterminowały wewnętrzną pustkę Bohatera, niemożność porozumienia i poczucie bezsilności.
W tej sytuacji broni on swej indywidualności autoironią i autoszyderstwem.

Wymowa utworu:

Bohater uosabia dramatyczny los pokolenia samego autora, a zarazem jest spadkobiercą polskiej tradycji bohaterów romantycznych. Jedno ze znaczeń tytułu sztuki odnosi się do sposobu przedstawienia jego biografii, składającej się z wyrywkowych faktów, zdarzeń, spotkań, fragmentów, ankiet, wywiadów, aneksów.

Konstrukcja dramatu:

Ciąg scen staje się obrazową formą strumienia świadomości. Utrwalona w nich rzeczywistość występuje jako groteska, maskarada, parodia, niekiedy jako symbol. Chór Starców, będący nawiązaniem do wzorów antycznych, komentuje sposób i trafność konstruowania scen, ale także uczestniczy w akcji, zostaje zamordowany przez Bohatera przy próbie ingerencji i zmiany jego postawy na czynną. Ironiczne wypowiedzi Starców ukazują nieprzydatność tradycyjnych form teatralnych i dramatycznych do wyrażenia ukrytej istoty rzeczywistości oraz bohatera pozbawionego skończonej osobowości.

Nowy typ teatru:

"Kartoteka" należy do tzw. dramaturgii otwartej, jej konstrukcja umożliwia wieloznaczną interpretację. Poetyka utworu – chaotyczny na pozór sposób konstrukcji elementów dramatu, wyobraża zarówno sytuację moralną człowieka we współczesnym świecie, jak i zmagania twórcze autora – współczesnego dramaturga.

"Kartoteka", pierwszy dramat Różewicza, zawierający zasadnicze cechy znamienne dla utworów późniejszych, była potraktowana jako obrachunek z typem teatru i dramatu lat 50.
Weszła na stałe do repertuaru polskiej sceny.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Kartoteka - Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz - Kartoteka
GENEZA, CZAS I MIEJSCE POWSTANIA
Różewicz napisał Kartotekę w latach 1958-1959. Utwór po raz pierwszy został ogłoszony drukiem na łamach „Dialogu" w 1960 roku. 25 marca tego roku odbyła się w Sali P...

Język polski

Tadeusz Różewicz Twórczość w oraz o czasie wojny i po niej-referat

Rok 1939

Rok 1939 w poezji Różewicza rysuje się jako istotny i trwały zwrot w życiu młodego poety i w życiu pokolenia. Nawet jedyne, co pozostało godnego: walka z wrogiem, walka z faszyzmem, sprawiedliwa, pełna poświęceń, częst...

Język polski

Tadeusz Różewicz biografia.

Urodził się w 1921 roku. Brat Stanisława, poeta, dramatopisarz i prozaik. Podczas okupacji niemieckiej należał do partyzantki Armii Krajowej. We wczesnej swojej poezji dał najpełniejszy wyraz ciążeniu okresu wojny i okupacji na świadomośc...

Język polski

Spis lektur do szkoły średniej.

„Antygona” - Sofokles: Antygona, Ismena, Haimon, Kreon, Eurydyka, Tejrezjasz
„Mitologia” - Jan Parandowski: Ikar, Syzyf, Prometeusz, Herkules, Tezeusz , Ariadna
Biblia - dzieło natchnione: Kain i Abel, Abraham, Jakub (syn Izaaka), M...

Język polski

Epoki literackie, dzieła i ich twórcy

Antyk - epoka ta trwała od ok. 900r. p.n.e. (753 założenie Rzymu) do 476 r. n.e. (upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego). W skład antyku wchodzą:

Biblia Mitologia
Literatura zagraniczna
- „O co poeta prosi Apoll...