W poszukiwaniu czasu nadziei…

Rok 2003 dobiegł końca, ale jest to jednocześnie kontynuacja walki Mozambiku wobec biedy o zwycięstwo rozwoju kraju i poprawy losu 19 milionów obywateli.
Zmiany rozwoju kraju, który w ubiegłym roku dokonał wielu znaczących kroków będących jedynie początkiem długiej i korzystnej drogi w przyszłość, starając się umacniać swoją pozycję wśród narodów, jako kraj postępu, są obiecujące.
W przebiegu minionego roku, Mozambik gościł przedstawicieli Drugiej Konferencji Unii Afrykańskiej, która była wielce odpowiedzialnym zadaniem dla prezydentów tego kontynentu. Podejmowane rozmowy są decydującymi o przyszłości współdziałania krajów unijnych Afryki. Ale nie tylko, jako że społeczeństwa narodów afrykańskich, także maja olbrzymią silę oddziaływania. Oczywistym jest fakt, iż poziom życia krajów zależy nie tyle od zdolności i wykształcenia obywateli, zasobów i bogactw naturalnych państw, co także nie pozostaje bez znaczenia, ale jako najważniejsze uwidacznia się poczucie społeczności i wzajemnego zaufania. Dzięki relacjom interpersonalnym o kierunku zrozumienia i współdziałania, powstaje państwo, które oparte jest na zasobach ludzkich. Tym bardziej możliwy jest rozwój więzi unijnych Afryki, jako, że mieszkańcy tego kontynentu z natury dążą do poszukiwania wzajemnie łączących ich cech niźli w sposób sztuczny rozgraniczania na bazie narodowej. Te zagadnienia również poruszane były na Spotkaniu Szczytu Afrykańskiego. Jaki będzie rozwój dalszych rozmów i wdrożeń, miejmy nadzieje kolejny rok dowiedzie.
Na poziomie wewnętrznym dokonało się wiele pozytywnych weryfikacji wobec rozwoju kraju w sektorze administracji sadowniczej na przykładzie wielkiego procesu „ Sprawa Cardoso”, dając nadzieję na możliwość powrotu zaufania opinii publicznej wobec sprawiedliwości. Jednym z istotnych determinantów rozwoju panstwa jest kształtowanie zaufania obywateli. Osiągnąć to można poprzez ukazanie życzliwego ustosunkowania władz wobec obywateli i efektywne działanie administracji. Choć proces nadal trwa, wszyscy mają nadzieję na niezależność sadowniczą i pociągniecie do odpowiedzialności winnych śmierci dziennikarza Cardoso, postawa taka daje nadzieje na usprawnienie pracy administracji, a co za tym idzie zwalczania zjawisk patologicznych w kraju.

Konstytucja i powołanie Konsylium Konstytucyjnego jest innym znaczącym postępem w rozwoju sadowniczo – politycznym Mozambiku.
Przebieg wyborów samorządnych w atmosferze pokoju i porządku świadczy o zdarzeniach politycznych Mozambiku minionego roku, co zapisało się po raz pierwszy w historii, jako początek uświadomienia w kwestiach terytorialnych partii pomiędzy Frelimo (partia rządząca) i innymi ugrupowaniami politycznymi na scenie narodowej. Można w tym akcie dostrzec obronę postulatu obrony praw obywateli Mozambiku, czyli osób tworzących to państwo. Obrona podstawowych potrzeb ludzkich jak prawo do opieki zdrowotnej, dostęp do edukacji, również i bytowych, zależna jest od poziomu oraz tempa rozwoju gospodarczego, ale jednocześnie jest jego determinantem.
Jest jeszcze wiele innych pozytywnych zdarzeń, które miały miejsce w Mozambiku w roku 2003, jak choćby w dziedzinie ekonomii, gdzie dojdzie do zakończenia dzieła w pracach planu „pipe - line”, w którym będzie inaugurowana eksploatacja gazu naturalnego z Mozambiku głównie do RPA, w pierwszym kwartale 2004 roku. Czy innym, otwarcie kanału wodnego w miejscowości Chokwe, który ma olbrzymie znaczenie dla społeczności miejscowej tego regionu, dając im nadzieję na zamknięcie okresu głodu. W transporcie niebagatelnym zdarzeniem jest naprawa i konstrukcja 9 000 km autostrad kraju i inwestycje na rozwój Linii Kolejowych Mozambiku, których funkcjonalność jest w opłakanym stanie, etc. Wszystkie te inwestycje świadczą o rozwoju cywilizacyjnym Mozambiku, który jest w czasach obecnych głównym celem „państw współczesnych”.
Przynosi to nadzieję na rok 2004, w którym spodziewanych jest wiele wydarzeń politycznych. Głównym, na którym skoncentrowana jest uwaga opinii publicznej wszystkich obywateli, to wybory legislacyjne i prezydenckie, powrócą oni do urn wyborczych, którzy zdecydują o powołaniu Prezydenta Republiki Mozambiku jak i 250 członków Parlamentu.

Przed wyborami spodziewa się wielu toczących się debat wyborczych, kampanii wyborczej, starannie przeprowadzonych wyborów, wnikliwie przeliczonych głosów i wyników. W związku z tym są nieuniknione emocje, głównie w sferze spodziewanej atmosfery przebiegu wyborów, jak i sytuacji czy lider będzie wybrany odpowiedzialnie, co może decydować czy będzie zachowany pokój i harmonia w Mozambiku.
Mozambik potrzebuje już nie tylko nowego scenariusza rozwoju kraju, ale efektywnego wdrażania jego zamierzeń, który dopisze dalsze karty historii, będące miejmy nadzieję powodem dumy i silnej pozycji państwa Jest to możliwe wraz z integracją Afrykanką, która nie jest jedynie naznaczonym odgórnie teoretycznym schematem, a żywym tworem akceptowanym przez obywateli, o czym świadczą podejmowane przez nich działania w sferze ekonomicznej, socjalnej, a nawet ekologicznej, może nie na wielką skalę, ale jako etap kluczowy, co decyduje o przyszłości nie tylko Mozambiku, ale Afryki.

Dodaj swoją odpowiedź
Zarządzanie

Człowiek – obawa, nadzieja, odpowiedzialność.

Wstęp

Żyjemy w społeczeństwie, gdzie nawet prawda, że 2 x 2 = 4 nie jest dla wszystkich oczywista. Dziś niejednokrotnie dekadencja posunęła się już tak daleko, że ludzie (a nawet społeczności) negują istnienie obiektywnej pra...

Język polski

Wszystko o Renesansie.

RAMY CZASOWE
WŁOCHY
Początek: przełom XIV w.
Koniec: XVI w.
EUROPA
Początek: XV w.
Koniec: po lata trzydzieste XVII w.
PODSTAWOWE CECHY KULTURY RENESANSU
Epoka ta narodziła się we Włoszech w XIV wieku. ...

Język polski

Marzyciele i ich dramat niespełnienia. Omów w oparciu o wybrane utwory z literatury polskiej i obcej.

BIBLIOGRAFIA
Literatura podmiotu

1. Coelho Paulo, Alchemik, Drzewo Babel, Warszawa 2003.
2. Conrad Joseph, Lord Jim, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1973.
3. Flaubert Gustaw, Pani Bovary, Państwowy Instytut Wydawniczy,...

Geografia

Wielkie odkrycia geograficzne - Portugalia.

Wiek XV rozpoczął się w dziejach poznania świata nową epokę, którą nazwano okresem wielkich odkryć geograficznych. Z początku Xv wieku środkowa południa i południowo-wschodnia Europa zajęta była sprawami wewnętrznymi. Wewnętrzna sł...

Psychologia

Samotność - jak sobie z nią radzić.

Jedno z najpowszechniejszych źródeł cierpienia to samotność. Od czasu do czasu jest ona udziałem każdego z nas, ale niektórzy doświadczają jej przez całe życie.

Samotność to bolesna świadomość, że brak nam znaczących kont...