I wojna światowa
I wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym zarówno na zasięg jak i liczbę uczestniczących niej bezpośrednio państw. Toczyła się jednocześnie na lądzie, na morzach i w powietrzu. Cechą szczególna tej wojny był pozycyjny charakter działań na jej głównych frontach. Wprowadzono nowe typy broni. Po raz pierwszy użyto czołgów gazów bojowych, a także floty wojennej i lotnictwa.
Przez szeregi armii przeszło ok. 70mln ludzi. Straty na frontach wyniosły ok. 10mln poległych ponad 20mln rannych z tego ok. 3,5mln żołnierzy wyniosło z wojny trwałe kalectwo.
Skutkiem I wojny światowej były znaczne straty ludności cywilnej, a także ogromne zniszczenia i wielomilionowe długi wojenne państw biorących w niej udział.
3. Warunki traktatu pokojowego z Niemcami podpisanego 28 czerwca 1919 roku w Wersalii
Niemcy uznane winnymi rozpoczęcia wojny
Oddanie Francji Alzacji i Lotaryngii oraz okręgu Saary na 15 lat
Okupacja przez państwa trójporozumienia lewego brzegu Renu, zakaz budowy fortyfikacji w pasie 50 km na schód od Renu
Ustanowienie wolnego miasta Gdańska pod patronatem Ligi Narodów
Zwrot Polsce wielkopolski i Pomorza gdańskiego
Zrzeczenie się wszystkich kolonii na rzecz mocarstw zwycięskich
Zniesienie powszechnej służby woskowej, 100tys armia zawodowa, zburzenie nagromadzonych fortyfikacji, ograniczenie floty wojennej, zakaz posiadania samolotów bojowych, broni gazowej i pancernej
Wypłacenie zwycięzcą odszkodowań
Liga narodów – międzynarodowa organizacja utworzona z inicjatywy USA w celu zapewnienia pokoju na świecie i rozwoju współpracy międzynarodowej.