Cukrzyca jest chorobą społeczną

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna. Jej podstawowym objawem jest długotrwale utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi. U zdrowego człowieka waha się on w granicach 70-110mg cukru w 100 cm³ krwi, natomiast u chorego poziom ten może być 2-3 razy wyższy. Taki stan to hiperglikemia. Objawy choroby opisywali już starożytni Egipcjanie, ale dopiero pod koniec XIX wieku niemieccy naukowcy stwierdzili, że jej przyczyną jest uszkodzenie trzustki, a w 1921 roku kanadyjscy uczeni odkryli insulinę – hormon bezpośrednio związany z cukrzycą. Sposoby działania insuliny są bardzo różnorodne: przyspiesza ona transport cukru do komórek, a następnie jego spalanie w procesie oddychania komórkowego; nasila przekształcanie glukozy w glikogen – materiał zapasowy organizmu; pobudza syntezę tłuszczów i białek, a hamuje powstawanie glukozy w wątrobie.
Medycynie znane już są różne typy cukrzycy, ale dwa z nich występują najczęściej:
1.Cukrzyca typu 1 (zwana też młodzieńczą albo insulinozależną) – jest skutkiem zniszczenia produkujących insulinę komórek beta wysp Langerhansa trzustki; występuje zwykle u dzieci i u ludzi młodych (choć nie tylko), a jej leczenie polega na podawaniu insuliny i właściwym odżywianiu; ten typ cukrzycy występuje u 15-20% chorych.
2.Cukrzyca typu 2 (cukrzyca dorosłych, nieinsulinozależna) – trzustka produkuje insulinę, ale jej ilość jest niewystarczająca, działa ona nieprawidłowo lub komórki ciała nie są na nia wrażliwe (nie reagują na insulinę); występuje najczęściej u osób starszych; pierwsze stadia choroby z reguły nie wymagają podawania insuliny; ten typ cukrzycy występuje u 80-85% chorych na tę chorobę.

Najczęstszymi objawami cukrzycy są wzmożone pragnienie (do 10 litrów płynów na dobę), zwiększone wydalanie moczu, wzrost apetytu połączony z utratą masy ciała, grzybice i świąd skóry, uczucie zmęczenia. Wyniki badań chorego wykazują hiperglikemię (podwyższony poziom glukozy we krwi) i obecność cukru w moczu (tą drogą organizm stara się usuwać nadmiar glukozy z organizmu). Powikłania w przebiegu glukozy to najczęściej upośledzenie widzenia, niewydolność nerek i choroba wieńcowa. Czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo wystąpienia choroby są miedzy innymi: nadwaga, wiek ponad 45 lat, choroba trzustki, stres, cukrzyca u członków bliskiej rodziny.
Cukrzyca jest na razie chorobą nieuleczalną, ale dzięki osiągnięciom medycyny, wiedzy i samodyscypliny chorego (dieta, regulowany wysiłek fizyczny) oraz pomocy ze strony rodziny poziom życia ludzi cierpiących na tą chorobę nie odbiega od poziomu życia ludzi zdrowych. Zmniejszeniu ryzyka zachorowania i opóźnieniu rozwoju choroby służą racjonalne odżywianie się i zapobieganie otyłości, regularny wysiłek fizyczny, unikanie długotrwałego stresu, profilaktyczne badania krwi oraz moczu.
Obecnie na cukrzycę choruje około 240 milionów ludzi na świecie, z czego w Polsce około 1,5 miliona (w tym około 500 tysięcy tych, którzy nie wiedza, że są chorzy). Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są niepokojące. Wskazują, że liczba chorych wzrośnie w 2025 roku do 300 milionów. Tym bardziej stają się istotne badania profilaktyczne – zdrowy tryb życia i unikanie szkodliwego wpływu czynników cywilizacyjnych.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Cukrzyca.

Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą społeczną dotykającą, szczególnie w społeczeństwach wysoko rozwiniętych 3-4% populacji. W Polsce na cukrzycę choruje ponad milion osób. Przypuszczalnie kolejny milion choruje nie wiedząc o tym. Ist...

Biologia

1) Reakcja osoby zdrowej i chorej na cukrzyce po zjedzeniu tabliczki czekolady? 2) Dlaczego cukrzyca jest nazywana chorobą społeczną?

1) Reakcja osoby zdrowej i chorej na cukrzyce po zjedzeniu tabliczki czekolady? 2) Dlaczego cukrzyca jest nazywana chorobą społeczną?...

Chemia

Cukry

Cukry to przede wszystkim materiał energetyczny i strukturalny. Ze względu na budowę wyróżniamy cukry proste – glukoza, dwucukry – laktoza, sacharoza i wielocukry – skrobia, celuloza, czyli błonnik, chityna.
G L U K O Z A – inaczej...

Biologia

Wykorzystanie współczesnych nauk biologicznych

Anestezjologia i intensywna terapia
Za osiągnięcie, które stało się przełomem w rozwoju anestezjologii i intensywnej terapii w wieku XX, uznaję zastosowanie kurary podczas znieczulenia ogólnego. 23 stycznia 1942 r. szef anestezjologii j...

Biologia

Wpływ alkoholu na zdrowie człowieka

„Choroba alkoholowa”, „Uzależnienie od alkoholu", „Alkoholizm”, to terminy oznaczające potrzebę okresowego picia alkoholu w celu doznawania jego działania psychicznego, a czasem także dla uniknięcia złego samopoczucia, wynikającego...