"Ten Obcy" - opracowanie

Irena Jurgielewiczowa (ur. 13 stycznia 1903 w Działoszynie k. Wielunia - zm. 28 maja 2003 w Warszawie w wieku 100 lat) - powieściopisarka, pedagog, autorka wielu prac dotyczących czytelnictwa i dydaktyki oraz wykładowca w Wolnej Wszechnicy Polskiej.

Na wniosek dzieci otrzymała Order Uśmiechu.

Twórczość:
1948 - Historia o czterech pstroczkach
1948 - Warszawa -serce Polski
1949 - Literatura najłatwiejsza
1950 - Wiewiórcza mama
1951 - Osiem lalek i jeden miś (sztuka)
1954 - KETSIS, Lubiński szczur
1957 - O chłopcu, który szukał domu
1958 - Kajtek, warszawski szpak
1960 - Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla
1961 - Ten obcy (powieść psychologiczna)
1963 - Rozbita szyba (opowiadanie)
1964 - Niespokojne godziny
1966 - Tort orzechowy (opowiadanie)
1968 - Wszystko inaczej (powieść obyczajowa)
1969 - Niebezpieczna przygoda (opowiadanie)
1971 - Ważne i nieważne
1975 - Inna? (dalszy ciąg Tego obcego; na podstawie powieści zrealizowano film fabularny)
1982 - Strategia czekania

TEN OBCY


Książka została wpisana na Listę Honorową H. Ch. Andersena (1964), na którą wpisywane są wybitne książki współczesnych pisarzy z całego świata, służące ideom przyjaźni i zbliżenia między dziećmi i młodzieżą wszystkich narodów. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY), działające pod patronatem UNESCO.

Książka opowiada o problemach związanych z miłością oraz wyzwaniach związanych z dorastaniem wśród młodzieży. Jej bohaterami jest czwórka przyjaciół: Ula, Pestka, Julek i Marian. Akcja książki rozgrywa się w małej wsi, w Olszynach położonych około 150 km od Warszawy. Podczas wakacji dzieci znajdują wyspę powstałą po wiosennej powodzi, gdzie spędzają później dużo czasu. Zagospodarowywują ją: robią szałas, ustawiają żerdzie, aby dostęp do niej był łatwiejszy. Pewnego dnia na wyspie pojawia się tajemniczy chłopak. Okazuje się że chłopak jest ranny, więc paczka przyjaciół postanawia się nim zaopiekować. Z początku chłopiec jest małomówny, lecz z czasem wyjawia przed załogą swoje sekrety.

Streszczenie


Akcja powieści "Ten Obcy" rozgrywa się w osadzie Olszyny. Obok tej wsi płynęła rzeka Młynówka, na której po powodzi powstała wyspa połączona brzegiem jedynie poprzez przewrócone drzewo. Wyspa stała się miejscem czworga dzieci: Mariana Pietrzyka, Julka Milera (ciotecznych braci) oraz Pestki Ubyszówny i Uli Zalewskiej.

O kryjówce na wyspie nie wiedział nikt z mieszkańców wsi. Jak codziennie po zabawie na wyspie rozeszli się do domów, lecz Julek zapomniał Scyzoryka "chłopcy oczywiście wrócili po zaginiony przedmiot i zobaczyli niedopalone ognisko" Natychmiast postanowili to sprawdzić. Następnego dnia powiadomili o tym Pestkę, a ona przekazała to Uli.
Pierwsze nieznajomego zobaczyła Ula z Pestką - spał pod leszczyną. Pestka pobiegła po chłopców, natomiast Ula obserwowała śpiącego. Był nim kilkunastoletni chłopiec: wyraźnie zmęczony, wychudzony, w podniszczonym ubraniu. Niebawem obudził się i Ula zaoferowała mu pomoc zagotowała mu wodę z Miętą tak jak robiła to na obozie harcerskim. Okazało się, że nieznajomy jest ranny w nogę i ma gorączkę. Tajemniczy przybysz nie chciał niczego mówić o sobie, każdą informację uzyskiwano z największym trudem. Zenek, bo tak miał na imię, powiedział, że przyjechał do Olszyn autostopem, podróżuje zaś do Strykowa, gdzie przy budowie mostu pracuje jego wujek.

W następnych dniach Zenek nie był bardziej skory do rozmowy. Pogarszał się też stan jego nogi, którą, mimo oporu chłopca, opatrzył ją ojciec Uli, miejscowy lekarz. Zenek nie posłuchał doktora Zalewskiego i uciekł bowiem nie chciał zostać w szpitalu rozpoznanym. Daleko nie uszedł ponieważ noga zaczęła krwawić wrócił na wyspę. Czteroosobowa "załoga" wciąż opiekowała się nim, dzieci wynosiły z domów pożywienie, głównie ziemniaki przynosili Julek i Marian. Dzieci zbudowały szałas, były wobec Zenka bardzo troskliwe. Ten ostatni wciąż niewiele mówił, unikał kontaktów z kimkolwiek, czasami sprawiał nawet wrażenie opryskliwego.

Pewnego dnia Marian i Julek pojechali na rowerach do Strykowa, by odszukać wujka Zenka. Napotkali jednak trudności, bo nie mieli rowerów.

Grzesik: Najpierw chciał znaczek z Izraela ,ale jak mama się dowiedziała kazała dać w zastaw coś cennego z pomocą przyszła pestka, która oddała swój Zegarek.

Niestety, okazało się, że pana Antoniego Janicy tam nie ma, że w tej miejscowości odwołano budowę mostu i nikt nie wie, gdzie on aktualnie pracuje. W międzyczasie Zenek powiedział nieco więcej o sobie: mieszkał we Wrocławiu, jego matka nie żyje, natomiast ojciec jest dla chłopca zły, nie chce go - - stąd ucieczka z domu. Wiadomość o nieobecności wujka załamała "obcego".

Mijały dni. Zenek wciąż mieszkał na wyspie, a "załoga" nadal opiekowała się nim. Pewnego dnia Julek chciał iść kupić Zenkowi chleb lecz ten powiedział ,że sam pójdzie - mały chciał się napić oranżady więc jeszcze tego dnia poszli do sklepu przy szosie zobaczyli tam Zenka który ukradł jabłka nazwał to Sportem ,a ich tchórzami. Gdy się napili mieli już iść ale koń który miał w wozie dziecko oszalał z powodu motoru zaczął się szarpać i galopować,a z przeciwka jechało auto Zenek bez chwili zastanowienia postanowił dziecko uratować i w ostatniej chwili skręcił lejcami.
Gdy wracali znowu nabrał ochotę na jabłka i poszedł pod jabłoń - ponownie nazwał ich tchórzami tylko Ula nie poszła "Kraść" . Mało tego, pewnego dnia Marian dowiedział się, iż Zenek na targu w Łętowie ukradł pieniądze przekupce. Gdy wydała się ta tajemnica, chłopak, po rozmowie z Ulą, do której odczuwał wyraźną sympatię, zniknął z Olszyn.

"Załoga" nie mogła zapomnieć o Zenku. Szczególnie Ula, która głęboko przeżywając dokonaną przez chłopca kradzież, postanowiła zarobić 50 złotych i zwrócić je przekupce.
Zarobiła te pieniądze zbierając porzeczki. Poszukiwania Zenka nie przynosiły rezultatu. Aż nagle Julek spotkał go na targu w Strzemienicach - Zenek grał w karty z grupą chuliganów. Wiadomość o tym, że Ula oddała pieniądze zrobiła na Zenku duże wrażenie, jednak nie chciał wrócić na wyspę.

Wreszcie wrócił. Zaczął pracować, by zwrócić Uli pieniądze. Jednak konflikt z miejscowymi chłopcami doprowadził do tego, że ci ostatni postanowili zainteresować milicję nieznajomym. Zenek musiał się schować w innym miejscu. Został gościem doktora. Ku zaskoczeniu Uli, której stosunki z ojcem układały się dotychczas źle, dziewczyna uważała, że ojciec jej nie kocha, nie ufała mu. Sprawa Zenka stanowiła przełom w ich życiu. Odbyła się długa rozmowa Uli z ojcem, podczas której wyjaśniono wiele spraw (matka dziewczyny nie żyła), doktor okazał się kochającym ojcem, nie zaś zimnym i surowym człowiekiem. Ula dowiedziała się również ,że ciotki nie pozwoliły się im widywać ojciec co jakiś czas siedział w kawiarence przed szkołą i oglądał jak z niej wychodziła.

Zenek bardzo dobrze czuł się w domu Uli. Doktor osobiście pojechał do Tczewa, gdzie pracował pan Janica. Wujek był gotów przyjąć do siebie Zenka, z radością podjął się trudu wychowywania go.

Zenek wyjechał. Zostawił list do Uli, w którym zapewniał ją o swej miłości. Wyjaśnił też ostatecznie, dlaczego uciekł z domu - jego ojciec pił, znęcał się nad synem. W kopercie było również pięćdziesiąt złotych - zwrot długu. List kończył się zapewnieniem, że Zenek nigdy nie zapomni Uli i któregoś dnia wróci do Olszyn.

CZAS I MIEJSCE AKCJI


Wydarzenia przedstawione w powieści rozgrywają się w latach 50 XX wieku.
Akcja toczy się w małej osadzie Olszyny nad rzeką Młynówką, głównie na małej wyspie, która powstała na rzece po wiosennej powodzi.

BOHATEROWIE


Zenek Wójcik jest głównym bohaterem książki. Po śmierci matki mieszkał sam we Wrocławiu z ojcem alkoholikiem. Miał jednak dość takiego życia, więc postanowił uciec do wuja. Podczas ucieczki zranił nogę i zatrzymał się na wyspie niedaleko Olszyn. Zenek zakochuje się w Urszuli Zalewskiej.

Ula Zalewska jest bardzo cichą i skrytą dziewczyną. Nie lubi nikomu mówić o swoich uczuciach. To właśnie ona pierwsza zauważyła, że Zenek jest ranny, i że paczka powinna mu pomóc. Ula mieszka ze swoimi ciotkami w Warszawie. Do ojca, który jest lekarzem jeździ tylko w wakacje. Podobnie jak Zenek nie ma matki.
Julek Miler to dziesięcioletni kuzyn Mariana. Jest bardzo energiczny. Nie lubi bawić się z dziewczynkami, chyba, że z Pestką. Uwielbia Zenka i traktuje go jak największego bohatera i swój autorytet, chociaż na początku chciał się z nim pierwszy bić.

Pestka Ubyszówna jest energiczną dziewczyną i lubi imponować Marianowi swoimi umiejętnościami, np. pływaniem. Pestka jest najlepszą przyjaciółką Uli, chociaż czasami obie przestają się lubić. Podziwia Zenka za jego odwagę.

Marian Pietrzyk jest najstarszy z całej paczki. Pełni w niej rolę lidera i przewodnika. Jest starszym bratem ciotecznym Julka. Lubi Pestkę. Na początku waha się, czy przyjąć Zenka do ich paczki, potem się jednak do niego przekonuje.

FABUŁA - Plan wydarzeń


1) Przybycie obcego na wyspę.
2) Rozmowa Uli z Zenkiem.
3) Wizyta u lekarza.
4) Ucieczka i powrót Zenka.
5) Postanowienie odnalezienia wujka Zenka Antoniego Janicy.
6) Wyprawa rowerowa.
7) Smutna wiadomość
8) Niezadowolenie nowo poznanego chłopca.
9) Ratunek Dunaja -Zenek bohaterem.
10) Brak pieniędzy.
11) Kradzież jabłek.
12) Smutek Uli.
13) Odejście Zenka.
14) Kłótnia braci.
15) Powrót chłopca.
16) Ratunek dziecka.
17) Zachwyt mieszkańców wsi.
18) Praca Uli -uratowanie przyjaciela.
19) Wyjawienie tajemnicy rodzicom.
20) Pomoc doktora Zalewskiego.
21) Odnalezienie wujka Zenka przez policję.
22) Wyznanie miłości.
23) Odprowadzenie przyjaciela na kolejową stację.
24) Pożegnanie.
25) Oświadczenie pisania korespondencji.
26) Odjazd Zenka do wuja Antoniego

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Ten Obcy" - opracowanie

Irena Jurgielewiczowa (ur. 13 stycznia 1903 w Działoszynie k. Wielunia - zm. 28 maja 2003 w Warszawie w wieku 100 lat) - powieściopisarka, pedagog, autorka wielu prac dotyczących czytelnictwa i dydaktyki oraz wykładowca w Wolnej Wszechnic...

Język polski

Opracowanie lektury "Ten Obcy" I. Jurgielewiczowej.

"Ten obcy" - streszczenie w 12 zdaniach.


Książka zaczyna się przedstawieniem bohaterów: Pestki, Uli, Mariana i Julka, których miejscem zabaw stała się niewielka wysepka. Któregoś dnia wakacji przybył na nią nieznajomy z rann...

Język polski

"Ten obcy" opracowanie.

Ten obcy
Powieść Ireny Jurgielewiczowej. Tytułowy "obcy", Zenek Wójcik, uciekł z domu, od ojca-alkoholika, w poszukiwaniu wujka. Przypadkiem poznaje "załogę": Ulę, Pestkę, Mariana, Julka. Dzieci oferują mu pomoc, kt...

Język polski

"Ten Obcy" opracowanie lektury.

Najpierw zaczniemy od przedstawienia autorki:

Irena Jurgielewiczowa (ur. 13 stycznia 1903 w Działoszynie k. Wielunia - zm. 28 maja 2003 w Warszawie w wieku 100 lat) - powieściopisarka, pedagog, autorka wielu prac dotyczących czytelnictwa...

Język polski

"Ten Obcy" opracowanie lektury.

1. Irena Jurgielewiczowa - wiadomości o autorce.
urodzona 1903 - zmarła 2003 - powieścio pisarka, pedagog, autorka książek dla dzieci m.in.:
- o 4 sroczkach,
- Ten Obcy.
Laureatka orderu uśmiechu.

Notka biograficzna :...

Język polski

"Ten Obcy" - opracowanie.

Zenek

Postać, którą polubiłam najbardziej to tytułowy bohater, czyli Zenek Wójcik.Chłopiec ma około 16 lat.Mieszka w Warszawie.
Zenek uciekł z domu, ponieważ jego ojciec był alkoholikiem, a matka zmarła.Chciał dostać się ...