Podstawy władzy cesarskiej w starożytnym Rzymie.

NIE UŻYWAĆ W VII L.O. W KATOWICACH.
<BR>Kiedy Cezar rozpoczynał wojnę domow, nie miał jeszcze okrelonych dżeń. Lecz kiedy z wojny wyszedł cało i zwycięsko został panem całego imperium, które leżało u jego stóp.
<BR>Cezar zostaje władc absolutnym po bitwie pod Tapsus, kiedy to senat zalecił mu władzę dyktatorsk, jako urzd odnawialny corocznie przez 10 lat, a następnie uzyskał nadzór nad obyczajami, co dawało mu prawo wtrcania się do spraw nawet zwykłych obywateli jak i mianowania urzędników. Cezar był wiadomy władzy jak posiadał i z cał pewnoci dżył do jej utrzymania a co więcej podjł (udane) próby wprowadzenia takiego ustroju na stałe. Stanowiło by to lud i senat jako podporzdkowane organy, zmuszone wykonywać wolę władcy absolutnego. Jego celem było zmienienie senatu w teatrzyk marionetek wykonujcych jego polecenia, jak również niedopuszczenie do powrotu władzy ludu. Powodem takich włanie zachowań wobec senatu było to ,iż był on nieprzychylnie nastawiony do Cezara a wobec ludu dlatego, że Cezar znał tajniki ujawniania się woli ludu i istotn wartoć uchwał podejmowanych na zgromadzeniach ludowych.
<BR>Cezar doszedł do władzy dzięki wojsku i był wiadom tego, że wojsko jest podpor nowego systemu władzy. Tak więc niezmiernie troszczył się o wojsko płacc żołnierzom wysokie garze i nagradzajc żołnierzy i ich przywódców ogromnymi pieniędzmi jak na owe czasy, za zwycięskie bitwy. Jednak Cezar, pomimo swej dobroci i hojnoci wobec wojska, utrzymywał w nim surow dyscyplinę a wszelkie próby buntu energicznie tłumił a sprawców surowo karał, lub pozbawiał życia.
<BR>Jednak Cezar wiedział, że społeczeństwo było przyzwyczajone do władzy republikańskiej i pomimo swej uległoci wobec niego, było wtogo nastawione do jednowładztwa. Tak więc musiał wiedzieć również, że nie uda mu się utrzymać władzy przemoc i działaniami wojska. Więc zaradny Cezar dołożył wszelkich starań, aby podporzdkować sobie naród. Przykładem takiej działalnoci mog być: swoich przeciwników wród warstwy posiadajcej dokonał zmniejszenia długów oraz zniesienia konfiskaty i proskrypcji; okazywał swoim wrog łagodnoć i zaufanie tym którzy walczyli przeciwko niemu pod Ferasalos i starał się ugruntować w nich przekonanie, że jedynie monarchia może utrzymać porzdek w państwie.
<BR>Cezar podporzfdkowywał sobie ludnoć również przekupstwem. Tz. Wydawaqł wielkie uczty i organizował ogromne imprezy, zabawy i innego rodzaju atrakcje dla ludu (na koszt państwa). Dodatkowo każdy kto miał prawo do bezpłatnego przydziału zboża, w tym okresie dostawał go więcej i dodatkowo 100 denarów. Cezar widział jednak pewne zagrożenia ze strony owej warstwy społecznej wobec władcy i obciżenia budżetu państwa. Biorc to pod uwagę, w póniejszym okresie liczba uprawnionych do bezpłatnego odbioru zboża została zmniejszona z 320,000 do 150,000. Jednak dobry Cezar nie pozostawił ich samych sobie i każdego z nich osiedlił w danej koloni, dodatkowo dajc mu ziemię do uprawy. W ten sposób 80,000 ludzi osiedliło się w Hiszpani, Afryce, Galji Narbońskiej i na wschodzie Greckim.
<BR>Zachowanie, działalnoć i polityka Cezara, mimo iż niezbyt spójna z jego programem głoszcym demokrację, wskazywała na wielk dbałoć o interesy państwa.
<BR>Cezar miał prawo wtrcać się i decydować w nieomal wszystkich dziedzinach życia, jak np.
<BR> Nadzorował obyczaje
<BR> Stanowił prawa przyrostu ludnoci
<BR> Stanowił prawa w rolnictwie i gospodarce i administracji.
<BR>Tak więc spadek dla jego następcy musiał być niezmiernie "smakowitym kskiem".
<BR>
<BR>
<BR>
<BR>
<BR>
<BR>
<BR>
<BR>Wkrótce po zakończeniu kolejnej wojny domowej w Rzymie (która to miała wylonić następce Cezara), Oktawian, triumwir, zwołał posiedzenie senatu na którym ogłosił, iż postanowił powrócić do życia prywatnego i w zwizku z tym, proponuje aby ustrój państwa powrócił do republiki. Jednak jego wystpienie było tylko umiejętnie odegran komedi, pod któr grunt Oktawian przygotowywał już do 29 roku p.n.e. kiedy to usunł z senatu blisko 200, nieprzyjaznych mu senatorów. Natomiast senatorzy którzy zostali w senacie serdecznie mu dziękowali i prosili aby pozostał u steru państwa, na co Oktawian łaskawie się zgodził. Ogłoszono wskrzeszenie republiki, jednak dzięki szeregowi ustaw, Oktawian otrzymał w tej republice szereg wyjtkowych praw, stawiajcych go w wyjtkowo dobrej pozycji.
<BR>Ustawy te mówiły, że:
<BR> Senat był najwyższym organem w państwie
<BR> Oktawian zarzdzał prowincjami Rzymskimi takimi jak: Egipt, Syria, Hiszpania i Galia
<BR> Senat zarzdzał danym skarbem państwa
<BR>Z drugiej jednak strony Oktawian dzierżył władzę wojskow i zachował tytuł imperatora oraz został wpisany na pierwszym miejscu na listę senatorów, co dawało mu prawo pierwszeństwa w głosowaniu. Dodatkowo Oktawiana obierano trzynacie razy konsulem i piastował stanowisko trybuna co dawało mu całkowit władzę w Rzymie. Następnie przejł prawa do zarzdzania senackimi prowincjami. Jednak decydujcy wpływ na dalsze dzieje cesarzy miała mierć triumwira Lepidusa, który aż do mierci zachował tytuł najwyższego kapłana a na jego miejsce wybrano Augusta, co pozwoliło na nazywanie jego następców najwyższymi kapłanami, pełnic pełnię władzy wojskowej, cywilnej i religijnej. W ten włanie sposób, pomimo formalnego panowania republiki, pryncypat był niewtpliwie monarchi o ile nie tyrani, gdyż senat pełnił rolę marionetki w rzdzie nad Rzymem. Proces ten dobiegł końca dopiero w ostatnich latach III wieku, czyli w okresie tzw. Pónego cesarstwa.
<BR>
<BR>Za tego który wprowadził jednowładztwo w Rzymie uważany jest jednak Oktawian August!
<BR>
<BR>
<BR>Dynastie rzdzce w Cesarstwie Rzymskim.
<BR>
<BR>27 p.n.e. -68 -Julijsko-klaudyjska
<BR>69-192 -Flawiiuszów i Antoninów
<BR>193-235 -Sewerów
<BR>235-260 -Okres anarchii i rozprężenia, który spowodował podział imperium.
<BR>
<BR>

Dodaj swoją odpowiedź
Prawo

Podstawy prawa rzymskiego (ogólne wiadomości)

ŹRÓDŁA PRAWA
1) Okres Archaiczny - zwyczaj, ustawy królewskie, ustawy ludu, uchwały plebsu (plebiscita) (od lex Hortensia obowiązywały wszystkich), Ustawa XII tablic 450 r.pne.;
2) Okres Przedklasyczny - edykty pretorów, edylów kur...

Język polski

Dorobek cywilizacyjny Rzymian.

SPIS TREŚCI

1. Wstęp
2. Krótka historia starożytnego Rzymu str. 4
3. Prawo rzymskie str.14
4. Literatura rzymska str.19
5. Sztuka starożytnego Rzymu str. 23
6. Filozofia starożytnego Rzymu str.26
7. Religia...

Historia

Starożytny Rzym

Starożytny Rzym
Historia Rzymu

Rzym powstał w 753 p.n.e. nad rzeką Tyber. Miejsce było zresztą szczęśliwie dobrane. Znajdowała się tu najwygodniejsza, przeprawa rzeczna, musiała więc prowadzić tędy droga wiodąca do nadbrze...

Historia

Starożytny Rzym.

Słowa ,,starożytna Italia" każdemu z nas kojarzą się przede wszystkim z obrazem Rzymu - miasta i państwa. Jest to usprawiedliwione jego rolą historyczną: z małego osiedla nad Tybrem wyrosło w ciągu kilku wieków olbrzymie imperium, o...

Historia

Rzym Cesarstwo, Republika.

Siły zbrojne Rzymu okresu republiki. Istotnym elementem armii rzymskiej był powszechny obowiązek służby wojskowej spoczywający na każdym obywatelu zdolnym do noszenia broni , dysponującym majątkiem ziemskim. Pod koniec III w. p.n.e armia rz...