Opis dworku w Soplicowie "Pan Tadeusz"

Miejscem akcji „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza jest niewielki dworek w Soplicowie na Litwie. Należy on do rodziny Sopliców. Jego obecnym gospodarzem jest Sędzia - starszy mężczyzna, wdowiec, stryj tytułowego bohatera.

Dworek Sopliców położony jest w niezwykle malowniczej okolicy, na niewielkim wzniesieniu nad Niemnem. Otaczają go żyzne pola i brzozowy lasek. Koło domu rosną topole, które latem dają cień mieszkańcom, a jesienią chronią od wiatrów. Obok budynku mieszkalnego stoi wielka stodoła, w której przechowuje się zboże. Posiadłość otacza piękny, rozległy sad. W okolicy płynie strumyk. Całe obejście jest schludne i uporządkowane.

Dworek zbudowany jest z drewna, ściany są pobielane. Posiada ganek, z którego wchodzi się do środka. Drzwi zamknięte są kołkiem.

Wnętrze dworu jest urządzone w tradycyjny, staropolski sposób. Ściany zdobią obrazy polskich patriotów - Tadeusza Kościuszki, dowódcy powstania kościuszkowskiego, Tadeusza Rejtana, jednego z posłów Sejmu Czteroletniego, generała Jakuba Jasińskiego, czy Samuela Korsaka, jednego z inicjatorów zerwania sesji sejmu rozbiorowego. W domu znajduje się także kurantowy zegar odgrywający melodię „Mazurka Dąbrowskiego”.

W dworku panują liczne zwyczaje związane z tradycją. Mieszkańców Soplicowa cechuje zamiłowanie porządku i dobrego wychowania. Damy idą przed mężczyznami i młodzieżą. Słudzy pracują w polu tylko do zachodu słońca. Rodzina Sopliców jest też bardzo gościnna. Brama prowadząca do dworu jest zawsze otwarta, a konie gości są karmione w domu gospodarzy, a nie w żydowskiej gospodzie.

Uważam, że dwór w Soplicowie to niezwykle miłe miejsce, w którym z chęcią bym zamieszkał. Dom ten jest także centrum Polskości - miejscem tak bardzo potrzebnym Polakom w czasach zaborów.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

1 Opis dworku w soplicowie "Pan Tadeusz"   2 Historia zamku Horeszków "Pan Tadeusz

1 Opis dworku w soplicowie "Pan Tadeusz"   2 Historia zamku Horeszków "Pan Tadeusz...

Język polski

napisz opis dworku w Soplicowie z książki Pan Tadeusz w minimum 10 zdaniach

napisz opis dworku w Soplicowie z książki Pan Tadeusz w minimum 10 zdaniach...

Język polski

!!! Opis dworku w Soplicowie, na podstawie tekstu "Pan Tadeusz" (początek 1 ksiegi ;]) ~z góry dzieki ;]

!!! Opis dworku w Soplicowie, na podstawie tekstu "Pan Tadeusz" (początek 1 ksiegi ;]) ~z góry dzieki ;]...

Język polski

Czy mógłby mi ktoś podać wresy, w których znajduje się opis dworku w Soplicowie? Oczywiście w utworzye "Pan Tadeusz" : )

Czy mógłby mi ktoś podać wresy, w których znajduje się opis dworku w Soplicowie? Oczywiście w utworzye "Pan Tadeusz" : )...

Język polski

Opis dworu w Soplicowie "Pan Tadeusz".

W spokojnej okolicy, nad brzegiem strumyka, w brzozowym gaju, stał niewielki soplicowski dworek. Zbudowany z drewna, ale częściowo podmurowany co świadczyło o jego solidności. Dworek w Spolicowie miał pobielane ściany, które ładnie kontras...