Palenie papierosów a zdrowie

Paląc papierosy ludzie trzykrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego.

Wypalenie każdego papierosa wiąże się z natychmiastowym wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca. Efekt ten jest szczególnie wyraźny podczas palenia pierwszego papierosa w godzinach porannych, kiedy ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego jest największe.
Podczas palenia papierosów dochodzi do skurczu tętnic unaczyniających mięsień sercowy (tzw. naczyń wieńcowych). Dlatego też palenie papierosów może być przyczyną zawału mięśnia sercowego nawet w przypadku niewielkich zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych.

Palenie papierosów zmniejsza skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego. Leczenie łagodnego nadciśnienia tętniczego lekami często nie zapobiega wystąpieniu powikłań związanych z nadciśnieniem, jeżeli pacjenci jednocześnie palą papierosy. Znany jest fakt częstszego występowania nadciśnienia złośliwego u palaczy.

Paląc papierosy ludzie narażają nie tylko siebie, ale również osoby z ich najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). Bierne wdychanie dymu tytoniowego wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na układ krążenia u dzieci.


U osób palących znacznie częściej niż u niepalących dochodzi do konieczności amputacji nóg (z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych).


U kobiety palącej w czasie ciąży mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju płodu i w następstwie częstsze zgony noworodków.

Ludzie często dają się nabrać na papierosy "light" lub "ultra-light". Aż 75% palaczy uważa, że palenie takich papierosów jest mniej szkodliwe. Tymczasem badania naukowe wskazują, że w porównaniu z papierosami tradycyjnymi palenie takich papierosów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat - jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem.

Średnia długość życia osób niepalących w krajach rozwiniętych systematycznie rośnie. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat. Czy warto dla przyjemości zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia ?

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Palenie papierosów, a choroby nowotworowe.

CHARAKTERYSTYKA OGÓLNA NOWOTWORU.

Nowotworem nazywamy nieprawidłową tkankę, która rozrasta się nadmiernie i w sposób nieskoordynowany z sąsiadującymi tkankami. Nadmierny rozrost spowodowany jest niepohamowaną proliferacją komóre...

Biologia

Palenie tytoniu a zdrowie czlowieka

Palenie tytoniu jest jednym z czynników zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Obecnie znanych jest około 5000 składników, które występują w dymie tytoniowym. Najbardziej szkodliwe to: nikotyna, tlenek węgla (czad), substancje drażniące ...

Język polski

Palenie papierosów szkodzi zdrowiu.

Chciałem poruszyć temat palenia papierosów i jego wpływu na nasze życie.

Otóż moim zdaniem, palenie papierosów czy zażywanie tytoniu w jakiejkolwiek innej
postaci (cygaro, fajka, tabaka, prymka) jest szkodliwe dla zdrowia czło...

Biologia

Palenie Papierosów

Palenie papierosów ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka, jest w 100% wyleczalna, lecz z głupoty i nieświadomości ludzi umiera z jej powodu ok. 10 mln istnień na całym świecie, czyli 25 % ludności Polski, więc wyobraźmy sobie sytuacje,...

Biologia

co tracimy poprzez palenie papierosów ? np. rodzina, zdrowie, pieniądze ..

co tracimy poprzez palenie papierosów ? np. rodzina, zdrowie, pieniądze .....