I Wojna Światowa - opis najważniejszych wydarzeń

1. I wojna światowa


Nowe mocarstwa takie jak Niemcy oraz Włochy powstały, gdy podział koloni był już dokonany na całym świecie. Przypadły im tylko nie wielkie terytoria w Azji Afryce i Oceanii; agresywna polityka Niemiec; walki o niepodległość państw niemających swojego kraju.; 1882 powstanie trójprzymierza(Niemcy Włochy Aus-Wegr); pogorszenie stosunków między Niemcami i Rosjanami po dymisji kanclerza Rzeszy Otto von Bismarcka; 1904 Francja i Wlk. Brytania „serdeczne porozumienie” (ententa); 1907 trójporozumienie (Rosja Brytania Francja); 1907- tzw. Zbrojny pokój- rywalizacja między trójprzymierzem i ententą o kolonie rozwijając jednocześnie w Europie przemysł zbrojeniowy. Bałkany: chęc rozszerzenia wpływów na terenie Bałkanów przez Aus-Węgr i Rosję; 1908 AusWęgry dokonały aneksji na Bośni i Hercegowina; Rosja uznaje nie tamte państwa naruszyły ich strefę wpływów; 1912 I wojna bałkańska; wojska Buł. i Czarn., Grecji pokonują wojska Tureckie i zajęły europejską część jej terytorium. 1913- II wojna bałkańska- kwestia podziału zdobytych terenów skłóciła sprzymierzeńców. Buł. Atakuje dawnych sojuszników i przegrywa- traci wcześniejsze tereny; 28.06.1914 w Sarajewie zostali zamordowani następcy tronu Aus-Węgr arcyksięcia Ferdynanda oraz jego żonę- zabójca Gawriło Princip. Organizacja serbska „czarna Ręka”; 28,07,1914 Serbia odrzuca ultimatum i rozpoczyna się wojna Aus-Węgr przeciwko Serbi i Rosji; wydarzenia toczą się błyskawicznie kilka dni później zaczęła się wojna Niemyc i Aus-Węgr z Rosją i Francja.

2. Działania na froncie zachodnim


Podstawą działań niemieckich był plan wojny błyskawicznej opracowany przez gen. Von Schlieffena. Niemcy miały w krótkim czasie zwyciężyć Francję a potem przerzucić wojska na front wschodni i pokonać Rosję. Armia niemiecka szanse na realizację tego plany przegrawszy decydującą bitwę pod marną w wrześniu 1914r; po fiasku niemieckiego planu błyskawicznego zwycięstwa rozpoczęła się długotrwała wojna pozycyjna. Na froncie zachodnim wrogie armie walczyły w rozbudowanych okopach i bunkrach pod Ypres Verdum i nad Sommą przynosiły obu stronom ogromne straty ludzkie(1916); 1917 Niemcy rozpoczęli nieograniczoną wojnę podwodną przeciw wszystkim okrętom zmierzającym do portów ententy. Niemcy zaatakowali statki USA i wypowiedziały one wojnę Niemcom. Przystąpienie Stanów Zjednoczonych do wojny przychyliło szalę zwycięstwa na korzyść aliantów. 11 XI 1918 wyczerpane wojna Niemcy podpisały zawieszenie broni w Compiegne.

3. Działanie na innych frontach


1914- Rosja atakuje wschodnie prowincje Niemiec, Niemcy( Hindenburg i Ludendorff) zwyciężają Rosja w dwóch bitwach pod Dannenbergiem i nad jeziorami mazurskimi.; 1915 Niemcy zdobywają królestwo Polskie- koło Gorlic; 1916- Rosja- Bursiłow podejmuje kontrofensywę; straty aus-wegr; Rosja- problem dowozu broni i pożywienia; defensywa Niemiec; wojna pozycyjna pod koniec. Bałkany 1914- Turcja przystępuje do państw centralnych- zamyka cieśniny, Włochy w entencie wypowiadają wojnę państwom centralnym; 1915 Buł. do państw centralnych. 1916- Rumunia do ententy; 1917 Grecja do ententy. Wojna na morzach- Niemcy blokują dostęp do surowców entencie; reglamentacja żywności w pańtw cen., rozbudowanie łodzi podwodnych przez Niemcy. Skutki I wojny ŚW pochłonięcie dużo ofiar przez nowe środki walki.(czołgi samoloty, gazy bojowe)

4. Rewolucja w Rosji


Armia źle wyposażona zdemoralizowana ponosiła klęski na froncie cofając się przed Niemcami w głąb Rosji. Rewolucja lutowa 18 luty 1917- wielki straj w Pitagrodzie uzyskał poparcie wojska(8.03); 12.03 powstała Pitagordzka Rada delegatów; 15.03 abdykowal car Mikołaj II- powsał rząd tymczasowy; utworzona rząd tymczasowy( początkowo pod kier. Lwowa od lipca 1917 Kiereński. W ten sposób zaistniało zjawisko dwuwładzy w Rosji. Droga do przewrotu bolszewickiego- powrót Lenina do Rosji który rozpropagował swoje tezy kwietniowe( utworzenie republiki rad nacjonalizm, zniesienie aparatu przymusu 17,04,1917; Rewolucja październikowa- listopad- przejęcie władzy w Pitogrodzie przez Bolszewików(opanowali strategiczne punkty miasta, w 1917 6/7 listopada zdobywają siedzibę rządu tymczasowego- pałac zimowy; powołana na miejsce rządu Kiereńskiego RKL z Leninem na czele ogłosiła dekrety o pokoju(zapowiedź przerwania wojny) i ziemi ( chłopi dostają na własność) 1917.02 zwieszenie broni z Niemcami; 1918 przerwanie rozmów o pokój Niemcy zajmują Ukrainę Białoruś Litwę Łotwę i Estonię; 3.03.1918 w Brześciu Litewskim podpisano traktat pokojowy miedzy sowiecką Rosją a Niemcami i Aus-Węg.

5. Traktat wersalski i nowy ład w Europie.


Traktat wersalski- styczeń- czerwie 1919; 0 teoretyczna dominacja „wielkiej piątki” (Brytania Francja USA Japonia Włochy) – Głowna rola przypadła premierowi Francji Clemenceau, premierowi Wlkp. Loyd George, prezydentowi USA Wilson. Postanowienia wobec Niemiec: demilitaryzacja, demilitaryzacja Nadrenii, zwrot Francji terenów Alzacji i Lotaryngi, - protektorat zwycięskich mocarstw w Zagłębiu Sary, oddanie Belgii okretów Eupen o Malmendy, znaczne straty terytorialne na wschodzie, odszkodowanie wojene w wysokości 140 mln marek w złocie. W Niemczech traktat ten nazwano dyktatem. W następnych latach Niemcy dażyły więc do rewizji jego postanowień. Za najważniejszą zasadę po raz pierwszy uznano prawo narodów do samostanowienia. Na terenie dawnych wielonarodowościowych cesarstw: Aus-weg i Rosji powstały: Austria Czechosłowacja Królestwo Węgier Królestow Serbów Chorwatow i Słoweńców (SHS) Polska Litwa Łotwa Estonia Finlandia. Kwestie sporne o granice; po zakończeniu I wojny w Europie odbywały się spory dyplomatyczne- często konflikty militarne o granice. 28.06. 1919 na konferencja pokojowa w Paryżu utworzono Ligę Narodów(sklad organizacji międzynarodowej- państwa zwycięskie I wojnę ŚW oraz 13 państw neutralnych) Liga dbała o zachowanie pokoju i nie naruszanie granic. USA powróciły do polityki izolacjonizmu. Liga narodów okazała się organizacją całkowicie nie skuteczną. Granice Polski- o losach górnego śląska Warmi i Mazur miał zdecydować plebiscyt. Rosja nie uczestniczyła w Wersalu dlatego Polska musiała zbrojnie walczy o swoją granicę wschodnią Polska i Niemcy walczyły m.in. o Gdańsk. Ostatecznie przekształcono jej w wolne miasto pod patronem Ligi narodów

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Matura

Miłość w poezji barokowej. Rozwiń temat na podstawie interpretacji wierszy Cuda miłości oraz Do trupa J. A. Morsztyna.
Interpretacja wiersza Cuda miłości
1. rozpoznanie sonetu jako gatunku literackiego
2. określenie cech gatunko...

Język polski

Materiały do starej matury z Języka Polskiego.

22 Człowiek sam musi określić, co w życiu jest najważniejsze. Świat jakich wartości - ważnych dla ciebie - odnajdujesz w utworach literackich ?
Literatura od swych zaczątków stała się źródłem ideałów, postaw i wzorców osobowych...

Język polski

Reportaż w polskiej literaturze dwudziestowiecznej. Na wybranych przykładach omów zróżnicowanie poetyki i funkcje tych utworów.

Reportaż jest gatunkiem z pogranicza dziennikarstwa i literatury opisującym prawdziwe wydarzenia, których autor był świadkiem. Era polskiego reportażu rozpoczęła się w końcu XIX wieku za sprawą Melchiora Wańkowicza. W latach 60. i 70. re...