Wzrost ruchu rewolucyjnego w Europie

Wieść o zwycięstwie rewolucji proletariackiej w Rosji rozniosła się szybko po całej Europie.Hasła rosyjskich robotników i chłopów:"Chleba,pokoju,fabryk i ziemi" były gorąco przyjmowane tam,gdzie trwała niszczycielska wojna,gdzie szerzył się ucisk społeczny i narodowy.
Rewolucja socjalistyczna w Rosji wywołała szczególnie żywy oddźwięk wśród żołnierzy,robotników i chłopów w Niwmczech i Austro-Węgrzech,a więc w krajach,które przegrywały wojnę i dlatego wyjątkowo silnie odczuwały jej ciężary.Miliony rodzin dotknęła ona bezpośrednio wskutek śmierci lub kalectwa najbliższych.Na zapleczu coraz bardziej dawały się we znaki drożyzna i głód.Wzmagało się oburzenie przeciwko rządom,które przedłużały przelew krwi.Coraz częściej wybuchały strajki,w miastach organizowano demonstracje:ludność pracująca żądała chleba,domagała się zakończenia wojny.
Niemcy i Austro-Węgry stały w 1918r. obliczu nieuchronnej klęski.Ich sytuacji nie zmieniło zasadniczo ani zawarcie wiosną tego roku w Brześciu pokoju z Rosją Radziecką,ani częściowe sukcesy na froncie zachodnim,ani też bezwzględna walka za pomocą łodzi podwodnych.Zwycięskie przeciwnatarcie wojsk ententy,wzmocnionych oddziałami amerykańskimi,podjęte w lipcu 1918r. przekonało nawet najbardziej zagorzałych militarystów,iż armia niemiecka znajduje się w przedniu katastrofy.
Na froncie wschodnim wśród żołnierzy niemieckich rosła świadomość,że rewolucja jest jedyna drogą do pokoju.Coraz częściej domagali się powrotu do domu; szerzyła się dezercja.Również w wielonarodowej armii Austro-Węgry dezercja stawała się coraz powszecchniejszym zjawiskiem.
Żądanie żołniorze poparli czynnie robotnicy Berlina,Wiednia oraz wielu innych miast Niemiec i Austrii.Organizowali potężne demonstracje,skierowane przeciwko przedłużeniu wojny.
Wrzenie rewolucyjne objęło w ciągu 1918r. w większym lub mniejszym stopniu także inne kraje Europy:Polskę,Finlandię,Łotwę,Bułgarię,Czechosłowację,a nawet w pewnym stopniu Francję i Anglię.Skierowane ono było przede wszystkim przeciw,rządom burżuazyjnym,odpowiedzialnym za rozpętanie krwawej wojny.Nagrody dotąd ujarzmione domagały się niepodległości.Masy pracujące żądały przeprowadzenia reform społecznych,Wzburzenie umysłów,dążenie do zmian objęło najszersze.Odbywały się masowe więce,demonstracje ,strajki powszechne.
Również na Dalekim Wschodzie toczyły się walki o zmianę ustroju społecznego,utrzymanie niepodległości w jednych krajach,wyzwolenie narodowe w innych. Walki te były szczególnie zacięte i długotrwałe w Chinach.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Od kolonializmu do nazizmu

Str 1-11
WYKŁADY Z HISTORII POWSZECHNEJ
XX – wieczna Francja jest konsekwencją sprawy Dreyfusa;
1898 – wojna hiszpańsko – amerykańska – najważniejsze wydarzenie dla USA, które zapoczątkowało ekspansję kolonialną USA;

Historia

Gospodarczo - społeczne problemy świata w drugiej połowie XIX wieku.

Problemy demograficzne


Druga połowa XIX wieku stanowiło okres, w którym przemiany obejmowały wszystkie dziedziny życia i następowały w szybkim tempie. Świat zmieniał się równie szybko pod względem demograficznym. Tylko w ci...

Historia

Walka narodowa wyzwoleńcza - próby odzyskania niepodległości

Walka narodowo – wyzwoleńcza . Próby odzyskania niepodległości


Walki narodowo wyzwoleńcze Polaków w XIX w. (powstanie krakowskie, listopadowej, styczniowe)
Walki narodowowyzwoleńcze Polaków w XIX w.



Pr...

Historia

Gospodarka II Rzeczypospolitej.

W czasie pierwszej wojny światowej upadła całkowicie (i tak nie do końca rozwinięta) gospodarka państwa polskiego. Ucierpiały przede wszystkim gospodarstwa chłopskie. Obok bezpośrednich skutków działań wojennych wsie polskie straciły na...

Historia

Gospodarka II Rzeczpospolitej Polskiej.

W czasie pierwszej wojny światowej upadła całkowicie (i tak nie do końca rozwinięta) gospodarka państwa polskiego. Ucierpiały przede wszystkim gospodarstwa chłopskie. Obok bezpośrednich skutków działań wojennych wsie polskie strąciły n...