Kara śmierci? Tak

Nie zajmujemy się problemem „czym jest kara śmierci”, podobnie jak nie zajmujemy się problemem „ czym jest człowiek” ani „czym jest czerwień”.
W życiu nie chodzi o „zrozumienie”, ale o to, aby ludzie nie przejeżdżali na czerwonym świetle. Chodzi o to, aby prawo było skuteczne i zgodne z naszym poczuciem moralności.

Jeśli mamy na myśli karę śmierci to nie zaprzecza ona naszym zasadom etyki, jeśli jest stosowana w stosunku do morderców, których podstawowym celem jest nie tylko zabić, ale i zamordować ze szczególnym okrucieństwem. Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy ilu takich „ludzi” żyje na świecie,
w Polsce. Kara śmierci jest idealną odpowiedzią na pytanie: Co zrobić z takim człowiekiem?

To rozwiązanie jest oczywiście logiczne, lecz nie tylko dla mnie. Według ostatnich sondaży 77% obywateli II RP opowiada się za wprowadzeniem kary śmierci. Dobrze, że Polacy wreszcie uświadomili sobie, jakie zagrożenie stanowią mordercy.

Takie niebezpieczeństwo zniknie po wprowadzeniu sankcji w postaci pozbawienia życia, albowiem wnioskując po innych krajach, takich jak USA, przestępczość spadła tam aż trzykrotnie! Nie można pozwolić aby więźniowie wylegiwali się w ciepłych łóżkach i oglądali sport w telewizji w „obskurnej celi” za pieniądze podatnika, także tego który został poszkodowany.

Trzeba przyznać, że żadna kara śmierci nie zapewni zadośćuczynienia rodzinom ofiar, więc bezsensownym i bezcelowym wyrokiem jest dożywocie.
A to z trzech powodów.

Pierwszy to możliwość kontaktów skazanego z innymi ludźmi, co nie wyklucza, że zostaną zamordowani, np. w momencie, kiedy więźnia zaboli ząb, trzeba przydzielić mu dentystę, który narażony jest na ogromne niebezpieczeństwo. Ponadto skazany zawsze wtedy może uciec.

Drugi mówi o kontaktach skazańca z zewnętrznym światem przestępczym – koledzy mordercy zawsze mogą wymuszać na państwie jego wypuszczenie, szantażując, uprowadzając zakładników.

Trzeci powód pokłada nadzieje w więźniach, że przy zmianie układu politycznego zmieni się stosunek partii rządzącej do sądownictwa. Zawsze może zostać wprowadzona amnestia lub zniesienie dożywocia.

Poza tym po dwudziestu pięciu latach spędzonych w więzieniu skazaniec może ubiegać się o wyjście na wolność. Czy to nie przeraża? Kto nam zapewni wtedy sto procent bezpieczeństwa? Nikt, lecz możemy być pewni, że poczucie bezkarności przestępców zmaleje po wprowadzeniu kary śmierci

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

Kara śmierci - tak czy nie ?

Kara śmierci - jak potwirnie brzmią te słowa. Kiedy o tym myśle, widzę krzesło na środku pustej sali, a na nim związanego człowieka z "kaskiem" na głowie. wiem, że podf nim znajduje się mokra gąbka, która ma skrócić cierppienia skaza...

Język polski

Czy kara śmierci powinna byc stosowana? - rozprawka

Oko za oko, ząb za ząb. Tak postępował Hammurabi. Czy mamy iść w jego ślady? Czy naprawdę tak mamy postępować, z góry skreślając człowieka? Jeśli ktoś zabije, to też ma umrzeć? Każdy powinien dostać szansę na poprawę. Nie mamy ...

Język polski

Kara śmierci

"Albo kara śmierci, albo bezwzględne dożywocie" PAP 13:45 (aktualizacja 16:25)

PiS ponawia inicjatywę przywrócenia kary śmierci. Projekt noweli prawa karnego, który ma jeszcze w poniedziałek trafić do marszałka Sejmu, oprócz kar...

Psychologia

Kara śmierci - argumenty za i przeciw

Kara śmierci - argumenty za i przeciw

„Kara śmierci jest w ciele politycznym tym, czym rak w ciele pojedynczego człowieka, z tą jedynie różnicą, że nikt do tej pory nie próbował uzasadniać konieczności istnienia raka”.
A...

Pedagogika

Czy kara śmierci jest przedłużeniem obrony koniecznej.

Kara śmierci to moim zdaniem temat ?rzeka?... Każdy kto jest za czy przeciw może dużo na ten temat powiedzieć, uzasadniać swoje argumenty w nieskończoność. Kara śmierci pojawiła się na świecie jeszcze za czasów, gdy prawo opierało si�...