Charakterystyka porównawcza Rejenta i Cześnika z "Zemsty".
Ostatnio przeczytałam bardzo interesującą książkę Alekrandra Fredry pt. ,,Zemsta". Opowiada ona o dwóch skłóconych ze sobą współwłaścicielach zamku : Cześnika Macieja Raptusiewicza oraz Rejenta Milczka.
Maciej Raptusiewicz jest mężczyzną średniego wieku. Nie jest żonaty, jednak w najbliższym czasie planuje ślib z Podstoliną Czepiecińską.
Rejent Milczek jest mężczyzną w wieku ok. 60 lat. Jest wdowcem, jednak ma syna Wacława Milczka.
Rejent Milczek i Maciej Raptysiewicz znacznie różnili się od siebie stylem życia oraz temperamentem. Sam Wacław - syn Rejenta - mówił o nich ,,Są jak Ogień i woda", czyli jak dwa zupełnie niezależne od siebie żywioły.
Maciej Raptusiewicz to mężczyzna średniego wieku, wychowujący sam bratanicę Klarę Raptusiewiczówną. Nie posiada zbyt wielkiego majątku. Ubiera się więc niedbale; nosi wysokie buty, żupan, kontusze; często zapomina przepasać szlafmicę, a jego czoło przykrywa długa, zaniedbana grzywa.
Natomiast Rejent Milczek to człowiek bogaty i wykształcony. Jest chudy i drobny, często trzyma ręce złożone w modlitewnym geście. Mówi cicho i spokojnie, a wszytskie jego decyzje są przemyślane. Natomiast krzykliwy i hałaśliwy Cześnik często działa bez zastanowienia i wszczyna kłótnie.
Ulubionym powiedzeniem Rejenta jest ,,Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba", natomiast ulubionym cytatem Cześnika jest ,,Mocium Panie".
Wacław Milczek uważa swojego ojca za egoiste. Jego zdaniem powinien mieć wpływ na wybór własnej przyszłej żony. Józef Papkin nie ufa Rejentowi. Świadczy to o tym, iż Milczek udaję osobę pobożną, jednak w życiu nie kieruje sie zasadami etycznymi, ale z determinacją dąży do egoistycznych planów.
O Cześniku wszyscy mieszkańcy zamku myślą tak samo - typowy awanturnik i zawadiaka z duzą fantazją i ognistym temperamentem.
Cześnik i Rejent to dwie bardzo kontrastujące ze sobą postacie. Moim zdjaniem ciekawszą postacią jest Maciej Raptusiewicz. Jest on arogancki i agresywny, rzadko działa w pokoju. Maciej Raptusiewicz jest prawdziwy i zabawny, co pozwala mu wybaczyć jego niedoskonałości; jednak według mnie nie powinno się brać przykładu z żadnego z bohaterów. Cześnik to typowy polski awanturnik, natomiast Rejent jest osobą obłudną i zakłamaną. Sądze więc, iż obie postacie są negatywne i nie są postaciami wzorcowymi, pomimo, że odzwierciedlają prawdziwe przywary polskiej szlachty XVIII wieku.