Układ krwionośny

Rodzaje naczyń krwionośnych: tętnice, żyły, naczynia włosowate.
Porównanie tętnicy i żyły: zarówno tętnica jak i żyła mają 3 warstwy ścian, jednak u tętnicy środkowa warstwa (mięśniowa) jest grubsza niż u żyły, ponieważ krew z serca wypływa pod dużym ciśnieniem. Tętnice odprowadzają krew z serca, natomiast żyły doprowadzają krew do serca. Zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi występują tylko w żyłach.
Jaka krew płynie (natlenowana czy też nie) zależy od obiegu krwi: w tętnicach w dużym obiegu krwi krew jest natlenowana, a w małym jest odtlenowana, natomiast w żyłach w dużym obiegu jest odtlenowana a w małym natlenowana.
Funkcje układu krwionośnego: transport gazów oddechowych, hormonów, składników odżywczych.
Bierze udział w reakcjach odpornościowych organizmu. Pełni funkcję termoregulacyjną.
Rodzaje połączeń naczyń krwionośnych: połączenie tętniczo-tętnicze (występuje najczęściej), np. w pęcherzykach płucnych.
Połączenie żylno-żylne, np. między jelitami a wątrobą
Połączenie tętniczo-tętnicze (sieć dziwna), np. kłębuszek nerkowy.
Obiegi krwi: mały obieg krwi- krew odtlenowana wypływa z komory prawej pniem płucnym, który rozgałęzia się na dwie tętnice płucne, krew ulega natlenowaniu w naczyniach włosowatych a następnie czterema żyłami płucnymi wpływa do przedsionka lewego.
Duży obieg krwi- krew natlenowana wypływa z komory lewej aortą, która rozgałęzia się na tętnice, które doprowadzają krew do wszystkich części ciała, krew ulega odtlenowaniu a następnie żyłą główną dolną i górną krew wpływa do przedsionka prawego.
Przepływ krwi warunkuje praca serca oraz skurcze mięśni szkieletowych (popychają krew wbrew grawitacji).
Naczynia włosowate mają mały przekrój i jedną warstwę nabłonka. Taka budowa ułatwia dyfuzję , wymianę gazową, itp.
Serce- znajduje się za mostkiem, za płucami, na środku klatki piersiowej, końcówką skierowane jest w lewą stronę. Serce chroni klatka piersiowa (mostek, żebra) oraz worek osierdziowy, w którym serce się znajduje. Jest on zbudowany z dwóch warstw, pomiędzy którymi znajduje się płyn, który amortyzuje wstrząsy.
Przekrój przez ścianę serca: (warstwy od środka)- wsierdzie, śródsierdzie, nasierdzie.
W nasierdziu znajdują się tzw. Naczynia wieńcowe, które dostarczają tlen i składniki odżywcze a odbierają niepotrzebne produkty przemiany materii.
Śródsierdzie zbudowane jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej sercowej.
Wsierdzie wyściełane jest nabłonkiem.
Serce zbudowane jest z dwóch przedsionków i dwóch komór. W lewej części serce mi grubsze ściany, ponieważ rew na obieg duży wypływa pod dużym ciśnieniem.
Przegroda międzykomorowa- rozdziela krew natlenowaną od odtlenowanej.
Krew płynie zawsze od przedsionka do komory.
Zastawka dwudzielna- pomiędzy lewym przedsionkiem a lewą komorą. Zapobiega cofaniu się krwi z lewej komory do lewego przedsionka.
Zastawka trójdzielna- pomiędzy prawym przedsionkiem a prawą komorą. Zapobiega cofaniu się krwi z prawej komory do prawego przedsionka.
Pomiedzy komorami a tętnicami są zastawki półksiężycowate.
Układ przewodzący serca: odpowiada za automatyzm pracy serca. Zbudowany jest z : węzeł zatokowo-przedsionkowy (znajduje się w tylnej części prawego przedsionka. Tzw. Rozrusznik serca. Zdolny do samo pobudzania swoich komórek).
Węzeł przedsionkowo – komorowy (prawym przedsionkiem a prawą komorą).
Pęczek Hisa (jego odnogi to włókna Purkiniego).
Skurcze serca przyspiesza: stres, wysiłek fizyczny, wysoka gorączka, hormony.
Fazy pracy serca:
1) Skurcz przedsionków. Zastawki przedsionkowo-komorowe są otwarte, krew wpływa do komór, które są w rozkurczu.
2) Skurcz komór. Wszystkie zastawki się zamykają. W komorach rośnie ciśnienie. Gdy jest ono wyższe niż w tętnicach, otwierają się zastawki półksiężycowate i krew wypływa na obiegi.
3) Pauza. Przedsionki i komory są w rozkurczu. Zastawki przedsionkowo-komorowe są otwarte i krew z żył wpływa do serca.
Cały cykl trwa około 0.85 sekundy.
Pierwszy ton serca- zamknięcie się zastawek przedsionkowo-komorowych.
Drugi ton serca- zamknięcie się zastawek półksiężycowatych.
Zapis EKG:
Załamek P- skurcz przedsionków.
Załamek QRS- skurcz Komor.
Załamek T- pauza.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

organizm człowieka jako integralna całośc(WSPÓŁDZIAŁANIE poszczególnych układów; układ pokarmowy i układ krwionośny , układ oddechowy i układ krwionośny , układ wydalniczy i układ krwionośny , nadrzędna rola układu nerwowego i hormonalnego

organizm człowieka jako integralna całośc(WSPÓŁDZIAŁANIE poszczególnych układów; układ pokarmowy i układ krwionośny , układ oddechowy i układ krwionośny , układ wydalniczy i układ krwionośny , nadrzędna rola układu nerwowego i ho...

Biologia

Układ krwionośny człowieka

Do komórek dostarczana jest bardzo duża ilość O2, powoduje to bardzo "napięty" proces spalania i w efekcie wydzielanie dużej ilości ciepła. Jest to pierwszy z dwóch podstawowych warunków umożliwiających zachowanie stałocieplności. Drug...

Biologia

Układ krwionośny

Większość komórek każdego organizmu wymaga stałego zaopatrzenia w substancje odżywcze. Drobne zwierzęta wodne jak gąbki, parzydełkowce, żebropławy, płazińce i nicienie nie mają wyspecjalizowanego układu krążenia a jego funkcję prz...

Pedagogika

Układ krwionośny

TEMAT:UKŁAD KRWIONOŚNY


Układ krwionośny kręgowców (począwszy od ryb skończywszy na człowieku) składa się z tych samych elementów: serca, naczyń krwionośnych, krwi, limfy, naczyń limfatycznych oraz narządów limfatycznyc...

Biologia

Układ krwionośny a układ limfatyczny. Cechy i różnice

Układ krwionośny człowieka jest układem zamkniętym, co oznacza, że krew krąży w systemie naczyń krwionośnych, a serce jest pompą, która wymusza nieustanny obieg krwi. Naczynia to żyły, tętnice oraz włosowate naczynia krwionośne. Kre...

Biologia

Układ krwionośny

Układ krwionośny człowieka jest układem zamkniętym, co oznacza, że krew krąży w systemie naczyń krwionośnych, a serce jest pompą, która wymusza nieustanny obieg krwi. Naczynia to żyły, tętnice oraz włosowate naczynia krwionośne. Kre...