Spis lektur do szkoły średniej.

„Antygona” - Sofokles: Antygona, Ismena, Haimon, Kreon, Eurydyka, Tejrezjasz
„Mitologia” - Jan Parandowski: Ikar, Syzyf, Prometeusz, Herkules, Tezeusz , Ariadna
Biblia - dzieło natchnione: Kain i Abel, Abraham, Jakub (syn Izaaka), Mojżesz, Hiob, Dawid, Salomon, Jan Chrzciciel, Judasz, Chrystus, św. Paweł
„Quo vadis” - Henryk Sienkiewicz: Winicjusz, Ligia, Petroniusz, Chilon, Neron, Ursus
„Kwiatki św. Franciszka” - anonim: św. Franciszek, brat Bernard, brat Maciej
„Zygmuntowskie czasy” - Józef Kraszewski: Staś Sołomerecki (Maciek), Anna Sołomerecka, Agata, Urwis, Hahngold
„Odprawa posłów greckich” - Jan Kochanowski: Antenor, Parys (Aleksander), Ikeaton, Helena, Priam, Menealos
„Ogniem i mieczem” - Henryk Sienkiewicz: Skrzetuski, Zagłoba, Wołodyjowski, Podbipięta, Helena, Bohun, Jarema, Chmielnicki, Rzędzian, Jan Kazimierz
„Potop” - Henryk Sienkiewicz: Kmicic, Oleńka, Wołodyjowski, Anusia Borzobohata, Bogusław Radziwiłł, Jan Kazimierz
„Pan Wołodyjowski” - Henryk Sienkiewicz: Wołodyjowski, Zagłoba, Kmicic, Ketling, Basia Jeziorkowska, Krzysia, Azja
„Makbet” - William Szekspir: Makbet, Lady Makbet, Duncan, Macduff
„Cyd” - Pierre Corneille: Roderyk, Sankty, Chimena, Diego, Gomes
„Świętoszek” - Molier: Tartuffe, Orgon, Elmira, Damis, Kleant
„Powrót posła” - Julian Niemcewicz: Szarmancki, Walery, Teresa, Starosta, Podkomorzy, Podkomorzyna, Jakub, Agatka
„Kubuś Fatalista i jego pan” - Denis Diderot: Kubuś, Pan
„Faust” - Johann Goethe: Faust, Mefisto, Małgorzata, Wagner, Walenty, Euforion, Helena
„Cierpienia młodego Wertera” - Johann Goethe: Werter, Lota, Albert,
„Giaur” - George Byron: Giaur, Leila, Hassan
„Konrad Wallenrod” - Adam Mickiewicz: Konrad (Walter Alf), Halban, Aldona
„Dziady” - Adam Mickiewicz: Guślarz, Gustaw-Konrad, Maryla, ksiądz Piotr, Ewa, pani Rollison, Nowosilcow
„Pan Tadeusz” - Adam Mickiewicz: Tadeusz, Hrabia Horeszko, Gerwazy, ksiądz Robak (Jacek Soplica), Jankiel, Telimena, Rejent, Asesor, Zosia, Sędzia, Wojski
„Kordian” - Juliusz Słowacki: Kordian, Grzegorz, Wioletta, Doktor, Konstanty, zjawy, car
„Fantazy” - Juliusz Słowacki: Fantazy, Rzecznicki, Major, Jan, Dianna, Idalia, Stella, ksiądz Loga
„Beniowski” - Juliusz Słowacki: Beniowski (Maurycy / Kazimierz)
„Nie-Boska Komedia” - Zygmunt Krasiński: Mąż-hrabia Henryk, Orcio, Żona, Pankracy, Leonard, Przechrzta, Jakub, Filozof
„Śluby panieńskie” - Aleksander Fredro: Klara, Albin, Gustaw, Aniela, Radost, pani Dobrójska, Gustaw
„Ojciec Goriot” - Honoriusz Balzac: Goriot, Rastignac, pani Vauquer, Delfina, Anastazja
„Nad Niemnem” - Eliza Orzeszkowa: Anzelm, Jan, Fabian (Bohatyrowiczowie), Marta, Benedykt, Emilia, Witold, Zygmunt (Korczyńscy), Justyna Orzelska
„Lalka” - Bolesław Prus: Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Mraczewski, Szlangbaum
„Zbrodnia i kara” - Fiodor Dostojewski: Rodia Raskolnikow, Świdrygajłow, Sonia, Marmieładow, Porfiry Pietrowicz
„Tonio Krger” - Tomasz Mann: Tonio Krger, Lizaweta Iwanowna, Ingeborga Holm, Janek Hansen
„Chłopi” - Władysław Reymont: Maciej Boryna, Antek Boryna, Hanka, Jagna, Jakub Socha
„Wierna rzeka” - Stefan Żeromski: Józef Odrowąż, Salomea Brynicka, Antoni Brynicki, Szczepan, Wiesnicyn, Olbromski, księżna Odrowążowa
„Ludzie bezdomni” - Stefan Żeromski: Tomasz Judym, Joasia Podborska, Węglichowski, Krzywosąd, pani Niewadzka, Natalia i Wanda Orszeńskie, Wiktor Judym, Leszczykowski
„Noc listopadowa” - Stanisław Wyspiański: Piotr Wysocki, Joanna, Wielki Książę Konstanty, Chłopicki, Lelewel
„Warszawianka” - Stanisław Wyspiański: Marya, Anna, Józef Rudzki, Chłopicki, Skrzynecki, Rybiński, Młody Oficer
„Wesele” - Stanisław Wyspiański: Pan i Panna Młoda, Poeta (Tetmajer), Gospodarz, Dziennikarz, Rachela, Jasiek, Chochoł, Wernyhora, Rycerz (Zawisza Czarny), Stańczyk
„Wyzwolenie” - Stanisław Wyspiański: Konrad, Reżyser, Muza, Prezes, Kaznodzieja, Prymas, Geniusz, Mówca, Starzec, Samotnik
„Moralność pani Dulskiej” - Gabriela Zapolska: Aniela, Felicjan, Mela, Hanka, Zbyszko, Hesia
„Dzika kaczka” - Henryk Ibsen: stary Werle, Gregers Werle, stary Ekdal, Hjalmar Ekdal, doktor Relling, Gina, Jadwinia
„Martin Eden” - Jack London: Martin Eden, Ruth, Brissenden
Opowiadania („Śmierć urzędnika”, „Kameleon”, „Końskie nazwisko”, „Spać się chce”) - Antoni Czechow
„Lord Jim” - Joseph Conrad: Jim, Marlow, Jewel, Cornelius
„Przedwiośnie” - Stefan Żeromski: Cezary Baryka, Seweryn Baryka, Jadwiga, Laura, Karolina, Wanda, Szymon Gajowiec, Antoni Lulek
„Szewcy” - Witkacy: księżna Irina, Robert Scurvy, Sajetan Tempe, czeladnicy, Dziarscy Chłopcy, Hiperrobociarz, Puczymorda, Towarzysz X, Towarzysz Abramowski
„Noce i dnie” - Maria Dąbrowska: Bogumił Niechcic, Barbara Ostrzeńska, Józef Tolubowski, Agnieszka, Rozalka, Teresa
„Granica” - Zofia Nałkowska: Zenon Ziembiewicz, Justyna Bogutówna, Elżbieta Biecka, Karol Wąbrowski, Żańcia
„Brzezina” - Jarosław Iwaszkiewicz: Stanisław, Bolesław, Malwina, Ola, Basia
„Sklepy cynamonowe” - Bruno Schulz: Jakub, Józef
„Ferdydurke” - Witold Gombrowicz: Józio, profesor Pimko, Syfon, Miętus, Kopyrda, Zuta, Młodziakowie, Hurleccy
„Mistrz i Małgorzata” - Michał Bułhakow: Berlioz, Nikołajewicz, Mistrz, Lichodiejew, Woland, Małgorzata, Behemot, Korowiow, Piłat, Jeszua Ha-Nocri, Mateusz Lewita
„Proces” - Franz Kafka: Józef K., panna Brstner, Leni, Karol, Titorelli, Block, kapłan
„Komu bije dzwon” - Ernest Hemingway: Robert Jordan, Pilar, Pablo, El Sordo, Anselmo, Maria
Proza obozowa („Pożegnanie z Marią”, „Proszę państwa do gazu”, „U nas w Auschwitzu”, „Dzień na Harmenzach”, „Bitwa pod Grunwaldem”)- Tadeusz Borowski
„Medaliony” („Doktor Spanner”, „Kobieta cmentarna”, „Przy torze kolejowym”, „Dwojra Zielona”, „Dno”, „Wiza”, „Człowiek jest mocny”, „Dzieci i kobiety w Oświęcimiu”)- Zofia Nałkowska
„Inny świat” Gustaw Herling-Grudziński: Grudziński, Misza Kostylew, Rusto Karinen, Pamfiłow, Natalia Lwowna
Opowiadania okupacyjne („Młyn nad Lutynią”, „Stara cegielnia”, „Kościół w Skaryszewie”)- Jarosław Iwaszkiewicz
„Zdążyć przed Panem Bogiem” - Hanna Krall: Marek Edelmann, Luba Blumowa, Mordechaj Anielewicz
„Rozmowy z katem” - Kazimierz Moczarski: Moczarski, Jrgen Stroop, Gustaw Schielke
„Pamiętnik z powstania warszawskiego” - Miron Białoszewski: Miron, Staszek, Stefa, Romanowska, Swen, Lusia, Henio, Halina
„Popiół i diament” - Jerzy Andrzejewski: Maciek Chełmicki, Krystyna Rozbicka, Szczuka, Kalicki, Kosecki, Pieniążek, Szretter
„Dwa teatry” - Jerzy Szaniawski: Dyrektor, Dyrektor Drugi, Chłopiec z Deszczu
„Początek” - Andrzej Szczypiorski”: Irma Seidenmann, Henryk Fichtelbaum, Paweł Kryński, Apolinary Kujawski, Bronek Blutman, Władysław Gruszecki, Johann Mller, Stuckler, Piękny Lolo, Wiktor Suchowiak
„Następny do raju” - Marek Hłasko: Zabawa, Wanda, Dziewiątka, Warszawiak, Buźka, Orsaczek, Apostoł
„Ósmy dzień tygodnia” - Marek Hłasko: Agnieszka, Piotrek, Grzegorz, Zawadzki, Maria
„Kartoteka” - Tadeusz Różewicz: Bohater, Olga, Wujek, Pan z Przedziałkiem, Gruby, Niemka, rodzice, Wrona, Kelner, Dziennikarka, Stary Górnik
„Mała apokalipsa” - Tadeusz Konwicki: bohater, Tadeusz, Nadzieżda, Władysław Bułat, Caban, Rysio, Hubert
„Tango” - Sławomir Mrożek: Stomil, Eleonora, Eugenia, Edek, Artur, Ala, Eugeniusz
„Przed nieznanym Trybunałem” („W służbie Wielkiego Armatora”, „Święty”, „Manson i Hari-Kriszna”, „List do Juliana Stryjkowskiego”, „Maskarada na Oxford Street”)- Jan Szczepański
„Operetka” - Witold Gombrowicz: Albertynka, Szarm, Firulet, Fior, Hufnagiel, książę i księżna Himalajowie
„Czekając na Godota” - Samuel Beckett: Vladimir, Estragon, Chłopiec, Pozzo, Lucky
„Dżuma” - Albert Camus: dr Rieux, Grand, Cottard, Raymond Rambert, Paneloux, Tarrou, dr Castel
„Rok 1984” - George Orwell: Winston Smith, Julia, O’Brien, Charrington
„Prawiek i inne czasy” - Olga Tokarczuk: Genowefa, Michał, Izydor, Misia (Niebiescy), stary, Stasia, Paweł (Boscy), Kłoska, Ruta

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Spis lektur do szkoły średniej.

„Antygona” - Sofokles: Antygona, Ismena, Haimon, Kreon, Eurydyka, Tejrezjasz
„Mitologia” - Jan Parandowski: Ikar, Syzyf, Prometeusz, Herkules, Tezeusz , Ariadna
Biblia - dzieło natchnione: Kain i Abel, Abraham, Jakub (syn Izaaka), M...