Ruch

Ruch jest zjawiskiem powszechnym. Ty sam poruszasz się, wprawiasz w ruch inne ciała, obserwujesz ruch wielu ciał.

Które ze zdań jest prawdziwe:
1. Wazon nie jest w ruchu
2. Wazon jest w ruchu
W pierwszej chwili odpowiadasz, że oczywiście pierwsze zdanie. Po namyśle mogą pojawić się wątpliwości. Przecież wiesz, że Ziemia krąży wokół Słońca, a wraz z nią wszystkie ciała, znajdujące się na Ziemi.

A gdyby te zdania uzupełnić?
Wazon nie jest w ruchu względem stołu.
Wazon jest w ruchu względem Słońca.
Teraz obydwa zdania są prawdziwe. W obu stwierdzeniach podaliśmy, względem jakiego ciała rozpatrujemy zjawisko. Opisując ruch, musimy zawsze pamiętać o układzie odniesienia.

Względność ruchu to najważniejsza cecha tego zjawiska, ponieważ jego opis zależy od przyjętego układu odniesienia. Na co dzień, opisując ruch ciał, zwykle nie podajemy układu odniesienia. Przyjmujemy umownie, że układem odniesienia jest powierzchnia Ziemi i ciała, które względem Ziemi nie porusz się, takie jak: domy, skały, drzewa, jezdnia.

RUCH polega na zmianie położenia ciała względem układu odniesienia.

Gdy obserwujemy ruch ciał względem nas, śledzimy tor ruchu. Jest to linia, jaką podczas ruchu zakreśla w przestrzeni dowolnie wybrany punkt ciała. Ze względu na kształt toru, wyróżniamy ruch prostoliniowy i krzywoliniowy. Jeżeli zmierzysz długość toru ruchu, będziesz wiedzieć, jaką drogę przebyło ciało.

DROGA jest to długość toru ruchu ciała.

Drogę oznaczamy najczęściej symbolem s. Podstawową jednostką drogi jest metr (m). Na pewno obserwowałeś kiedyś bieg na dystansie 100 m. Podczas zawodów czas biegu jednego z biegaczy, zmierzony z dokładnością do jednej setnej części sekundy, wynosił 9,96 sekundy. Inny zawodnik w tym biegu przebył tę samą drogę w dłuższym czasie- 10,02 sekundy. Biegł nieco wolniej niż zwycięzca. Powiesz, że biegł z mniejszą prędkością. Jeżeli drogę podzielisz na czas jej przebycia, to obliczysz wartość prędkości średniej, czyli takiej prędkości, z jaką poruszałby się zawodnik, gdyby biegł w równym tempie:

wartość prędkości całkowitej= całkowita droga/czas trwania ruchu

Oznaczamy:
vśr- wartość prędkości średniej (m/s)
s- całkowita droga(m)
t- czas trwania ruchu (s)

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Ruch oporu. II Wojna światowa

Ruch opou. II Wojna Światowa

Ruch oporu to walka społeczeństw państw totalitarnych lub krajów okupowanych skierowana przeciwko władzom państw lub administracji okupacyjnej podczas II wojny światowej. Nazwa ruch oporu powstała we Fr...

Historia

Ruch oporu w Europie 1939-1945,

Narodowowyzwoleńczy i antyfaszystowski powszechny ruch antyokupacyjny, przejawiający się w działalności konspiracyjnej, partyzanckiej i powstańczej oraz innych formach zorganizowanego oporu przeciwko hitlerowskiemu okupantowi, jego faszystowsk...

Fizyka

Ruch jednostajny

Ruch jednostajny


RUCH JEDNOSTAJNY PROSTOLINIOWY

1. Torem ruchu jednostajnego prostoliniowego jest linia prosta.

2. W ruchu jednostajnym ciało w jednakowych przedziałach czasu pokonuje jednakowe odcinki drogi,

Historia

Ruch Ludowy w Polsce

Ruch ludowy
Polski ruch ludowy to jedna z najstarszych formacji politycznych w Europie. Ruch ten stanowił ważną część składową procesu historycznego. Był jednym z trzech wielkich nurtów politycznych - obok narodowego i socjalistycznego...

Biologia

Ruch w świecie roślin i zwierząt

Celem pracy jest wyjaśnienie dlaczego poruszanie się ma tak ważne znaczenie w świecie roślin i zwierząt, czemu służy ruch i dlaczego dla organizmów żywych jest on tak ważny.
Atrybuty ruchu ? wymiana ze środowiskiem różnych element�...

Fizyka

Ruch referat

Ruch, jedno z podstawowych pojęć fizyki. Oznacza przemieszczanie się elementów układu fizycznego względem układu odniesienia (ruch jest zawsze względny). Zjawisko ruchu rozpatruje się najczęściej w odniesieniu do inercjalnego układu odni...