Polski Czerwony Krzyż

Powstał 1919 r. Z siedzibą Zarządu Okręgu Warszawskiego przy ulicy Mazowieckiej. W pierwszym okresie działalności organizował pomoc sanitarną dla wojska, opiekę nad repatriantami, walkę z epidemiami. Do roku 1939 prowadził głównie akcje opiekuńcze, oświatowo – zdrowotne, szkolił zawodowo i społecznie kadry pielęgniarskie i sanitarne. Prowadził na terenie miasta własny szpital przy ul. Smolnej ( Szpital Główny PCK), przy którym powstała Szkoła Pielęgniarek. Ponadto organizował koła PCK dla młodzieży i dorosłych, prowadził przychodnie lekarskie , a od 1935 r. Instytut Przetaczania i Konserwacji Krwi.
We wrześniu 1939 roku PCK organizował pomoc sanitarną dla obrońców miasta, werbował honorowych dawców krwi. 1939 – 44 zmuszony przez okupanta niemieckiego do ograniczenia działalności prowadził Biuro Informacji i Poszukiwań , tajne szkolenia sanitarne „pogotowie krwi” , opiekował się jeńcami wojennymi w myśl Konwencji Humanitarnych Czerwonego Krzyża (konwencje genewskie) , niósł pomoc więźniom obozów koncentracyjnych.
W czasie powstania warszawskiego organizował szpitale , punkty opatrunkowe, patrole sanitarne, a po jego upadku uczestniczył w akcji ewakuacyjnej i tworzeniu szpitali dla rannych w miejscowościach podwarszawskich. Po wyzwoleniu Warszawy , mieścił się przy ulicy Pięknej.
PCK wniósł duży wkład materialny i organizacyjny w tworzenie społecznej służby zdrowia, stacji pogotowia ratunkowego i przetaczania krwi.
W pierwszych latach po wojnie udzielał pomocy repatriantom, informacji o zaginionych, prowadził ekshumacje.
W 1948 – 51 placówki lecznicze PCK przejęło państwo. W latach 1981 – 84 uczestniczył w akcji pomocy na rzecz najsłabszych grup ludności i na rzecz internowanych i więzionych.
Aktualne działania PCK:
· Uczestniczenie w akcjach pomocy społecznej
· Propagowanie i organizowanie ruchu honorowego krwiodawstwa
· Przysposobienie sanitarne
· Szerzenie oświaty zdrowotnej
· Wychowywanie młodzieży w duchu humanitarnym
Zarząd stołeczny PCK przy ulicy Mokotowskiej ma na terenie województwa stoł. warsz. 600 kół dorosłych i młodzieży szkolnej, skupiających ponad 82 tys. członków , oraz ponad 22 tys. honorowych dawców krwi ,ponad 20 tys. jest zrzeszonych w 92 klubach.

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja dla bezpieczeństwa

Międzynarodowy Czerwony Krzyż, Polski Czerwony Krzyż, Czerwony Półksiężyc

Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc


Czerwony Krzyż (Red Cross)

Międzynarodowa organizacja humanitarna i charytatywna, założona w 1864 z inicjatywy Szwajcara H.Dunanta, w celu niesienia pomocy rannym �...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Polski czerwony krzyż, międzynarodowy czerwony krzyż, czerwony półksiężyc.

Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc


Czerwony Krzyż (Red Cross)

Międzynarodowa organizacja humanitarna i charytatywna, założona w 1864 z inicjatywy Szwajcara H.Dunanta, w celu niesienia pomocy rannym �...

Historia

Polski Czerwony Krzyż

LOKALIZACJA PLACÓWKI


Polski Czerwony Krzyż, Zarząd Rejonowy,
Ul. Mickiewicza 2
64-100 Leszno

CELE DZIAŁANIA PLACÓWKI


Polski Czerwony Krzyż to organizacja pożytku publicznego. Organizacja powstała 18 s...

Język polski

pomocy czym zajmuje sie polski czerwony krzyż?pomocy

pomocy czym zajmuje sie polski czerwony krzyż?pomocy...

Język angielski

DAJE NAJJJ! Trzeba opisać organizacje w 2-3 zdaniach. - Caritas, - Polski Czerwony Krzyż, - Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody - Polska Akcja Humanitarna, - Greenpeace. Dzięki za pomoc ;)

DAJE NAJJJ! Trzeba opisać organizacje w 2-3 zdaniach. - Caritas, - Polski Czerwony Krzyż, - Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody - Polska Akcja Humanitarna, - Greenpeace. Dzięki za pomoc ;)...

Język polski

Napisz czym zajmuje się polski czerwony krzyż

Napisz czym zajmuje się polski czerwony krzyż...