"Ten obcy" opracowanie.
Ten obcy
Powieść Ireny Jurgielewiczowej. Tytułowy "obcy", Zenek Wójcik, uciekł z domu, od ojca-alkoholika, w poszukiwaniu wujka. Przypadkiem poznaje "załogę": Ulę, Pestkę, Mariana, Julka. Dzieci oferują mu pomoc, którą przyjmuje niechętnie. Budzi ich podziw i sympatię ratując pozostawionego na wozie małego chłopca, ale spotyka się z potępieniem, gdy okazuje się, że ukradł przekupce pieniądze. Wtedy chłopak postanawia odejść na zawsze. Na odchodnym wyznaje Uli, że ukradł z głodu i że nie ma domu. W końcu, dzięki pomocy ojca Uli, udaje mu się odnaleźć wujka.
Pestka
Bohaterka powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. "Ten obcy", przyjaciółka Uli Zalewskiej. Ambitna, pewna siebie, wzbudzająca podziw i uznanie rówieśników, przeciwieństwo Uli. Stosunki między dziewczynkami psują się, gdy okazuje się, że to Ula właśnie zwróciła uwagę Zenka, że to ją chłopiec obdarzył zaufaniem i głębszym uczuciem, z czym Pestka absolutnie nie chciała się pogodzić.
Wójcik Zenek
Bohater powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. "Ten obcy", chłopiec poszukujący wujka, do którego ucieka przed ojcem - alkoholikiem. Jego matka nie żyje. Ten pozornie arogancki, pewny siebie i niezbyt uczciwy chłopiec pokazuje swoje prawdziwe oblicze wrażliwego, nieszczęśliwego, zagubionego młodego człowieka. Dzięki przyjaźni z dziećmi z wyspy, a zwłaszcza z Ulą, która także nie ma matki, i przy pomocy jej ojca - doktora Zalewskiego, odnajduje wujka, a co za tym idzie, szczęśliwy dom.
Zalewska Ula
Bohaterka powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. "Ten obcy", dziewczynka spędzająca wakacje u ojca, z którym pozostaje w poważnym konflikcie - nie chce mu wybaczyć, że odszedł od jej nieżyjącej już matki. Cicha, skromna, ofiarna (zwraca za Zenka ukradzione przez niego pieniądze), staje się obiektem pierwszej miłości tytułowego bohatera. Dzięki spotkaniu z chłopcem godzi się z ojcem, który udziela młodemu przybyszowi pomocy.
Irena Jurgielewiczowa (ur. 1903 r.)
Powieściopisarka i pedagog. Autorka wielu utworów adresowanych do dzieci i młodzieży. Najpopularniejsze utwory dla dzieci: "Historia o czterech pstroczkach", "O chłopcu, który szukał domu", "Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla". Najbardziej znane powieści dla młodzieży: "Ten obcy", "Niespokojne godziny", "Wszystko inaczej", "Ważne i nieważne", "Inna". Jej powieści cechuje znakomita znajomość psychiki młodego odbiorcy, ukazują one skomplikowane stosunki w grupie rówieśników, a także między rodzicami a dziećmi. Autorka daje i jednym, i drugim prawo do popełniania błędów oraz opowiada się za partnerstwem w rodzinie.
Czy wiesz, że...
powieść "Ten obcy" została w 1964 r. wpisana na Listę Honorową H. Ch. Andersena? Na listę tę wpisywane są wybitne książki współczesnych pisarzy z całego świata, służące ideom przyjaźni i zbliżenia między dziećmi i młodzieżą wszystkich narodów. Wyróżnienie to przyznawane jest przez Międzynarodowe Kuratorium Książki Dziecięcej (IBBY), działające pod patronatem UNESCO