Kształtowanie się porządku międzynarodowego po 11 września 2001 roku.

Zamachy z 11 września wstrząsnęły nie tylko Stanami Zjednoczonymi. W konsekwencji ataków międzynarodowa scena polityczna uległa sporym przeobrażeniom.
Prezydent Władimir Putin doskonale wykorzystał okazję i zaoferował bezcenną pomoc wywiadowczą dla amerykańskiej wojny z terroryzmem. Dzięki temu posunięciu zapewnił swemu krajowi status wiarygodnego, choć nie bezkrytycznego sojusznika. Putin zabiegał o uzyskanie konkretnych korzyści gospodarczych, które uzupełniłyby jego zyski polityczne, takie jak pełne członkostwo w elitarnej grupie G-8 i nowe porozumienie z NATO. Uzyskał to. Moskwa zaczęła też występować w roli alternatywnego strategicznego dostawcy ropy.
Indie i Pakistan, postawione pod pręgierzem za próby z bronią jądrową, nagle stały się obiektem umizgów. Wojskowi przywódcy Pakistanu przestali być wyrzutkami społeczności międzynarodowej i weszli do koalicji polującej na Osamę bin Ladena, przywódcę siatki terrorystycznej Al – Kaida, odpowiedzialnej za niszczycielskie ataki. Brak demokratycznej legitymacji dla władzy w tym państwie stał się nagle mniej ważny.
Indie, regionalny rywal Pakistanu, również skorzystały na wzroście roli Stanów Zjednoczonych w Azji Południowej, zwłaszcza w konflikcie kaszmirskim. Obecność USA jest swoistym hamulcem w eskalacji tego konfliktu.
Z kolei przywódcy poradzieckich republik środkowo azjatyckich, wcześniej potępiani za autorytaryzm, pojawili się w nowym wcieleniu jako sprzymierzeńcy Ameryki i niezłomni przeciwnicy muzułmańskiego terroryzmu.
Po 11 września spadło znaczenie NATO. Pakt ten, dawniej nieodłączna część amerykańskiego myślenia strategicznego, został zepchnięty na margines jako zbyt ociężały w podejmowaniu decyzji. Waszyngton sam dobrał sobie do prowadzenia wojny w Afganistanie „koalicję chętnych”.
NATO odgrywa jednak nadal ważną rolę w europejskim systemie bezpieczeństwa. Dowodzi tego poparcie przez USA poszerzenia sojuszu o dawne komunistyczne kraje Europy Wschodniej.
Konserwatyści rządzący w Waszyngtonie byli bardzo rozczarowani swymi sojusznikami w Europie z czasów zimnej wojny. Bardzo pochlebnie oceniony został jedynie premier Wlk. Brytanii Tony Blair. Zyskał doskonałe oceny w USA za swe bezwarunkowe poparcie dla prezydenta George’a W. Busha, stracił jednak sporo w swoim kraju.
Krajem, który także sporo stracił w następstwie ataków z 11 września, są Chiny. Ich dotychczasowy sojusznik, Pakistan, znalazł się w silnym uścisku amerykańskim. Kraj Perveza Musharrafa nie może jak dawniej ściśle współpracować z Chinami, będąc jednocześnie głównym sojusznikiem USA w regionie.
11 września zapoczątkował radykalną rewizję amerykańskiego podejścia do Arabii Saudyjskiej, eksportera ropy naftowej i kluczowego arabskiego sojusznika wojskowego i gospodarczego USA w regionie. Zasobne w ropę Królestwo Saudyjskie, rodzinny kraj większości terrorystów 11 września, uchodzi teraz za część problemu, a nie za jego rozwiązanie. Wśród 19 samobójców – zamachowców, którzy dokonali ataków na WTC i Pentagon było aż 15 Saudyjczyków.

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja dla bezpieczeństwa

Strategia bezpieczeństwa narodowego

STRATEGIA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Polityka bezpieczeństwa narodowego Polski cechuje się niezmiennością celów i zasad. Zapewniła wyjątkowy w naszej historii poziom bezpieczeństwa, oparty m. in. na gwarancj...

Politologia

Wyzwania polskiej polityki bezpieczeństwa w XXI w.

Polityka bezpieczeństwa narodowego wolnej i demokratycznej Polski cechuje się niezmiennością celów i zasad. Zapewniła wyjątkowy w naszej historii poziom bezpieczeństwa, oparty m. in. na gwarancjach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sytuacja m...

Administracja

Motywacja w pracy

Wstęp

Współczesne firmy, chcąc pozyskać wykwalifikowanego pracownika, są zmuszone do zaoferowania, oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, także szeregu świadczeń pozapłacowych. Rola tych świadczeń, oferowanych przez przedsiębiors...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Pojmowanie funkcji armii i jej zadania po wstąpieniu do Nato.

12 marca 1999 roku to data nowej epoki dla Polski i polskiej armii.
Od początku obecności Polski w Sojuszu, NATO stanowi dla nas ważny instrument dla realizacji nie tylko naszych narodowych interesów, lecz także interesów społeczności m...

Administracja

Źródła powszechnie obowiązującego prawa administracyjnego.

Rozdział I
Administracja publiczna i prawo administracyjne

1.1 Pojęcie i typowe cechy administracji publicznej

Administracja z łac. „administrare” oznacza być pomocnym. Jest to działalność organizatorska zmierzająca...