Rozwój żródeł informacji i metod komunikacji.

1. Historia rozwoju internetu;
Na początku lat 60 XX wieku grupa Amerykańskich naukowców na zlecenie departamentu obrony USA podjęła prace badawcze nad koncepcją sieci o dużej odporności na uszkodzenia. Głównym założeniem archometu było zachowanie pełnej łączności, nawet w przypadku ataku nuklearnego. Początkowo dostęp do sieci zastrzeżony był tylko na użytek armii. Z czasem do departamentu obrony dołączone zostały uczelnie wyższe, jednostki naukowo badawcze i urzędy administracji publicznej. Powstała sieć łącząca wiele instytutów badawczych. Na początku lat 80 zbudowana została sieć nowoczesnych szkieletowych lini komunikacyjnych łączących duże centra komputerowe z którymi zaczeły łączyć się mniejsze sieci komputerowe. Powstały też pierwsze firmy komercyjne oferujące płatny dostęp do sieci również poza Stanami. Pod koniec lat 80 w sieci pracowało już ponad milion komputerów. Dla podkreślenia globalnego zasięgu system zaczęto nazywać Internetem.

Ważne daty;
1962r.- naukowcy rozpoczeli prace badawcze nad kompresją sieci.
1971r.- powstaje pierwsza poczta internetowa, nazwana e-mailem.
1973r.- stworzenie protokołu FTP (File Transfer Protocol).
1974r.- powstaje kolejny protokół TCP/IP (numer seryjny każdego PC).
1979r.- pierwsze grupy dyskusyjne w Internecie (czat).
1991r.- dotarcie Internetu do Polski, tworzenie pierwszych stron www.
1994r.- powstają sklepy internetowe i internetowe banki.
2000r.- powstają pierwsze portale internetowe (np. Facebook, Nk).


2.Systemy telefoni bezprzewodowej;
Pierwsz generacja (1G) - Powstała na początku lat 80. Technika analogowa, brak roamingu, czyli brak możliwości międzynarodowych. W Polsce operatorem był Centertel. Ograniczona możliwość przesyłania danych. Zdarzały się zakłócenia i podsłuchiwanie rozmów.

Druga generacja (2G) - Początek lat 90 technika cyfrowa, systemy GSM. W Polsce popularna była w takich sieciach jak Era i Plus, a potem Idea (Orange). Pełna transmisja danych 9,6 Kb/s. Pojawiło się przesyłanie impulsów, początki podłączenia się sieci telefonicznej do Internetu.

Trzecia generacja (3G) – technika cyfrowa, UMTS pojawiła się w 2002r. pełna możliwość usług internetowych i multimedialnych, poczta elektroniczna, bardzo szybka transmisja danych 384Kb/s.

Czwarta generacja (4G) – technika cyfrowa systemu UMTS. Jest używana jako określenie systemów, których specyfikacje opisuje przesyłanie danych z przepływności większych niż oferuje obecny system.

Dodaj swoją odpowiedź
Dydaktyka

Celestyn Freinet

Celestyn Freinet był jednym z największych pedagogów –nowatorów XX w. Życie jego nie było łatwe. Urodził się 15.x.1896 roku w wiosce prowansalskiej Gars w biednej rodzinie. Nie ukończył szkoły nauczycielskiej .Uczestniczył w I Wojnie ...

Pedagogika

Montessori, Korczak, Freinet.

Janusz Korczak – informacje

Janusz Korczak znany również jako "Stary Doktor". Był lekarzem i pedagogiem, jego prawdziwe nazwisko brzmiało Henryk Goldszmit. Urodził się 22 lipca 1878r. albo 1879r. w Warszawie.. Pochodził ...