Woda w budownictwie

WODA W BUDOWNICTWIE


Woda jako substancja chemiczna jest bardzo niezwykła. Wszyscy znamy ją z codziennego doświadczenia. Używamy jej jako napoju oraz w postaci podstawowego składnika różnych pokarmów i napojów: herbaty, kawy, mleka, soków- to wszystko roztwory wodne. Woda służy nam do utrzymania higieny osobistej i higieny otoczenia. Bez wody nie byłoby przemysłu, woda jest nośnikiem energii. Jest, więc substancją powszechnie znaną, czyli zwykłą, bo zgodnie z definicją słownika języka polskiego „występuje w powszechnej praktyce. A jednaj już w starożytności istota wody była przedmiotem dociekań filozofów greckich, z których wielu uważało ją za pierwotny element Wszechświata. Dopiero jednak w XVIII w. woda stała się przedmiotem badań naukowych we współczesnym tego słowa znaczeniu. Zapoczątkowanemu wówczas i trwającemu po dziś dzień burzliwemu rozwojowi fizyki, chemii i biologii zawdzięczamy naszą wiedzę o wodzie.
Znajduje ona szerokie zastosowanie w budownictwie i przemyśle. Jest miedzy innymi jednym z substratów, który stosuje się do otrzymywania zaprawy wapiennej oraz betonu. Beton jest najbardziej wytrzymałym materiałem konstrukcyjnym w grupie niemetalowych tworzyw pochodzenia mineralnego. Mineralnego betonu wykonuje się stropy, schody słupy i inne elementy budowlane, którym kształt nadaje się najczęściej na miejscu budowy. Beton jest, bowiem tworzywem, które można wyprodukować tam gdzie ma pozostać. Na teren budowy przywozi się cement - mieszaninę CaO, SiO2, Al2O3 oraz kruszywo – piasek, żwir – miesza się w odpowiednim stosunku- zwykle 2:3, dodaje się wody - która jest katalizatorem do zapoczątkowania reakcji chemicznych, miesza się, a otrzymaną masę wlewa do przygotowanej formy. Po kilku godzinach tworzywo zestala się, a następnie twardnieje w ciągu 7-14 dni, w zależności od warunków atmosferycznych. Atmosferycznych tym okresie należy beton zwilżać wodą. W czasie twardnienia betonu zachodzi wiele reakcji chemicznych, podczas których tlenki zawarte w cemencie i woda przekształcają się w różne sole, głównie krzemiany. Cement jest spoiwem, które twardnieje zarówno wodzie jak i na powietrzu. Zaprawa wapienna, zwana też murarską, jest materiałem konstrukcyjnym, który stosuje się do łączenia cegieł pokrywania ścian – tynkowanie. Powstaje poprzez stwardnienie mieszaniny wapna gaszonego, piasku i wody. Kolejność procesów na placu budowy jest następująca:
1. Gaszenie wapna:
CaO + H2O → Ca(OH)2
Wapno palone wapno gaszone
2. Mieszanie wapna gaszonego z piaskiem i wodą.
3. Twardnienie zaprawy – polegające na pochłanianiu dwutlenku węgla z powietrza, tworzeniu się węglanu wapnia z równoczesnym uwalnianiem wody:
Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 + H2O
Proces ten zachodzi powoli przez wiele lat. Dwutlenek węgla przenika stopniowo w coraz głębsze warstwy muru dzięki piaskowi, który warunkuje porowatość tworzywa. Im wyższa zawartość CO2 w powietrzu, tym krótszy proces twardnienia. W odróżnieniu od cementu zaprawa wapienna nie twardnieje w wodzie.
Jak widzimy beż wody nie mogłyby powstać dwa z głównych związków stosowanych w budownictwie. Jest więc ona bardzo ważną substancją dla tego rodzaju przemysłu. Woda znalazła także zastosowanie w instalacjach centralnego ogrzewania, które są stosowane najczęściej do ogrzewania budynków. Istnieją instalacje centralnego ogrzewania wodne, parowe oraz powietrzne. Dwie pierwsze działają przy zastosowaniu wody. Czynnik grzewczy ogrzewany jest w kotłowni (ciepłowni), następnie przesyłany siecią ciepłowniczą do budynków i rozprowadzany do poszczególnych pomieszczeń, pomieszczeń, w których wymienniki ciepła np. kaloryfery oddają ciepło ogrzewając pomieszczenie.
Woda ma, więc bardzo wiele pozytywnych zastosowań w budownictwie, jednak może wywierać też negatywny wpływ. Jeżeli powietrze w pomieszczeniu ma zbyt dużą wilgotność, czyli w powietrzu jest zbyt wiele cząsteczek H2O. Stwarza to sprzyjające warunki do rozwoju różnych rodzajów pleśni i grzybów, które najczęściej możemy spostrzec na ścianach.
Woda jest związkiem niezwykłym gdyż w przeciwieństwie do wszystkich innych substancji ciekłych – woda zamarzając zwiększa swoją objętość o, około 1/11, dlatego naczynia szklane napełnione wodą pękają na mrozie. Podobnie zamarzanie wody w rurach wodociągowych, jak też nieużywanych instalacjach grzewczych okresie zimowym może spowodować ich pękanie.
Myślę jednak że tych pozytywnych zastosowań wody w budownictwie można odnaleźć dużo więcej niż negatywnych jej skutków.

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Czysta woda zdrowia doda czyli co w wodzie pływa

1. Budowa cząsteczki wody
2. Własności i skład chemiczny wody
3. Znaczenie wody w organizmie
4. Woda jako rozpuszczalnik
5. Trzy stany skupienia
6. Woda w przyrodzie
7. Woda, – do czego jest nam potrzebna?
8. Klasy ...

Budownictwo

Technika diamentowa i jej zastosowanie w budownictwie

Dzisiaj w budownictwie ogólnym i przemysłowym używa się bardzo dużo innowacyjnych technik. Jest to między innymi technika diamentowa, która stosuje piły z tarczami diamentowymi. Umożliwia ona ograniczenie lub wykluczenie wpływu drgań na k...

Geografia

Woda

WODA
Ziemia, to nazwa naszej planety. Bardziej właściwie byłoby nazywać ją wodą, gdyż ponad dwie trzecie jej powierzchni zajmują morza i oceany. Woda jest jednym z najważniejszych składników środowiska, w którym żyjemy. Jest ona ob...

Chemia

Budowa i nazewnictwo soli. Znaczenie soli w życiu człowieka i gospodarce

Spis treści
1. Definicja soli.
2. Nazewnictwo soli.
3. Otrzymywanie soli.
4. Budowa soli.
5. Podział soli:
- Tlenowe
- Beztlenowe
6. Właściwości chemiczne soli.
7. Sole ważne gospodarczo:
- Azotan...

Budownictwo

Izilacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne - praca dyplomowa

Izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne

I. WIADOMOŚCI OGÓLNE O WILGOCI

1.1 Skuteczne i trwałe zabezpieczenie obiektu przed zawilgoceniem
1.2 Izolacja typu lekkiego
1.3 Izolacja typu średniego
1.4 Izolacja typu...