Czym jest stres ?
Określenie stresu.
Słusznie będzie zacząć omawianie stresu od podstawowej definicji reakcji stresowej. W dalszej części zajmiemy się stresem bardziej szczegółowo, teraz jednak zaczniemy od podstaw.
Termin stres pochodzi z fizyki, gdzie odnosi się on do różnego typu napięć, nacisków lub sił, które działają na system. Termin ten do nauk o zdrowiu po raz pierwszy wprowadził w 1926 roku Hans Selye. Jako student drugiego roku medycyny na uniwersytecie w Pradze, zwrócił on uwagę na fakt, że u wszystkich pacjentów cierpiących z powodu różnych niedomagań somatycznych, występuje wiele wspólnych symptomów. Zaliczyć do nich możemy utratę apetytu, osłabienie mięśni, podwyższone ciśnienie krwi, utratę motywacji do osiągnięć. Zastanawiając się dlaczego symptomy te wydają się być wspólnie niezależne do rodzaju choroby somatycznej, Selye doszedł do wniosku, że można je nazwać po prostu syndromem choroby. W swych wczesnych pracach Selye używał terminu stres do opisania sumy wszystkich niespecyficznych zmian (wewnątrz organizmu), funkcjonalnych lub organicznych albo po prostu stopnia zmęczenia znużenia ciała. Bardziej współczesna definicja stresu podana przez Selyego glósi, że stres jest niespecyficzną reakcją organizmu na wszelkie niedomagania.
Chociaż definicja ta spotkała się z dość powszechną akceptacją, nie ominęła jej również krytyka. Poddaje się jej najczęściej ten aspekt definicji, który dotyczy określenia tego, w jakim stopniu reakcja stresowa jest niespecyficzna. Selye (1956, 1974) obstawał przy tym, że reakcja stresowa stanowi przede wszystkim w wysokim stopniu niespecyficzny zespół zmian psychofizjologicznych, niezależnych od natury czynnika wywołującego stres. Inni badacze natomiast sprzeciwiali się temu, twierdząc, że wzorzec poststymulacyjny reakcji psychologicznych może się charakteryzować różnym stopniem specyficzności; może on zależeć zarówno od charakteru bodźca, jak i od indywidualnych właściwości organizmu. Do dziś ten problem nie został rozwiązany.