Kultura Polska od Odrodzenia do Oświecenia.

Odrodzenie, inaczej renesans, to okres w historii kultury polskiej i europejskiej, kiedy w nauce i sztuce zaczęto twórczo nawiązywać do starożytności, w opozycji do światopoglądu średniowiecznego. Odrodzenie zaczęło się w XIV-XV w. We Włoszech, a od początku XVI w. Objęło inne kraje: Francje, Niemcy, Wielką Brytanie i większość Europy Zachodniej, a także wobec licznych kontaktów Polaków z uczelniami włoskimi przedostał się także do Polski. W okresie odrodzenia wynalazł Jan Gutenberg druk i upowszechnił książki drukowane. Powszechnie przyjmuje się, że już Długosz w jakimś stopniu uległ nowym prądom, aczkolwiek był on jeszcze człowiekiem średniowiecznym. W drugiej połowie XV w., pod koniec panowania Kazimierza Jagiellończyka, potem Jana Olbrachta i Aleksandra, renesans daje się w Polsce już silnie odczuć. Jednak rozkwit humanizmu w Polsce przypada niewątpliwie na pierwszą połowę wieku XVI. Humanizm był to sposób widzenia i rozumienia świata, w którym człowiek stanowi jego centrum. Natomiast tendencje występujące w średniowieczu, w nowym okresie osłabły.
Gdy mówimy o odrodzeniu, to przede wszystkim należy zaznaczyć, że w tym okresie następowała tendencja odradzania się poglądów i zasad estetycznych dawnej kultury starożytnej.
Nie zabrakło także ważnych przedstawicieli tej epoki. Jednym z nich był Mikołaj Kopernik, który ustalił ze centrum Układu Słonecznego stanowi nie Ziemia, lecz Słońce.
Także znany poeta Jan Kochanowski i Mikołaj Rej, a również publicysta Andrzej Frycz Modrzewski.

U schyłku XVI w. w sztuce pojawił się nowy styl zwany barokowym, ważnymi elementami tego stylu są monumentalizm i dynamizm. Podobnie jak renesans, narodził się we Włoszech. W krajach katolickich przypadł on na okres kontrreformacji. Barok to epoka pełna niepokoju, wojen, pożarów i śmierci.
Kultura baroku z znacznej części kontynuowała nurt przemian zapoczątkowany przez humanizm i renesans (rozwój literatury tworzonej w językach narodowych, zainteresowanie kultura antyczną – już w mniejszym stopniu). Językiem elit stał się język francuski.
Okres baroku możemy uważać za czas upadku szkolnictwa i uniwersytetów.
Również do literatury barok wniósł niezwykłe ożywienie. Każdy, kto potrafił pisać próbował swoich sił. Tematykę swych dzieł twórcy baroku czerpali z Biblii, mitologii, historii i życia codziennego. Najbardziej znanymi dramaturgami są: Racine, Molier i Lope de Vegi. Najwybitniejszymi polskimi poetami barokowymi byli: Wacław Potocki, Wespazjan Kochanowski i Jan Andrzej Morsztyn.
W dobie Baroku w Polsce powstała kultura szlachecka zwana Sarmatyzmem. Charakteryzował się samouwielbieniem dla polskości, niechęcią do cudzoziemców oraz inaczej wierzących. Z czasem sarmatyzm został uznany za zbiór wad narodowych, za hamulec niezbędnych reform państwowych.
Sarmatyzm to nie tylko ideologia, ale także styl sztuki. Najwyraźniej sarmatyzm odcisnął swe piętno w malarstwie portretowym. Charakterystycznym dla tego okresu stał się portret sarmacki.

Oświecenie było pierwszą epoką w nowożytnych dziejach formacją kulturową całkowicie świadomą swego istnienia. Był to Okres rewolucyjnych odkryć naukowych, nazywany wiekiem nauki. Nastąpił rozwój medycyny i poprawa higieny, dzięki czemu nastąpił szybki wzrost liczby ludności. Wynaleziono szczepionkę przeciw ospie i położono kres epidemiom.
Bardzo ważnych odkryć dokonano w dziedzinie nauk ścisłych. Izaak Newton sformułował prawo powszechnego ciążenia, a Antoine Lavoisier zbadał skład powietrza i wody. Jamek Watt skonstruował parowy silnik tłokowy. Odbyła się także pierwsza podróż balonem zbudowanym przez braci Montgolfier. Najważniejszym przedsięwzięciem wydawniczym, naukowym i kulturalnym oświecenia była „Encyklopedia, albo słownik nauk, sztuk i rzemiosł”. Słynnymi Polakami tej epoki byli: H. Kołłątaj, S. Staszic, Jan i Jędrzej Śniadeccy, I. Krasicki. Mecenasem nauki i kultury był król Stanisław August Poniatowski.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Kultura polska elementem kultury europejskiej

Wstęp


Zadaniem niniejszej pracy jest przedstawianie i naszkicowanie głównych elementów ewolucji kultury polskiej jako elementu kultury europejskiej do XX wieku.
Słowo "kultura" jest jednak wieloznaczne. Pojęcie kultury - podo...

Język polski

Czy kultura Polska jest kulturą europejską ?

Czy kultura Polska jest kulturą europejską ?
Kultura jako całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości, narodu bądź epoki zaznaczyła swą obecność także na ziemiach polskich, choć powstała ona nie tylko na swojej podstawo...

Język polski

Czy kultura Polska jest kulturą europejską?

Czy kultura Polska jest kulturą europejską ?
Kultura jako całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości, narodu bądź epoki zaznaczyła swą obecność także na ziemiach polskich, choć powstała ona nie tylko na swojej podstawo...

Geografia

Czy kultura Polska jest kulturą europejską ?

Kultura jako całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości, narodu bądź epoki zaznaczyła swą obecność także na ziemiach polskich, choć powstała ona nie tylko na swojej podstawowej, własnej i samodzielnie tworzącej się bazie, ...

Geografia

Czy kultura Polska jest kulturą europejską ? - wersja 2

Czy kultura polska jest kulturą europejską?

Polska jest jednym z wielu państw położonych na kontynencie europejskim. Znajduje się na obszarze między 54 50’N (Przylądek Rozewie) a 49 00’N (szczyt Opołomek w Bieszczadach) i 14 07...