Recenzja filmu "Pan Tadeusz"

Andrzej Wajda dokonał adaptacji filmowej „Pana Tadeusza” – epopeja narodowa Adama Mickiewicza.

Film jest historia szlachecką rozgrywającą się w latach 1811 – 1812. Wydarzenia ukazane w filmie składają się na obraz życia w Soplicowie (m.in. w zamku Horeszków), karczmie, zaścianku Dobrzyńskich.

Dzieje Pana Tadeusza (Michał Żebrowski) to główny wątek filmu. Główny konflikt filmu polega na zabójstwie Stolnika Choreszki (Mieczysław Kalenik) przez Jacka Soplicę (Bogusław Linda). Soplica zrobił to ze względu na niechęć Choreszki do oddania jemu ręki, swojej córki Ewy. Przez następny czas Jacek Soplica ukrywa się pod pseudonimem księdza Robaka. Między postaciami dochodzi do małej wojny, którą spowodował Gerwazy (Daniel Olbrychski) namawiając do najazdu Hrabiego (Marek Kondrat). Po udanym Dobrzyńscy dżokeje opijają zwycięstwo i zasypiają. Nad ranem zaskakują ich i łapią wojska Moskali. Dzięki fortelowi Ks. Robaka Dobrzyńskich udaje się oswobodzić i wtedy rozpoczyna się bitwa z Rosjanami, pomyślnie zakończona przez Polaków. Jacek Soplica umiera a Tadeusz poślubia podopieczną Telimeny (Grażyna Szapołowska), Zosię (Alicja Bachleda-Curuś).

Gra wszystkich aktorów zachwyca! Twarz Gerwazego była wiecznie groźna, nieprzyjazna w stosunku do Sopliców. Daniel olbrychski dał całą swoją energie do odegrania roli. Gra aktorska ról kobiecych była perfekcyjna. Grażyna szapołowska odegrała swoją role z sercem, tak jak i Alicja bachleda-curóś.
Twórcą muzyki w „Panu Tadeuszu” jest Wojciech Kilar. Jego melodia, stanowiąca motyw przewodni filmu, to tak udany muzyczny odpowiednik uczuć bohaterów, że wydaje mi się, iż bez tego film straciłby nie tylko nastrój, ale może nawet i sens.

Twórcą scenografii jest Allan Starski. Dekoracje użyte w filmie są kosztowne, drobiazgowe, wykonane z rozmachem, jaki i szczegółowe. Kostiumy aktorów wygadają jak z epoki, wykonane z niezwykłą dbałością, konsultowane ze znawcami. Myślę, że jest to jedna z najlepszych lekcji historii o tamtych czasach.

Na koniec chciałabym podkreślić, że film „Pan Tadeusz” jest najlepiej wykonanym odzwierciedleniem dzieła Adama Mickiewicza. Dzięki niemu możemy lepiej poznać problematykę „Pana Tadeusza”.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Recenzja filmu Pan Tadeusz

Z wizytą w Soplicowie- recenzja filmu ,,Pan Tadeusz’’


W dniu 12.12.2005r. wraz z klasą obejrzałem film Andrzeja Wajdy, który powstał na podstawie Książki Adama Mickiewicza pt: ,,Pan Tadeusz’’. Film ten powstał w roku Zo...

Język polski

Recenzja filmu "Pan Tadeusz" Potrzebuje na poniedzialek, please pomuzcie !

Recenzja filmu "Pan Tadeusz" Potrzebuje na poniedzialek, please pomuzcie !...

Język polski

recenzja filmu "Pan Tadeusz" porównanie do książki oraz uwzględnij motyw przyrody

recenzja filmu "Pan Tadeusz" porównanie do książki oraz uwzględnij motyw przyrody...

Język polski

recenzja filmu pan tadeusz proszę o pomoc

recenzja filmu pan tadeusz proszę o pomoc...

Język polski

Recenzja filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy Na jutro! Proszę nie kopiować prac z neta! ;P Z góry dzikuje!

Recenzja filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy Na jutro! Proszę nie kopiować prac z neta! ;P Z góry dzikuje!...

Język polski

recenzja filmu "Pan Tadeusz"

recenzja filmu "Pan Tadeusz"...