Opis dworku Sopliców.

Dworek Sopliców, otoczony brzozowym gajem, wznosił się na niewielkim pagórku, w pobliżu potoku. Zbudowano go z drewna i podmurowano. Bielone ściany wyrażnie odbijały się na tle ciemnych topoli, co potęgowało wrażenie schludności i zadbania. Wciąż otwarta brama i drewniane drzwi, zamykane tylko na zaszczepki, wyrażały staropolską gościnność. Wielka stodoła i stojące obok stogi świadczyły o majętności właścicieli dworku.
W środku dom urządzono starodawnie. Sprzęty wykonano według dawnej polskiej mody, bez żadnych zagranicznych eksperymentów. Na ścianach wisiały portrety wielkich Polaków ? Kossaka, Rejtana, Kościuszki. Stary kurantowy zegar, jak przystało w domu patriotów, wydzwaniał dzisiejszy hymn Polski - ?Mazurka Dąbrowskiego?.
Dwór Sopliców był miejscem, gdzie pielęgnowano staropolskie tradycje i obrzędy. Był prawdziwą ostoją patriotyzmu i miłości do ojczyzny.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opis dworku Sopliców.

Dworek Sopliców, otoczony brzozowym gajem, wznosił się na niewielkim pagórku, w pobliżu potoku. Zbudowano go z drewna i podmurowano. Bielone ściany wyrażnie odbijały się na tle ciemnych topoli, co potęgowało wrażenie schludności i zadba...

Język polski

Opis dworku w Soplicowie "Pan Tadeusz"

Miejscem akcji „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza jest niewielki dworek w Soplicowie na Litwie. Należy on do rodziny Sopliców. Jego obecnym gospodarzem jest Sędzia - starszy mężczyzna, wdowiec, stryj tytułowego bohatera.

Dworek Sop...

Język polski

Opis dworku w Soplicowie.

Miejscem akcji narodowej epopei ? ?Pana Tadeusza? Adama Mickiewicza jest niewielki, drewniany, lecz podmurowany dworek w Soplicowie na Litwie, należący do rodziny Sopliców. Jego obecnym gospodarzem jest Sędzia- starszy mężczyzna, wdowiec, stry...

Język polski

W Soplicowie jak w raju - opis dworku.

Jednym z miejsc akcji "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza jest, stojący obok głównej drogi, na niewielkim wzgórzu, dworek szlachecki w Soplicowie-własność rodziny Sopliców.
Dworek położony był w niezwykle malowniczej okolicy. Ot...

Język polski

Opis dworku w Soplicowie "Pan Tadeusz".

Dwór szlachecki Sopliców stoi tuż obok głównej drogi na niewielkim pagórku w pobliżu lasu. Okolica obfita w zboże, gdyż dom znajduje się wśród pól. Prowadzą tam podmokłe ścieżki, gdzie położone są dwie drewniane karczmy: jedna na...

Język polski

Opis i funkcje przyrody w wybranych utworach literackich

Romantyzm w Polsce rozpoczął się w pierwszej połowie XIX w. i objął swoim zasięgiem wszystkie niemal dziedziny ludzkiego myślenia i twórczości. Przejawiał się w ideologiach, sztuce, polityce, modzie, obyczajach, literaturze, itp. Komunik...