Palenie Papierosów
Palenie papierosów ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka, jest w 100% wyleczalna, lecz z głupoty i nieświadomości ludzi umiera z jej powodu ok. 10 mln istnień na całym świecie, czyli 25 % ludności Polski, więc wyobraźmy sobie sytuacje, że w okresie pomiędzy kolejnymi igrzyskami olimpijskimi umiera cała ludność Polski, straszne ale prawdziwe.
Głównymi chorobami spowodowanymi przez nadmierne palenie tytoniu jest rak płuc, który polega na tym, żę substancje smoliste, które zawiera tytoń osadzają się na ścianach płuc powoli „zżerając je” oraz uszkodzenie krtani, które w zaawansowanym stopniu prowadzi do trwałej utraty głosu, leczenie tej przypadłości jest długotrwałe i kosztochłonne. Inne chroby to m.in.: przewlekły nieżyt oskrzeli, rozdema płucna, choroba wieńcowa, a nawet śmierć.
Osoby planujące potomstwo powinny być świadome ryzyka, jakie niesie palenie tytoniu zarówno podczas ciąży, jak też po urodzeniu dziecka. Jeśli oboje przyszli rodzice palą, trzeba zacząć od rzucenia palenia przynajmniej przez jedno z nich. Płód rozwijający się w czasie ciąży jest odżywiany za pośrednictwem łożyska, a z wielu badań wiadomo, że palenie tytoniu przez ciężarną pogarsza krążenie krwi w łożysku. Najważniejsze stadia rozwoju płodu kończą się w ósmym tygodniu ciąży, trzeba zatem rozważyć rzucenie palenia zanim jeszcze dojdzie do zapłodnienia. Palenie tytoniu między innymi:
• Obniża płodność, utrudniając tym samym zajście w ciążę
• Zaburza wzrost płodu w czasie ciąży
• Zwiększa ryzyko powikłań w czasie ciąży
• Zwiększa ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego i śmierci płodu
• Zwiększa ryzyko wystąpienia tzw. niskiej wagi urodzeniowej
• Zwiększa ryzyko zespołu zaburzeń oddechowych u noworodka (utrudnienia oddychania wskutek niedostatecznego rozprężania się płuc)
• Zagraża zdrowiu noworodka w krytycznych pierwszych dniach i tygodniach życia
• Zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci noworodków
Badania udowodniły, że obok wymienionych wyżej zagrożeń dzieci urodzone przez kobiety, które paliły w czasie ciąży, rozwijają się w porównaniu z innymi nieco wolniej pod względem fizycznym oraz psychicznym. Ponadto niemowlęta wzrastające w warunkach, gdzie dorośli w otoczeniu palą, częściej trafiają pod opiekę medyczną z powodu zaburzeń oddechowych w ciągu pierwszych dwóch lat życia.
Często jako metodę leczenia podaję się jakieś tabletki, gumy do żucia, ale przecież te
środki też zawierają nikotynę i według mnie nie pomagają.
Podsumowując PALENIE PAPIEROSÓW JEST SZKODLIWE lecz do pokonania nałogu wystarczy odrobina chęci i mocnej motywacji oraz wsparcia rodziny w tych trudnych dla
palacza chwilach. Jeśli i to nie pomoże należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty,
który pomoże nam dobrać odpowiednią kurację.