Więź społeczna i jej przemiany.
Więzi np:
- religijne
- rodzinne
- regionalne
Zbiorowość społeczna zbiór ludzi, w którym powtarzają się styczności i zachodzą stosunki społeczne, istnienie więzi społecznej pozwala nam stwierdzić , że dana społeczność jest czymś więcej niż tylko wydzieloną populacją ludzi.
Więź społeczna objawia się na 2 płaszczyznach:
1. dające się rzeczowo określić wspólności i związki między ludźmi:
- wspólnoty i więzi krwi, wspólnota pochodzenie, terytorium, język, kultura, a także wspólna organizacja życia zbiorowego.
2. swoiste stany i akty świadomości, takie jak poczucie szczególnej łączności z innymi ludźmi czy wzajemnej z nimi zależności, oraz ich manifestacja przez postawy, zachowania i działania indywidualne czy zbiorowe.
Więź społ. łączy członków określonej zbiorowości, więź wyodrębnia małą lub wielką społeczność ze zbiorowości ludzkich, które znajdują się poza jej zasięgiem
KLASYFIKACJA WIĘZI SPOŁECZNYCH:
1. w ujęciu genetycznym ( określenie podstaw, na których się opiera)
a) więź naturalna , dana człowiekowi, przez społeczne warunki urodzenia
b) więź stanowiona, wynikająca bezpośrednio lub pośrednio ze stanowienia społecznego. Występuje w tych zbiorowościach ludzkich, w których istnieją podziały społeczne, narzucone siłą lub prawem, lub łącznie siła i prawem. Zanika lub słabnie gdy przestają istnieć warunki i sytuacje w jakich się wytworzyła ( np. stan rycerski). Dzisiaj wieź ta występuje rzadko.
c) więź zrzeszeniowa, (współczesna) powstająca w wyniku dobrowolnego zrzeszania się ludzi np. partie
2. w zależności od sposobu, w jakich więź przejawia się w danej zbiorowości:
a) więź małej grupy aktualizuje się w bezpośrednich kontaktach między jej członkami i w stosunkach społecznych opartych na nich
b) więź występująca między członkami wielkich zbiorowości, jak naród czy państwo, oparta o tradycję, wspólnotę dziejów, wspólnotę języka, obyczajów czy kultury, czy wspólną organizację terytorialno-polityczną.
c) Więź średniego zasięgu, występująca w społecznościach lokalnych i mniejszych społecznościach terytorialnych, czy też różnego typu organizacjach i zrzeszeniach.