Regulacja społeczna

Elementy regulacji społecznych:

1) Wartości - (przykład: w firmie w USA: płace, polityka, zdrowie, religia -> zakaz rozmowy a te tematy).
Wartości są nienegocjowalne. WARTOŚĆ ---> to dowolny przedmiot materialny lub duchowy (ojczyzna, Bóg, religia), w stosunku do którego jednostki przyjmują postawę szacunku. Wartości nie idzie zmienić. Wartości wpływają na zachowanie człowieka, kierują one jego postępowaniem. W sytuacji zagrożenia człowiek zdaje sobie sprawę, co jest dla niego ważne.

2) Normy- wskazówki i wzory, które określają postępowanie za właściwe lub niewłaściwe (np. plucie przez dzieci).Występują w postaci nakazu bądź zakazu. Norma może być przymusem bądź sposobem zachowania.

3) Wzór społeczny - zespół norm, który określa zachowania, które powinien realizować każdy osobnik należący do danej grupy.
Wyróżniamy:
a) wzór idealnie pozytywny - pozytywny ideał członka grupy,
b) wzór przeciętny - zespół norm wyraźnie nieuświadomionych,
c) wzór negatywny - jak nie wolno sie zachowywać.

4)Sankcja - reakcja grupy na zachowania jej członków. Może ona przybierać dwie formy: Sankcja dodatnia=nagroda, sankcja ujemna=kara.
Trzeba podkreślić, że posługiwanie się w kółko tylko jednym rodzajem sankcji nie przyniesie pozytywnych skutków.


SANKCJA

Wyróżniamy sankcję formalna i nieformalną.

Rodzaje sankcji:
1) prawna- nagroda lub kara za postępowanie(Kodeks prawny)
2) etyczne- nagroda lub kara za postępowanie ( zależą od człowieka),
3) satyryczne.

W systemie prawnym sankcje są narzucone w Kodeksie Karnym.

Sankcja moralna, to np. Dekalog: Nie zabijaj!

Cechą charakterystyczną sankcji jest to, że są narzucone przez istotę ponad naturalną.

ZWYCZAJ - ustalony sposób zachowania w ustalonych sytuacjach, których czasem można pominąć i nie budzi sankcji ujemnych. Popierany jest przez tradycję.

OBYCZAJ - określony sposób zachowania w określonych sytuacjach, który można pominąć, ale spotka się to z sankcją ujemna.

KONTR OBYCZAJ - sytuacja odchodzenia od normy w danym społeczeństwie, na które patrzymy z przymrużeniem oka.

OBRZĄDEK - sformalizowane sekwencje dokonywanych czynności, dokonywanych w społeczeństwie świeckim, magicznym czy religijnym.

STEREOTYPY - uproszczony, przedstawiający w karykaturalny sposób pewną grupę społeczną.

DEWIACJE - zjawiska odbiegające od pewnej normy społecznej: patologia, konflikt wartości, marginalizacja społeczna.

Rodzaje przystosowań społecznych / Formy adaptacjo społecznej:

* konformizm - przestrzeganie reguł,
* innowacja - dążenie do realizacji celów, nie zawsze w sposób formalny, np. przy pomocy łapówki. Mimo to innowatorzy są potrzebni - bez nich świat nie rozwijał by się, nie było by postępu.
* Rytualizm - odrzucenie celów wyznaczonych przez grupę, z jednoczesnym, czasem nadmiernym przestrzeganiem norm(np. redukcja aspiracji).
* Bunt - służy realizacji celów,
* Wycofanie - typowym przykładem jest bezdomność, targnięcie się na własne życie; odrzucenie celów i środków do ich realizacji. czasami jest to przymus. człowiek nie jest w stanie zaakceptować pewnych norm.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Regulacja nerwowo hormonalna

Układ nerwowy i hormonalny: zapewniają harmonijny rozwój i funkcjonowanie organizmu, regulacja nerwowa-szybka i krótka, hormonalna-wolna i działa dłużej; Układ Hormonalny: tworzą gruczoły wydzielania wew.(gruczoły dokrewne); Układ nerwow...

Socjologia

Polityka społeczna

PATOLOGIA STRUKTUR ORGANIZACYJNYCH
Pozycje społecznei role społeczne mogą polegać bardzo łatwo różnym patologiomNajczęstrzymi wskaźnikami patologicznego zachowania są:
1 przerost więzi nieformalnych nad formalnymi ( kliki, korupc...

Polityka

Polityka społeczna.

1. Istota kwestii społecznych, zhierarchizuj kwestie społeczne
We współczesnej Polsce przedmiotem szczególnej uwagi polityki społecznej są przeszkody, które blokują możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb ludzkich. Problemy społ...

Polityka

Polityka społeczna i gospodarcza (ćwiczenia i wykłady).

Termin polityka pochodzi od greckiego słowa polityce, ozn. sztukę rządzenia państwem. Współcześnie używa się terminu tego do określenia działalności władz państwowych w kształtowaniu stosunków wewnętrznych w państwie oraz stosunkó...

Psychologia

Patologia społeczna w mass mediach a uzależnienie jako telewizyjny centryzm na tle woli jako zdolności do świadomego i zamierzonego działania

Patologia społeczna w mass mediach a uzależnienie jako telewizyjny centryzm na tle woli jako zdolności do świadomego i zamierzonego działania

Media stały się nieodłącznym elementem życia niemal każdego człowieka. Informują one ...