Maria Konopnicka

Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842r. w Suwałkach, a zmarła 8 października 1910r. we Lwowie. We wrześniu 1849r. rodzina sprowadziła się do Kalisza, gdzie przyszła poetka spędziła dzieciństwo i młodość. W latach 1855 – 1856 uczyła się na pensji sakramentek w Warszawie. We wrześniu 1862 roku wyszła za mąż za ziemianina, Jarosława Konopnickiego. Zaraz po ślubie wyjechała z Kalisza na stałe, zamieszkując w Bronowie, a potem w Gusinie. Wychowała 6 dzieci utrzymując się z dochodów niewielkiego dzierżawionego folwarku.

Była przede wszystkim poetką, ale pisała też prozą, uprawiała publicystykę, tłumaczyła literaturę obcą. Była pisarką i nauczycielką, ale prowadziła również działalność społeczno – polityczną (opieka nad więźniami, protest przeciw prześladowaniu przez Niemców dzieci polskich we Wrześni).

Wydała cztery tomy Poezji. Do najbardziej znanych wierszy Konopnickiej o charakterze społeczno politycznym należą Jaś nie doczekał, W piwnicznej izbie, Wolny najmita, O Wrześni, Rota. Pisała również nowele takie jak Mendel Gdański, Miłosierdzie gminy, Nasza szkapa, Dym i wiele innych. Dzieci szkolne znają również inne utwory Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi, Jak się dzieci w brondzie bawiły, O Janku wędrowniczku. Niektóre utwory Konopnicka podpisywała pod pseudonimem Jan Sowa.

We Lwowie, gdzie na cmentarzu Łyczakowskim jest pochowana Konopnicka, szkoła polska nosi jej imię.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa - kobiety - pisarki w XIX wieku. Twórczość i biografia.

Na początku chciałabym przedstawić biografię Marii Konopnickiej. Urodziła się ona 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Matka miała na imię Scholastyka, ojciec - Józef. Przybyli oni do Suwałk w roku 1841. Maria miała jeszcze czworo rodzeństwa....

Język polski

Maria Konopnicka o kwestii asymilacji Żydów.

Temat: żydzi polscy. Co o kwestii asymilacji Żydów sądziła Maria Konopnicka (fragment noweli Mendel Gdański) oraz inni znani Ci polscy twórcy XIX-wieczni?

Co kryje się za pojęciem „asymilacja Żydów”? Co na ten temat miała do...

Język polski

Maria Konopnicka o asymilacji Żydów - "Mendel Gdański".

Żydzi polscy. Co o kwestii asymilacji Żydów sądziła Maria Konopnicka (fragment noweli Mendel Gdański) oraz inni znani Ci polscy twórcy XIX-wieczni?

W polskiej zbiorowej świadomości nie występuje dziedzina bardziej obciążona ster...

Język polski

Maria Konopnicka - życiorys emancypantki.

Maria Konopnicka, a właściwie Maria Wasiłowska przyszła na świat w 1842roku w Suwałkach w rodzinie prawniczej. W latach 1855-1856 uczyła się na pensji sakramentek w Warszawie. W 1862roku wyszła za ziemianina Jarosława Konopnickiego i osiad...

Język polski

Żydzi Polscy - co o kwestii asymilacji Żydów sądziła Maria Konopnicka oraz inni znani Ci twórcy XIX w .

Pozytywiści pragnęli stworzyć dla Żydów warunki asymilacji z narodem. W dziełach literackich i artukułach zaczęli, więc opisywać kulturę żydowską.
Asymilacja żydów jest to dążenie do włączenia ludności żydoskiej w życie nar...

Język polski

Żydzi polscy. Co o kwestii asymilacji Żydów sądziła Maria Konopnicka (fragment noweli Mendel Gdański) oraz inni znani Ci polscy twórcy XIX- wieczni?

W Polsce rzadko można mówić o asymilacji Żydów, która stricte oznaczała włączenie ludności Żydowskiej, ich kultury i obyczajów w kulturę narodu polskiego, oraz o tolerancji i współpracy obydwu kultur, gdyż społeczeństwo polskie obc...