Praca w niedzielę i święto
Praca w niedzielę i święto
Niedziele i święta są dla pracowników dniami wolnymi od pracy. Jednakże charakter niektórych zawodów i rodzaj pracy wymagają świadczenia jej także w te dni. Głównie chodzi tu o pracę ze względu na konieczność przeprowadzania akcji ratowniczej, usunięcia awarii, ciągłe zaspakajanie potrzeb ludności np. działalność hoteli, restauracji, placówek handlowych, służby zdrowia. Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadkach, o których wspomnieliśmy, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
• w zamian za pracę w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,
• w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego.
Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie we wskazanym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę niedzielną, pracownikowi przysługuje dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego, a w razie gdy i wtedy nie ma możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy - 100-proc. dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę. Jeżeli natomiast nie jest możliwe wykorzystanie w podanym terminie dnia wolnego w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje również 100-proc. dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto. Gdy święto przypada w niedzielę, rozliczamy je według zasad dotyczących pracy w niedzielę.
Zatem, pracownik wykonujący pracę w niedzielę lub święto, który nie korzystał z dnia wolnego z tego tytułu, otrzymuje oprócz normalnego wynagrodzenia, dwa stuprocentowe dodatki: pierwszy za pracę w godzinach nadliczbowych i drugi za nieotrzymanie w zamian dnia wolnego.
Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego w systemie czasu pracy, który polega na wykonywaniu jej w piątki, soboty, niedziele i święta.
Podstawa prawna:
Art. 128 par. 1, art. 129 par. 1, art. 130, art. 151.1. - 151.3., art. 151.9. - 151.12. kodeksu pracy