Moja wizja świata w XIX wieku.

Moja wizja świata w XIX wieku . Świat w XIX wieku zaczął się bardzo zmieniać. Czy miał szansę być lepszym, bardziej sprawiedliwym? Odpowiedź nie wydaje się prosta dlatego stawiam  hipotezę, że XIX wiek miał dużą szansę by tak było.

Świadczy o tym wiele faktów historycznych. W dziewiętnastym wieku wiele państw się zjednoczyło. Przykładem mogą być Niemcy zjednoczone pod hegemonią Prus. Kolejnym narodem któremu udało się  zjednoczyć są  Włochy , które obaliły władców poszczególnych państw. W XIX wieku wywalczyła niepodległość Grecja a później Rumunia, Serbia, Czarnogóra i Bułgaria. Na świecie w tym samym okresie zaczęły upadać kolonie takich państw jak Hiszpania czy Portugalia. Przez to powstało wiele niepodległych państw. Świat jednak nie chciał zrezygnować z korzyści jakie dawały kolonie. Anglicy opanowali olbrzymie terytoria w Afryce i Azji, choć nadal władali takimi krajami jak Kanada czy Australia i Nowa Zelandia. Także Europa skolonizowała Afrykę oraz Azję.

W XIX wieku była też  rewolucja przemysłowa. Nastąpiły zmiany sposobu produkcji. Manufaktury zastępował przemysł zmechanizowany. Maszyny przyśpieszyły produkcję oraz zwiększyły wydajność. Dzięki temu towary stały się bardziej dostępne i tańsze. Najbardziej rozwijał się przemysł włókienniczy, hutniczy i górniczy.

Według mnie świat w XIX wieku powinien stawać się lepszy. Ludziom powinno żyć się łatwiej, gdyż w wielu sprawach pomagały wynalazki i tanie środki produkcji. Należy zauważyć,że na rewolucji przemysłowej zyskały tylko niektóre grupy społeczne. Ludność zaczęła spostrzegać niesprawiedliwy podział dóbr. Dlatego w wielu krajach zaczęły powstawać partie, które miały na celu zmianę takiego stanu rzeczy.

Mimo że wiele narodów w XIX wieku odzyskało niepodległość nie wszystkie potrafiły wykorzystać to dla polepszenia swojej pozycji materialnej czy politycznej. Myślę, że przytoczone w tej rozprawce fakty historyczne oddają wizję świata niesprawiedliwego którym był wiek XIX. Jednak warto zawsze wierzyć, że ludzkość wypracuje kiedyś takie metody by wizja świata w kolejnych wiekach była choć trochę bardziej sprawiedliwa.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Trudne rozmowy - czyli o spotkaniach człowieka z Bogiem. Moja praca na ustną z polskiego 2005

Temat mojej wypowiedzi brzmi: ,,Trudne rozmowy czyli o spotkaniach człowieka z Bogiem”. Pragnę omówić go na podstawie 3 wybranych przez mnie utworów, mianowicie: Księgi Hioba, Trenu X Jana Kochanowskiego oraz Dies irae Jana Kasprowicza. Prob...

Język polski

Katastrofizm.

1. „Apokalipsa św. Jana” –
Apokalipsa – proroctwo, szczególne proroctwo, bo obrazujące losy świata i ludzkości, koniec istnienia i Sąd Ostateczny. Nigdy nie jest wyłożona wprost, przeciwnie – naszpikowana symbolami, tajemniczy...

Język polski

Starożytność i jej nawiązania w literaturze - materiały do matury.

Matura ustna

1. Konflikt tragiczny w “Antygonie” Sofoklesa
Wstęp
• Antygona to dramat starogrecki; głos w dyskusji o prawie i władzy, toczącej się w Atenach
• Akcja jest oparta na konflikcie tragicznym, z histori...

Socjologia

Rodzina

I.

Rodzina to „podstawowa komórka społeczna”. Całkiem oryginalny początek. Sugeruje to elokwencję i niesamowicie rozwiniętą sferę dedukcji jednostki, wyrażającej takie stwierdzenie. Szczególnie na początku XXI-ego wieku.

Język polski

Renesans- opracowanie

1.Chronologia:
a) od XIV do XVI w Włochy
b) od XV do XVI w Europa
c) XVI w Polska „złoty wiek” (za panowania Zygmunta Augusta oraz Zygmunta Starego)

2. Nazwa:
Renesans- odrodzenie antyku, upadek Konstantynopola, Ad fo...